Kleopátra összes kéziratából mindössze egyetlen szó maradt fenn
Kleopátra királynő kézírásának egyetlen fennmaradt darabját egy ókori papiruszon találták, és mindössze egyetlen egy görög szót tartalmazott.
A különleges dokumentum egy királyi rendelet, amelyet Kr. e. 33-ra datálnak, és adómentességet biztosít Publius Canidiusnak, egy Marcus Antoniushoz kötődő római tisztnek. Peter van Minnen holland ókortörténet-professzor elmondta, hogy „ez a dokumentum feltehetően Kleopátra egy magas rangú tisztviselőjéhez intézett belső feljegyzés volt”, mivel szerinte egy udvari írnok kézírása volt rajta kivehető, számolt be a Greek Reporter.
Van Minnen továbbá kiemelte az üzenet személyes jellegét, rámutatva, hogy hiányzik belőle magának a királynőnek a hivatalos bevezetője. A kézirat kompozíciója meglehetősen tömör, mindössze a rendelet szövegéből, az egyiptomi Alexandriában történt kézhezvétel dátumából, illetve a fáraó egyetlen megmaradt, írott szavából áll. A szakértők egyetértettek abban, hogy a papirusz jellegéből adódóan Kleopátra lehetett az egyedüli, aki jóváhagyhatta az ilyen rendeleteket. Magas rangú tisztviselők felismerték a kézírását, amikor sokszorosították és terjesztették a dokumentumokat.
De mit írt Kleopátra a megmaradt papiruszra?
A dokumentum szerint Canidius évente 10 ezer zsák búzát exportálhatott, illetve 5 ezer amfora bort hozhatott be adózás nélkül. Ami azonban felkeltette a régészek figyelmét, az egy görög utóirat volt, amelyet úgy lehetne fordítani, hogy „tegye úgy”, vagy „legyen”. Úgy vélték, hogy ez Kleopátra kézírása, és az ő közvetlen részvételére utalt. a „ginesthoi” (görögül: γίνεσθοι) szót tartalmazza, amely azt jelenti, hogy „történjen meg” vagy „így legyen”.
Figyelemre méltó, hogy ezt a papírt két évvel a Kr. e. 31-ben lezajlott actiumi csata előtt írták alá, ahol Marcus Antonius és Kleopátra döntő vereséget szenvedett Octavianus Augustus római császárral szemben. A mai napig ez az egyetlen olyan szöveg, amely valószínűsíthetően Kleopátra kézírását tartalmazza, ráadáaul ennek fennmaradása sok tekintetben a puszta szerencsének tulajdonítható, ugyanis a száraz éghajlatú Egyiptom lehetővé teszi, hogy az ősi kéziratok nagy része kiállja az idő próbáját.
A történelmi anyagok feltárásának váratlan forrása a múmiák birodalma. A kidobott és töredezett régi papiruszokat egykor értéktelennek tartották. Új rendeltetésre találtak, mivel az újonnan bebalzsamozott múmiák üregeinek kitöltésére használták őket, magukba szívták a felesleges nedvességet, és így akaratlanul is megőrizték a történelmi kincseket. Ez a különleges rendelet úgy mutatja be Kleopátrát, mint birodalma mindennapi kormányzásával mélyen foglalkozó uralkodót. Ez azonban csak egy a több ezer szöveg közül, amelyeket valószínűleg ő diktált és személyesen írt alá kormányzása alatt.
Ez a Kleopátra kézírását tartalmazó papirusz ma a berlini Egyiptomi Múzeumban található.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Te mennyire ismered a Margitsziget lenyűgöző történetét?
Mátyás kori várkastélyt építenek újjá
Új Ryanair járat indul Budapestről egy csodás horvát tengerparti városba
Ezek Magyarország legbiztonságosabb települései: tavaly egyetlen bűntényt sem regisztráltak
Ausztria is lezár 21 magyarországi határátkelőt
Varázslatos koreai udvari hímzések Budapesten