Szúnyogok segítségével küzdenék le kutatók a maláriát
A szúnyogokról nem véletlenül nem tudunk túl sok jót mondani, mindössze talán annyit, hogy ha eltűnnének, felborulna a tápláléklánc. Ezek a repülő rovarok nemcsak kellemetlen csípéseket okoznak, hanem a maláriát kiváltó parazita, a Plasmodium falciparum terjesztéséért is felelősek.
Azonban új kutatások szerint a szúnyogok maguk is kulcsszerepet játszhatnak a súlyos betegség elleni küzdelemben. A tudósok genetikailag módosították a maláriát okozó parazitát, és élő szúnyogok segítségével kísérleti vakcinázási stratégiát dolgoztak ki. Az első eredmények szerint a módszer rendkívül hatékonynak tűnik, ugyanis a résztvevők közel 90 százaléka sikeresen elkerülte a malária kialakulását, számolt be az IFLScience.
Szúnyogokkal a malária ellen?
Normál esetben, ha valakit megfertőz a Plasmodium falciparum, a paraziták először a májba jutnak, majd onnan a vörösvértesteket támadják meg. Egy új kutatásban a tudósok kétféle módosított parazitát fejlesztettek ki. Az egyik csoport (GA1) úgy lett kialakítva, hogy körülbelül 24 órával az emberi testbe jutás után megálljon a fejlődésük. A másik (GA2) képes volt elérni a májat, de körülbelül 6 nap után ezeknek is megállt a fejlődése.
A kísérlet során három csoportot alakítottak ki: az egyik GA1-es, a másik GA2-es parazitát hordozó szúnyogokkal találkozott, míg a harmadik (placebo) csoport csak nem módosított parazitát hordozó szúnyogoktól kapott csípéseket. Az eredmények szerint a placebo csoport összes tagja megbetegedett maláriában. A GA1 csoportban a résztvevők 87 százaléka szintén megfertőződött, míg a GA2 csoportban 89 százalék (9 résztvevőből 8) sikeresen elkerülte a betegséget.
Julius Hafalla, a London School of Hygiene & Tropical Medicine immunológusa elmondta, hogy ezek az eredmények jelentős előrelépést jelentenek a malária elleni vakcinák fejlesztésében. Hozzátette, hogy „a malária globális jelenléte sürgetővé teszi hatékonyabb oltások kidolgozását.”
Jelentősen visszafoghatnák a betegséget a jövőben
A malária évszázadok óta súlyos közegészségügyi probléma, már az ókori Egyiptomban is ismert volt. Bár az Egyesült Államokban ritka, Európában pedig gyakorlatilag teljesen megszűnt, a WHO adatai szerint 2022-ben világszerte körülbelül 249 millió esetet regisztráltak, és ebből 608 ezer ember vesztette életét. Az esetek 94 százaléka Afrikában fordul elő.
Jelenleg két malária elleni vakcina van engedélyezve, de hatékonyságuk mindössze 75 százalék körüli, és rendszeres emlékeztető oltásokra van szükség. Ezért a kutatók egy alternatív megoldáson dolgoznak. Habár az új kutatás eredményei ígéretesek, eddig csak kis létszámú kísérleteket végeztek. A módszer széles körű alkalmazása előtt nagyszabású vizsgálatokra lesz szükség.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Kína valóban a titokban tartott repülőgép-hordozójával gyakorlatozik?
Egy orosz törvényhozó szerint Putyinnak ‘minden joga megvan arra’, hogy a NATO-országokat támadja
65 ezer évvel ezelőtt a neandervölgyiek már ragasztót gyárthattak
Egy meteorit alapján a Marson is létezhettek melegvizes források
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén
Végre fény derülhetett az óceán rejtélyes hápogására?