Kevesen tudják, de a Szovjetunió végét nem Moszkvában írták meg – hanem a kazah fővárosban, Alma-Atában (mai nevén Almati). Amikor a világ 1991-ben tanúja volt a Szovjetunió összeomlásának, Kazahsztán maradt az utolsó tagállam, amely elhagyta a széthulló birodalmat. December 12-től 16-ig a Szovjetunió csupán Kazahsztán területén létezett, és még ennél is különösebb, hogy a Szovjetunió hivatalos megszűnése után tíz napig “létezett” anélkül, hogy egyetlen négyzetméter földje lett volna.
A történet gyökerei 1922-ig nyúlnak vissza, amikor a bolsevik forradalom után létrejött a Szovjetunió. Kazahsztán először autonóm szocialista köztársaságként csatlakozott, majd 1936-ban vált önálló szovjet köztársasággá. Az 1980-as évek végére azonban a Szovjetunió gazdasági és politikai válsága nyilvánvalóvá vált — írja a National Interest.
Mihail Gorbacsov reformjai – a glasznoszty (nyitottság) és a peresztrojka (gazdasági átalakítás) – inkább gyorsították, mintsem megállították a széthullást. A kelet-európai országok sorra szakítottak Moszkvával: a berlini fal 1989-ben leomlott, és a Varsói Szerződés tagjai egymás után hagyták el a szovjet blokkot. A Szovjetunió saját tagköztársaságai is függetlenségi törekvéseket kezdtek: Litvánia, Lettország és Észtország voltak az elsők, akik elhagyták a szovjet közösséget.
A négy napos Szovjetunió: Kazahsztán magára marad
1991 decemberére a Szovjetunió lényegében megszűnt létezni. December 8-án Fehéroroszország, Oroszország és Ukrajna képviselői Brestben bejelentették, hogy a Szovjetunió nem létezik többé. Négy nappal később, december 12-én Oroszország hivatalosan is kilépett az unióból. Ezzel Kazahsztán maradt az egyetlen tagköztársaság.
December 16-án Kazahsztán is kikiáltotta függetlenségét, de a Szovjetunió hivatalos megszűnésére csak december 26-án került sor. Ez azt jelentette, hogy tíz napig a világ egyik legnagyobb birodalma “papíron” létezett, de már nem volt területe.
A végső búcsú: Gorbacsov lemondása
Mihail Gorbacsov, a Szovjetunió utolsó elnöke, december 25-én jelentette be lemondását. Utolsó beszédében elismerte, hogy a Szovjetunió nem tudott alkalmazkodni a változó világhoz, és sajnálatát fejezte ki a szétesés miatt. „Egy új világban élünk, véget ért a hidegháború, az őrült fegyverkezési verseny, és a militarizmus, amely megnyomorította gazdaságunkat” – mondta Gorbacsov.
Néhány órával később a szovjet vörös zászlót utoljára vonták le a Kreml felett, és helyébe az orosz trikolór került. Ezzel véget ért a Szovjetunió, de történetének utolsó fejezete Kazahsztánban íródott.
Kazahsztán különleges szerepe
Kazahsztán nemcsak a Szovjetunió utolsó tagállama volt, hanem az a helyszín is, ahol az Alma-Atai Jegyzőkönyvet aláírták, hivatalosan lezárva a Szovjetunió történetét. Az ország ma független, de különleges helyet foglal el a történelemben, mint a Szovjetunió utolsó bástyája.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
Honnan ered a malacpersely?
Az 1925-ös petricsi incidens: amikor egy kóbor kutya miatt tört ki a háború
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Trump emberei szerint hónapokra vagyunk az ukrajnai békétől
Lehet, hogy újra kell gondolnunk, hogyan keletkezett az élet?
A legjobban várt videojátékok 2025-ben
Megvan, mikor nyithat ki újra a Miskolctapolca Barlangfürdő
Minél gyorsabban olvad az Antarktisz jege, annál több vulkánkitörésre kell számítanunk
Olyan halott csillagot észleltek kutatók, amelyről úgy gondolták, hogy nem is lenne szabad léteznie