Új hadviselési központot nyit a NATO az Északi-sarkvidéken az orosz határ közelében
Norvégiában kétéltű hadviselési központot hoztak létre, ami a NATO-tag legújabb lépése Oroszország hadműveleteivel szemben.
Az ország északi részén található központ kétéltű kiképzést biztosít az amerikai, brit és holland személyzet számára. Norvégia nem rendelkezik saját kétéltű erőkkel, de a hadsereg néhány fő egysége és a különleges erők a régióban állomásoznak. Mióta Putyin megindította Ukrajna lerohanását Norvégia fokozta a katonai létesítményekbe történő beruházásait, és csak a Troms régióban lévő bázisokra csaknem 1,44 milliárd dollárt költött.
Új NATO-központ nyílt Norvégiában
Bjørn Arild Gram norvég védelmi miniszter egy kormányzati sajtóközlemény szerint a helyszínen tett látogatása során kijelentette, hogy együtt kell gyakorolniuk, hogy megvédhessék Norvégiát, az északi régiót és a NATO-t válság és háború esetén. A hónap elején a norvég parti őrség megfigyelte a Jantar nevű orosz kémhajót, amely több napon tartózkodott az ország közelében lévő nemzetközi vizeken. A norvég média arról számolt be, hogy a hajót olyan kritikus tengerfenéki infrastruktúra közelében látták, mint az olaj- és gázvezetékek, valamint az internet- és távközlési kábelek, amelyek az országok figyelmeztetése szerint szabotázs célpontok lehetnek.
A Kreml az ukrajnai háborút a Nyugat elleni harcnak állította be, és a fokozódó helyzet miatt októberben egy repülőgép-hordozó csoport két amerikai rakétákkal felszerelt rombolót küldött tengeri műveletekre a Norvégia és Oroszország északi partjainál lévő Barents-tengerre.
A parti őrség november 8-án a Newsweeknek elmondta, hogy az a tény, hogy az orosz hajó úgy döntött, hogy AIS-jeladóval (automatikus azonosító rendszer) hajózik, azt mutatja, hogy „szándékos cselekedet volt, hogy felhívják a figyelmet a jelenlétére”. A szövetség keleti blokkja más, úgynevezett „hibrid” támadásokkal vádolta Oroszországot, például a légitársaságokat érintő GPS-zavarással a balti térségben, valamint a migrációs válság szításával a finn határon, amit Moszkva természetesen tagadott.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Lehet, hogy újra kell gondolnunk, hogyan keletkezett az élet?
A legjobban várt videojátékok 2025-ben
Megvan, mikor nyithat ki újra a Miskolctapolca Barlangfürdő
Minél gyorsabban olvad az Antarktisz jege, annál több vulkánkitörésre kell számítanunk
Olyan halott csillagot észleltek kutatók, amelyről úgy gondolták, hogy nem is lenne szabad léteznie
Elképesztően részletes és finom tetoválásokat találtak 1100 éves múmiákon