Ez lenne a legbiztonságosabb hely egy aszteroidabecsapódás esetén
Egy új szimuláció felvázolta, milyen hatásai lennének, ha egy, a dinoszauruszokat elpusztító méretű aszteroida ma csapódna be a Földbe. Az eredmény meglehetősen ijesztő, így felmerülhet a kérdés, hogy hol lenne a legbiztonságosabb hely, ahol túlélhetnénk egy ilyen természeti katasztrófát?
A Chicxulub-becsapódás: a történelem legpusztítóbb katasztrófája
Mintegy 66 millió évvel ezelőtt egy 10 kilométer átmérőjű aszteroida csapódott be a mai Mexikó területén, hatalmas, 170 kilométeres krátert hozva létre. A becsapódás következményeként óriási szökőárak söpörtek végig a világ partjain, és földrengések, vulkánkitörések rázták meg a bolygót. A légkörbe került por és törmelék hosszú évekre elsötétítette az eget, drámai hőmérséklet-csökkenést okozva, ami a dinoszauruszok és az élővilág nagy részének kihalásához vezetett.
Szakértők szerint a Chicxulub-aszteroida becsapódása következtében a bolygón élő növény- és állatfajok háromnegyede elpusztult, írja a Travelo.
Mi történne, ha ma csapódna be egy hasonló aszteroida?
Az AstroKobi nevű YouTube-csatorna egy részletes szimulációban mutatta be, milyen hatásokkal járna, ha a dinoszauruszok végét jelentő méretű aszteroida ma érkezne.
A videó szerint az aszteroida belépne a Föld légkörébe, és több mint százszor gyorsabban haladna, mint egy kereskedelmi repülőgép. A becsapódás ereje tízmilliárd atombombáéval érne fel. Ha ugyanott csapódna be, mint elődje, akkor Közép-Amerikában és az Egyesült Államok déli részén minden élőlény azonnal elpusztulna, a teljes érintett népesség – mintegy 100-500 millió ember – halálát okozva. A becsapódás 1500 kilométeres körzetében a hanghullámok pusztító ereje mindent megsemmisítene.
Az óceánok dühöngése: szökőárak és áradások
A becsapódás után több száz méter magas szökőárak borítanák el a partvidékeket, elárasztva a világ nagyvárosait. Az AstroKobi YouTube-csatorna becslése szerint a Föld lakosságának fele az áradások áldozatául esne.
A földfelszín folyamatos rengései és a vulkánkitörések miatt további katasztrófák következnének, miközben a légkörbe kerülő por újra elsötétítené az eget, hosszú távú éghajlati változásokat előidézve.
Új-Zéland, a túlélés szigete?
A világ lakossága a becsapódást követő 48 órán belül drámaian megfogyatkozna, körülbelül kétmilliárdra csökkenne. Egy ilyen globális katasztrófa túlélése szinte csak földalatti bunkerekben lenne lehetséges.
Új-Zélandot sokan a legbiztonságosabb helynek tartják egy ilyen esemény túlélésére. Az ország földrajzi elszigeteltsége, alacsony népsűrűsége és stabil politikai helyzete miatt a világ számos gazdag embere kezdett ott földalatti bunkereket építeni.
AstroKobi videója nemcsak félelmetes, hanem gondolatébresztő is: bolygónk törékeny, és bár a modern tudomány sok mindenre képes figyelni, a világűrből érkező kockázatokra való felkészülés továbbra is kihívás marad.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az óceánok legkisebb élőlényeivel fognák vissza a szén-dioxid mennyiségét
Putyin szerint az új rakétájuknak hála nincs is szükségük atomfegyverekre
Egyetlenegy híd sincs az Amazonas fölött, és ennek meglepően egyszerű oka van
500 év után fedeztek fel egy új részletet Michelangelo egyik festményén
‘Már télen megkezdődhetnek a béketárgyalások Oroszország és Ukrajna között’
Ha meglátod ezt a repülőgépet, valószínűleg csak perceid maradtak hátra