Ismeretlen nyelvű szöveget tartalmazó bazalt táblát találtak régészek
Georgiában, a dmanisi régészeti helyszínen régészek egy olyan bazalt táblát tártak fel, amely egy ismeretlen nyelvű feliratokat tartalmaz.
Ismeretlen nyelvű szöveg egy ismert lelőhelyen
Bár a Bashplemi-tó környékén talált tábla pontos kora nem ismert, a kutatók úgy vélik, hogy a késő bronzkorból vagy a kora vaskorból, azaz nagyjából a Kr. e. 1. évezredből származik.
Ezt olyan további leletek támasztják alá, mint például egy kőmozsár és agyagtöredékek. A helyi eredetű, porózus bazaltból készült tábla valamivel kisebb, mint egy A4-es lap.
A különlegessége, hogy 60 különböző szimbólumot tartalmaz, amelyek közül 39-nek nincs pontos megfelelője más ismert ókori írásrendszerekben.
A jeleket valószínűleg egyfajta fúróval készítették, majd lekerekített szerszámokkal simították el, ami a készítők magas szintű szakértelmét mutatja.
A Bashplemi-tó egy vulkanikus fennsíkon fekszik, dombokkal körülvéve, és a Mashavera folyó kisebb mellékágaiból táplálkozik. A régió híres régészeti leleteiről, különösen az emberi maradványokról, amelyek akár 1,8 millió évre nyúlnak vissza.
A felszínen kerámia- és obszidiántöredékeket, valamint egy mozsarat találtak, ami jelentős emberi jelenlétet jelez, annak ellenére, hogy a területet korábban nem vizsgálták alaposan régészeti szempontból.
A bazalt táblán talált ismeretlen nyelv 39 egyedi szimbólumát hét vízszintes sorba rendezték. Néhány szimbólum ismétlődik, így összesen 60 jelet találni rajta.
A kemény bazalt és a precíz jelek arra utalnak, hogy a készítők kiváló faragási technikával rendelkeztek. A régészek feltételezése szerint a feliratok katonai zsákmányokat, építkezési projekteket vagy isteneknek tett felajánlásokat rögzíthettek.
„A Bashplemi felirat által használt szimbólumok nem egyeznek meg egyetlen ismert írásrendszerrel sem; azonban sok közülük hasonlít a Közel-Kelet, India, Egyiptom és az Ibériai-félsziget nyugati területén talált jelekre.”
A felirat részleges hasonlósága több ősi írásrendszerrel különösen figyelemre méltó. Bizonyos jelek hasonlóságot mutatnak a kereszténység elterjedése előtti Georgiában talált pecsétekkel, valamint a Kr. e. negyedik évezredből származó proto-kartvél írással.

Fotó: Ramaz Shengalia et al. Journal of Ancient History and Archaeology (2024)
Emellett néhány szimbólum korai kaukázusi írásokkal, például az albán és georgiai írásokkal, valamint közel-keleti rendszerekkel, például a föníciai és proto-sínai írással is párhuzamba állítható.
A felirat azonban egyetlen ismert rendszerrel sem egyezik meg teljes mértékben, így valószínűleg egy egyedi vagy regionális írásrendszerről lehet szó, amely új lérdéseket vet fel a Kaukázus történelmét illetően.
Bár a régió Ázsia és Európa találkozásánál fekszik, az ókori írások történetében eddig inkább periférikus szerepet kapott. Ókori szövegek, például Apollóniosz Rhodiosz írásai, említést tesznek az írásbeliségről a mai Georgia nyugati részén található Kolkhisz területén, de ennek közvetlen régészeti bizonyítékai ritkák.
Elképzelhető, hogy az írásos emlékek többsége nem maradt fenn, mivel bőrre vagy fára írták őket, amelyek nem bírták a terület nedves klímáját.
A tábla hitelességét alapos elemzések igazolták. Kopásnyomok arra utalnak, hogy a helyi lakosok tisztítani próbálták, valószínűleg anélkül, hogy felismerték volna jelentőségét. Bazaltösszetétele pedig összhangban van a helyi geológiával.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Új Ryanair járat indul Budapestről egy csodás horvát tengerparti városba
Ezek Magyarország legbiztonságosabb települései: tavaly egyetlen bűntényt sem regisztráltak
Ausztria is lezár 21 magyarországi határátkelőt
Varázslatos koreai udvari hímzések Budapesten
Saját magában ejthette csapdába prédáját a darázsfaj, amely a dinoszauruszok korában élt
A földkéreg egy része épp a földköpenybe csöpög