Egy orvos elmondta, hogy altatásban valójában nem alszol – sokkal ijesztőbb
Az altatásban végzett műtét gyanúsan egyszerűnek hangzik. Azért, mert tényleg nem az.
Az altatás a legtöbb műtéttel együtt jár. Az alapokat viszonylag sokan ismerik: üres gyomorral kell érkezni, és nagyon fontos, hogy az aneszteziológus pontosan határozza meg a beadott szerek mennyiségét. Ha ezek megvannak, onnantól viszont a betegnek egyszerű dolga van: a szerek hatására elalszik, és mire felébred, már túl van a műtéten.
Legalábbis ezt hisszük. A valóság pedig sokkal félelmetesebben hangzik. És spoilerveszély: egy percig sem alszol közben.
A Medical Secrets nevű YouTube-csatorna aneszteziológus vezetője egy kommentelőre reagált, aki azt állította, hogy ez nem egy altatószer. Az orvos elmagyarázta, hogy valójában ez teljesen más, mint azt sokan gondolják. Így kezdte: „Teljesen igazad van, az altatás nem alvás azon az asztalon ott hátul.”
„Olyan gyógyszert adunk, ami kikapcsolja az agyadat, teljesen eszméletlenné tesz, így nem tudod érzékelni a fájdalmat. Aztán adunk néhány gyógyszert, amelyek megbénítják a szervezetet, ha szükséges, aztán adunk néhány gyógyszert is, amelyek kitörlik az emlékeid, hogy kevésbé szorongj, és hogy minimalizáljuk a PTSD kockázatát az altatás alatt.”
Amit mondott, az igaz. A Nemzeti Egészségügyi Intézet szerint a sok hasonlóság ellenére egyértelmű, hogy az altatás okozta öntudatlanság nem alvás. Néhány alapvető fiziológiai különbség van jelen, ami arra utal, hogy a két állapot nem olyan közeli neurális korrelátum, mint ahogyan azt gyakran leírják.
Altatás és érzéstelenítés
Az érzéstelenítés az idegrendszerben lévő jelek blokkolásával működik. A testből érkező üzenetek az idegeken és a gerincvelőn keresztül jutnak el az agyba. Az érzéstelenítés és altatás megakadályozza, hogy a fájdalomüzenetek eljussanak az agyba, magyarázza a Kids Health.
Az orvosi szaknyelv pontosan kifejezi, mekkora félreértés az „altatás” szóhasználata. Az anesztéziának három típusát különbözteti meg, amelyből csak az egyik az altatás. Az alkalmazott anesztézia típusa(i) az elvégzendő műtéttől vagy eljárástól, valamint a beteg korától és egészségi állapotától függ.
Az általános érzéstelenítésben részesülő beteg teljesen eszméletlen – ezt hívjuk köznyelven altatásnak. Nem érez semmilyen fájdalmat, nincs tudatában a műtétnek, miközben az történik, és nem emlékszik semmire abból az időből, amikor „alszik”. A betegek kaphatnak általános érzéstelenítést infúzión keresztül (vénába) vagy orron és szájon keresztül belélegezve. A torkukba helyezett cső segíti a személyt a légzésben, miközben általános érzéstelenítésben van.
Az érzéstelenítés regionális típusát a gerincben lévő idegcsomó közelében fecskendezik be. Ezáltal a test nagy területe elzsibbad, és nem képes fájdalmat érezni. A regionális érzéstelenítés gyakori típusai közé tartozik az epidurális érzéstelenítés, a gerincblokkolás és a perifériás idegblokkolás.
A helyi érzéstelenítés a test egy kis részét (például a kezet vagy egy bőrfelületet) zsibbasztja el. Adható injekció, spray vagy kenőcs formájában. Használható fogászati munkákhoz, öltésekhez, vagy a tűszúrás okozta fájdalom enyhítésére.
Amikor a beteg felébred
A videóra reagálva sok néző kifejtette, hogy bármennyire is izgalmasan hangzik, mindez sokkal inkább rémisztő, mint lenyűgöző – még ha tudományos szempontból az is. Néhányan megosztották „rémtörténeteiket” olyan esetekről is, amikor valami félrecsúszott az altatással.
Egy személy megosztotta: „Ez TRAUMATIZÁLÓ! Az első nyitott szívműtétem után az agyam hamarabb ébredt fel, mint a testem, így hallottam anyámat a sebészeten és az orvosokat a szobában velem, de nem voltam képes mozgatni a testem egyetlen részét sem, mozgatni a fejemet a szemem felett, semmi, teljesen megalázó volt!”
„A lélegeztetőgép más ütemben lélegzett, mint ahogy a természetes testem próbált. Ez több mint egy órán keresztül tartott. Ezt jelenti igazából a kifejezés, hogy a fejedben ragadtál és ez egy IGAZI történet” – írta egy másik kommentelő.
Altatási tudatosságnak hívják, amikor az altatásban lévő személy „felébred” a műtét során. Ez nem „felébredés” a szó tipikus értelmében. Inkább a tudatosság rövid pillanatairól van szó, magyarázza a Cleveland Clinic. A hatások azonban eltérőek, és az emberek különböző módon élik meg ezt a tudatosságot.
Az altatási tudatosság ritka, de nehéz pontos számokat mondani. Előfordulhat, hogy egyesek egy-két héttel későbbig semmire sem emlékeznek a műtétjükről. Mások azonnal tapasztalhatják az altatási tudatosságot, de nem számolnak be róla.
Több kutatás is készült annak kiderítésére, hogy milyen gyakran fordul elő az altatási tudatosság. Az eredmények eltérőek, de átlagosan 1000 esetből körülbelül 1-2 esetben fordul elő altatási tudatosság – tehát nem kell túlaggódni, hacsak nem megyünk be ezer műtétre.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hónapokra vagyunk a 3. világháborútól a hátborzongató jóslat szerint
Hogyan tartották advent ünnepét a középkorban?
Az idő gyorsabban telik a Holdon – Einstein relativitáselmélete új megközelítésben
Ezért ébredünk fel az ébresztő megszólalása előtt 5 perccel
5 öngyógyító állat
A Fabergé-tojások története