A brit hadsereg magas rangú vezetője szerint Putyin tisztában van vele, hogy valójában nincs esélye a nyugati hatalmak ellen.
Sir Tony Radakin admirális, brit vezérkari főnök kijelentette, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök összeomlana, és veszítene egy világháborúban, írja a Daily Star. Így a tábornok szerint csak távoli esély van arra, hogy Nagy-Britannia és Oroszország között jelentős összecsapásra kerüljön sor.
A katonai vezető ugyanakkor arra is figyelmeztetett, hogy a világ a “harmadik nukleáris korszakba” lépett. Moszkva vadul fenyegetőzik, Kína bővíti arzenálját, Irán atombombát igyekszik készíteni, Észak-Korea pedig fejleszti titkos rakétaprogramját.
Kicsi a közvetlen konfliktus esélye
“Csak nagyon kicsi az esélye annak, hogy Oroszország jelentős, közvetlen támadást vagy inváziót hajtson végre az Egyesült Királyság ellen” – húzta alá Radakin. „Ugyanez vonatkozik az egész NATO-ra. Oroszország tudja, hogy a válasz elsöprő lenne, mind hagyományos, mind nukleáris értelemben. A NATO elrettentő ereje tehát működik, de meg kell tartani és meg is kell erősíteni az egyre veszélyesebb Oroszországgal szemben.”
Az admirális szerint a nyugati katonai egység és a gazdaság képes ellenállni az orosz nyomásnak, így nincs ok a pánikra amiatt, hogy Putyin ismételten nukleáris fegyverek bevetésével fenyegetőzött, de természetesen komolyan kell venni a helyzetet.
Újabb nukleáris korszak jön
“Az első nukleáris korszakot – a hidegháborút – két egymással szemben álló blokk határozta meg, akiket az ellenőrizhetetlen eszkaláció veszélye és az elrettentés logikája irányított. A második nukleáris korszak a leszerelési erőfeszítésekről és a fegyverek elterjedésének megakadályozásáról szólt. De most egy harmadik nukleáris korszak hajnalán járunk” – húzta alá.
A szakember szerint a Putyin által elrendelt nukleáris gyakorlatok mellett kihívást jelent Kína nukleáris fejlődése is. Aggodalomra ad továbbá okot, hogy Irán nem működik együtt a Nemzetközi Atomenergia Ügynökséggel, Észak-Korea ballisztikusrakéta-programja pedig regionális és egyre inkább globális fenyegetést jelent.
Nem mindenki ilyen nyugodt
Ugyanakkor Radakin szerint a nyugati összefogás nagy fegyvertény: „Nagy-Britannia és az Egyesült Államok hajlandóak voltak kiterjeszteni nukleáris ernyőjüket szövetségeseikre és partnereikre, és garantálni biztonságukat. Az Egyesült Királyság nukleáris elrettentő ereje az egyik olyan eleme a fegyvertárunknak, amellyel Oroszország tisztában van, és így óriási hatással van Putyinra.”
Az admirális megjegyzései azután hangzottak el, hogy egy magas rangú tisztviselő kijelentette, a brit hadsereg hat hónapon belül kimerülne, ha komoly konfliktusba keveredne. Alistair Carns szerint ha a hadsereg olyan ütemben szenved veszteségeket, mint Ukrajna, akkor hat-tizenkét hónapon belül elveszíti az erejét.
Ez is érdekelhet:
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az új rakétájuknak hála nincs is szükségük atomfegyverekre
Egyetlenegy híd sincs az Amazonas fölött, és ennek meglepően egyszerű oka van
500 év után fedeztek fel egy új részletet Michelangelo egyik festményén
‘Már télen megkezdődhetnek a béketárgyalások Oroszország és Ukrajna között’
Ha meglátod ezt a repülőgépet, valószínűleg csak perceid maradtak hátra
Megoldották a teniszpálya alól előbukkant visegrádi templom rejtélyét