Egy meteorit alapján a Marson is létezhettek melegvizes források
Egy különleges meteoritban talált cirkonkristály fedte fel a Mars legrégebbi vízre utaló nyomait. Ez a kristály, amely egykor a vörös bolygó felszínéről származott, majd a Földre hullott, azt is bizonyítja, hogy a víz egykor hőforrásokkal is találkozott, vélhetően vulkáni tevékenység eredményeként.
Ez hasonló környezetet teremthetett, mint amely az élet kialakulásához vezethetett a Földön, új lehetőséget nyitva az élet keletkezésének kutatásában a Naprendszer szomszédos bolygóján.
Az IFLScience beszámolója szerint a marsi eredetű meteoritok többsége a bolygó felszínéről származó magmás kőzeteket tartalmaz, de az Afrika északnyugati részén talált NWA 7034 különleges, ugyanis több régió anyagait foglalja magában, amelyeket már a Mars felszínén egyesített egy ütközés.
Ezáltal a bolygó számos pontjának geológiai történetéről nyújt információt
A meteoritban talált cirkonkristályok korát urán-ólom kormeghatározással vizsgálták, és kiderült, hogy többségük 4,48–4,43 milliárd évvel ezelőtt keletkezett. Az egyik ilyen cirkonkristály különösen figyelemre méltó.
A kutatók a kristályon deformációs ikerlemezeket azonosítottak, amelyek hatalmas aszteroida-becsapódás következményei. Ez bizonyíték arra, hogy 4,45 milliárd évvel ezelőtt is előfordultak a bolygó felszínét jelentősen átformáló ütközések.
A cirkon szerkezetét tovább vizsgálva a kutatók fémekben gazdag rétegeket találtak benne, amelyek a kristály keletkezésekor alakultak ki.
Hasonlót találtak az ausztráliai Olympic Dam területén, ahol egykor hidrotermális rendszer működött. Ez arra utal, hogy a bolygón 4,45 milliárd évvel ezelőtt is jelen lehetett víz és hidrotermális aktivitás.
A Marson is melegvízes források segítségével alakulhatott ki élet a múltban?
Ez a felfedezés különösen jelentős, mivel eddig keveset tudtunk szomszédunk korai időszakáról, a Noachi időszak előttről. Bár a kristály nem árulja el, hogy a víz mennyire volt elterjedt, azt biztosan igazolja, hogy jelen volt a bolygón.
A hidrotermális környezetek a földi élet keletkezésében is kulcsszerepet játszhattak, így a Mars esetében is feltételezhető, hogy ilyen körülmények között akár ki is alakulhatott valamiféle élet.
Ha a Marson valóban létezett élet, annak rendkívüli körülményeket kellett túlélnie, beleértve hatalmas becsapódásokat, amelyek a felszínt részben elpárologtathatták. Ugyanakkor ezek az ütközések új hidrotermális rendszereket is létrehozhattak, amelyek tovább támogathatták az élet fennmaradását.
A kutatók most további cirkonkristályokat vizsgálnak az NWA meteoritból, hogy kiderítsék, mennyire gyakori ez a rétegeződés, és milyen további nyomokat hagyhatott maga után a Mars korai történetében.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
65 ezer évvel ezelőtt a neandervölgyiek már ragasztót gyárthattak
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén
Végre fény derülhetett az óceán rejtélyes hápogására?
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport