Veled is gyakran megesik, hogy szokás szerint beállítod az ébresztőórát, de percekkel a megszólalása előtt magadtól felébredsz? Mutatjuk az okát!
Itt van végre a tudományos ok, ami megmagyarázza, hogy miért ébredünk fel öt perccel azelőtt, hogy megszólalna a vekker, írja a LADbible.
Persze ha valaki nem tartozik ebbe a csapatba akkor elképzelni sem tudja a dolgot. Ébresztő nélkül felkelni? Ráadásul pont azelőtt, hogy megszólalna az óra? Pedig ez bizony lehetséges: jelen sorok írójával is elő szokott fordulni, méghozzá túl sokszor ahhoz, hogy puszta „véletlenről” legyen szó.
Tudományos magyarázat van a háttérben
És tényleg nem véletlen: a legfrissebb kutatások szerint ugyanis valójában tudományos okai vannak annak, hogy egyesek miért ébrednek fel közvetlenül az ébresztőóra megszólalása előtt. Ez egyébként kifejezetten hasznos dolog is, hisz szervezetünknek nem tesz jót, ha nem magunktól, hanem külső hatásra ébredünk fel.
Testünk működését a suprachiasmatikus magnak nevezett ideggömb irányítja, amely agyunk közepén helyezkedik el. Az itt található idegek létfontosságú szerepet játszanak, mivel ezek szabályozzák a vérnyomást, a testhőmérsékletet, és – ami a legfontosabb cikkünk témája szempontjából – időérzékünket.
Eldönti, hogy mikor legyünk álmosak
A suprachiasmatikus nucleus-nak is nevezett sejtmag azt is képes meghatározni, hogy mikor érezzünk álmosságot, és mikor érezzük magunkat teljesen ébernek. Igen, már meg is van a felelős, hogy ki a hibás valójában, ha ennek ellenére álmosak vagyunk, hogy végigaludtuk a múlt éjszakát.
A testünkben is van tehát egy „óra”, ami igyekszik megtanulni a szokásainkat, tehát annál hatékonyabbá válik, minél inkább ugyanakkor fekszünk le minden este, és ugyanakkor kelünk minden reggel.
Ha pedig sikerül kialakítanunk egy viszonylag állandó alvás-ébrenlét ciklust, akkor a szükséges fehérjék szintje aszerint változik szervezetünkben, hogy éppen mire van szükségünk. A fehérjék szintje a nap folyamán emelkedni fog, este tetőzik és éjszaka a legalacsonyabb.
Ezeknek a speciális fehérjének az alacsony szintje alacsony vérnyomáshoz vezet, ami segít, hogy könnyebben elaludjunk, reggel pedig a növekedés segít, hogy felébredjünk.
Így nem kell többé ébresztőóra
A szakemberek szerint ha tartjuk magunkat egy következetes alvási ütemtervhez, akkor szervezetünk megtanul alkalmazkodni, és közvetlenül azelőtt növeli a fehérjeszintet, hogy az ébresztő megszólalna. Így valójában a szervezetünk jól megtervezett „ébresztési akciójáról” van szó, miközben mi csak annyit érzékelünk, hogy „már megint pont a vekker megszólalása előtt keltünk”.
Ez is érdekelhet:
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin egyik oligarchája szerint a nukleáris sugárzás vethet véget az ukrajnai háborúnak
Hónapokra vagyunk a 3. világháborútól a hátborzongató jóslat szerint
Hogyan tartották advent ünnepét a középkorban?
Az idő gyorsabban telik a Holdon – Einstein relativitáselmélete új megközelítésben
5 öngyógyító állat
A Fabergé-tojások története