Fizikusok felfedeztek egy furcsaságot Einstein téridőről szóló elméletében
A téridő szövedéke sem mentes a gravitáció hatásaitól. Amikor egy tömeg megjelenik, a téridő körülötte meggörbül, hasonlóan ahhoz, mint amikor egy bowlinggolyót helyezünk egy trambulinra.
Ezt a jelenséget, amelyet gravitációs potenciálként ismerünk, Albert Einstein általános relativitáselmélete írta le több mint 100 évvel ezelőtt, és azóta is helytállónak bizonyult.
Az elmélet egyik bizonyítéka a gravitációs lencsehatás. Amikor a fény áthalad a téridő görbületén, annak útvonala is görbül, a fény pedig eltorzulva, nagyítva érkezik meg hozzánk. Ez a jelenség nemcsak mérhető, hanem kiváló eszköz is a világegyetem vizsgálatára, számolt be a Science Alert.
Egy új kutatás azonban azt mutatja, hogy a téridő görbülete nem minden esetben felel meg pontosan az Einstein-egyenletek előrejelzéseinek. A felfedezés a Dark Energy Survey (Sötét Energia Felmérés) által gyűjtött adatok alapján született, amely több százmillió galaxist térképez fel az univerzumban.
Eltérések az Einstein-elmélet jóslatai és a megfigyelések között
A Nature-ben megjelent kutatás vezetője, Isaac Tutusaus, valamint a Genfi Egyetem fizikusai a gravitációs potenciálok által okozott téridő-torzulásokat vizsgálták négy különböző időszakban, nagyjából 3,5, 5, 6 és 7 milliárd évvel ezelőttről.
Az eredmények azt mutatták, hogy a múltban – 7-6 milliárd évvel ezelőtt – a gravitációs “gödrök” mélysége Einstein jóslatainak megfelelő volt, de később – 5-3,5 milliárd évvel ezelőtt – ezek sekélyebbek voltak, mint az elmélet szerint várható lett volna.
Lehetséges magyarázatok és jövőbeli kutatások
Az eltérés ugyan csekély, de jelentőséggel bírhat. Elképzelhető, hogy a gravitációs potenciálok növekedése az univerzum története során lassult, miközben a téridő tágulása – a sötét energia hatására – gyorsult. Ez összefüggést jelenthet a sötét energia és a gravitációs potenciálok változásai között az univerzum különböző korszakaiban.
A kutatók szerint a jelenlegi mérések 3 szigma eltérést mutatnak Einstein jóslataihoz képest. Bár ez az eltérés még nem elegendő az elmélet érvénytelenségének kimondásához, felkeltette a tudományos közösség figyelmét, és további, precízebb megfigyelések szükségesek.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az óceánok legkisebb élőlényeivel fognák vissza a szén-dioxid mennyiségét
Putyin szerint az új rakétájuknak hála nincs is szükségük atomfegyverekre
Egyetlenegy híd sincs az Amazonas fölött, és ennek meglepően egyszerű oka van
500 év után fedeztek fel egy új részletet Michelangelo egyik festményén
‘Már télen megkezdődhetnek a béketárgyalások Oroszország és Ukrajna között’
Ha meglátod ezt a repülőgépet, valószínűleg csak perceid maradtak hátra