Olyan csillagokat találtak fekete lyukak körül keringeni, amelyeknek nem kellene ott lenniük
A Gaia katalógusban két, meglehetősen furcsa rendszert is megtalálunk, ahol a Naphoz hasonló csillagok körül fekete lyukak keringenek, amit a csillagászok sokáig lehetetlennek tartottak.
Nemrégiben egy csapat javaslatot tett arra, hogyan jöhetnek létre ilyen ritka jelenségek.
Napszerű csillagok is keringhetnek fekete lyukak körül?
A Gaia BH1 és BH2 névre keresztelt fekete lyukak egyenként majdnem tízszer akkora tömegűek, mint a Nap. Ez nem hír az ilyen objektumok világában, ami viszont furcsává teszi ezeket a rendszereket, az az, hogy mindegyiknek van egy-egy kísérőcsillaga.
Ezek nagyjából akkorák és olyan tulajdonságokkal rendelkeznek, mint a Nap. Ráadásul a szóban forgó csillagok nagyon nagy pályán keringenek körülöttük, írja a Universe Today.
A probléma ezzel a felállással az, hogy a Naphoz hasonló csillagok általában nem élik túl a kísérő csillag fekete lyukká válását, mivel az óriáscsillagok életüket a fő műsorszámukkal zárják.
Amikor meghalnak, általában vagy teljesen kilökik kisebb kísérőjüket a rendszerből, vagy egyenesen elnyelik azt, így a kutatók egyáltalán nem számítottak arra, hogy a kis csillagok fekete lyukak körül keringenek.
Azonban most kidolgoztak egy lehetséges megoldást a problémára
A kutatók nyomon követték a Nap tömegénél legalább 80-szor nehezebb csillagok fejlődését, és azt találták, hogy életük végén erőteljes napszeleket löknek ki, amelyekkel hatalmas mennyiségű anyagot vonnak ki magukból.
Ez pedig megakadályozza, hogy a csillag annyira felduzzadjon, hogy egyszerűen elnyelje kisebb társát. Végül a csillag szupernóvává válik, és egy fekete lyukat hagy maga után.
Ezután a kutatók megvizsgálták, hogy mennyire gyakori ez a jelenség. Számos olyan esetet találtak, amikor egy napszerű csillag elég nagy pályával túlélheti ezt az átmeneti fázist.
Ennek a kulcsa az, hogy a nagyobb csillagból érkező szeleknek elegendő anyagot kell magukkal vinniük, hogy visszafogják a haldokló csillag vehemenciáját, ugyanakkor elég gyengének is kell lenniük ahhoz, hogy ne érintsék a kisebb csillagot.
A kutatók úgy találták, hogy ez egy meglepően gyakori forgatókönyv, és könnyen megmagyarázhatja a BH1 és a BH2 létezését.
Ezen eredmények alapján a kutatók úgy vélik, hogy a Gaia adathalmazában több száz ilyen rendszer lehet, amelyeket még nem fedeztek fel. Kiderült, hogy az univerzum mindig meglep minket, és mindig sokkal okosabb, mint azt valaha is gondolnánk.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Tudod, mi a barbakán? Megmutatjuk a megmaradt magyarországi barbakánokat
Magyarországon nagyon szomorú statisztikában világelső
Hősként halt meg a tinédzser fiú, akinek megtalálták a fejét a floridai tengerparton – 18+
Videó: Félelmetes tankcsatát rögzített egy drón Ukrajnában
Magyar föld őrzi I. Szulejmán szívét
Villámcsapásokban észlelt gamma-sugarakat a NASA felderítő repülőgépe