A Hubble és a JWST megerősítette: fogalmunk sincs, hogyan tágul a világegyetem
Nem sikerült megfejteni a Hubble-feszültségként ismert ellentmondást, sőt csak megerősítette, hogy tényleg nem működik a modell.
A James Webb Űrtávcső (JWST) új megfigyelései tovább erősítették az egész fizika egyik legbizarrabb megfigyelését, miszerint az univerzum különböző sebességgel tágult élete különböző szakaszaiban.
A Hubble-feszültségként emlegetett rejtély olyan vitát szított a csillagászok között, amely megváltoztathatja, vagy akár teljesen fel is boríthatja a tudományterületet. 2019-ben a Hubble-űrteleszkóp mérései megerősítették, hogy a probléma valós. Majd 2023-ban és 2024-ben a JWST még pontosabb mérései látszólag megerősítették az ellentmondást.
Új ellenőrzés a Hubble-feszültségre
Most további mérésekkel a JWST első két űrben töltött éve alatt gyűjtött adatok legnagyobb mintáját használták fel a probléma további bebetonozására. Az új fizika, amely választ adhat a rejtélyre, továbbra sem világos, de ahogy a kutatók a The Astrophysical Journal című folyóiratban december 9-én megjelent tanulmányukban felvázolják, a feszültség nem múlik el.
„Minél több munkát végzünk, annál inkább nyilvánvalóvá válik, hogy az ok valami sokkal érdekesebb, mint egy távcsőhiba. Inkább úgy tűnik, hogy az univerzum egy sajátossága” – mondta a tanulmány vezető szerzője és Nobel-díjas Adam Riess, a Johns Hopkins Egyetem fizika- és csillagászprofesszora. „[A] következő lépések számosak. Sok fronton további adatokra és új ötletekre van szükség”.
Honnan tudjuk, hogy nem stimmelnek a számok?
A Hubble-állandó, vagyis az univerzum tágulásának sebességét számszerűsítő érték kiszámítására kétféle módszer létezik, írja a University of Chicago. Az első módszer a kozmikus mikrohullámú háttérben bekövetkező apró ingadozások mérésével történik – ez az univerzum első fényének ősi pillanatfelvétele, amely mindössze 380 000 évvel az ősrobbanás után keletkezett.
Miután az Európai Űrügynökség Planck műholdjának segítségével feltérképezték ezt a mikrohullámú ingadozást, a kozmológusok a Hubble-állandóra következtettek, amely nagyjából 46 200 km/perc/millió fényév, azaz megaparszekundumonként (km/s/Mpc) nagyjából 67 kilométer/másodperc. Ez, a korai világegyetemre vonatkozó egyéb mérésekkel együtt, összhangban van az elméleti előrejelzésekkel.
A második módszer közelebbi távolságoknál és a világegyetem későbbi korszakában működik a Cepheid-változóknak nevezett pulzáló csillagok segítségével. A cefeida csillagok lassan haldokolnak, és héliumgázból álló külső rétegeik növekednek és zsugorodnak, miközben elnyelik és leadják a csillag sugárzását, így periodikusan villognak, mint a távoli jelzőlámpák.
Ahogy a cefeidák fényesebbek lesznek, lassabban pulzálnak, ami lehetővé teszi a csillagászok számára, hogy megmérjék a csillagok saját fényességét. Ezt a fényességet összehasonlítva a csillagok megfigyelt fényességével, a csillagászok a cefeidákból egy „kozmikus távolsági létrát” állíthatnak össze, amellyel egyre mélyebbre tekinthetnek az univerzum múltjába.
Ezzel a mércével a helyén, és miután a cefeidák fényességét az Ia típusú szupernóvák robbanásaihoz rögzítették, a csillagászok pontos számot tudnak találni az univerzum tágulási sebességére abból, hogy a pislákoló csillagok fénye hogyan nyúlt el, vagy tolódott el a vörösbe. Az ezzel a módszerrel kapott Hubble-állandó körülbelül 73 km/s/Mpc: ez az érték messze kívül esik a Planck-mérések hibatartományán.
Miért nem egyezik?
A csillagászok különböző magyarázatokat kínáltak az eltérés okára. Egyesek az eredményeken belüli szisztematikus hiba lehetőségét próbálták kideríteni. Eközben Riess és csapata egyre pontosabb és szélesebb körű vizsgálatokkal szilárdította meg a feszültséget, írja a Live Science.
Ez az új tanulmány egy újabb láncszem. A 2019-es Hubble-tanulmány mintájának nagyjából egyharmadát lefedő új elemzés a JWST segítségével 2%-os pontossággal mérte a minta cefeida-távolságait – ami nagy előrelépés a Hubble 8-9%-os pontosságához képest.
Ezen eredmények összevetése más távolságmérő csillagokkal, például szénben gazdag csillagokkal és fényes vörös óriásokkal 72,6 km/s/Mpc értéket adott, ami majdnem azonos a Hubble eredeti mérésével.
Hogy pontosan mi okozhatja a furcsa eltérést, nem világos. De a csillagászok között sok a találgatás.
Az egyik lehetőség, hogy „valami hiányzik a korai világegyetemről alkotott képünkből, például az anyag egy új összetevője – a korai sötét energia -, amely az ősrobbanás után váratlanul lökést adott az univerzumnak” – mondta Marc Kamionkowski, a Johns Hopkins Egyetem kozmológusa, aki segített a Hubble-állandó kiszámításában, egy nyilatkozatban. „És vannak más ötletek is, mint például a sötét anyag furcsa tulajdonságai, egzotikus részecskék, változó elektrontömeg vagy ősmágneses mezők, amelyek a trükköt elvégezhették.”
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az új rakétájuknak hála nincs is szükségük atomfegyverekre
Egyetlenegy híd sincs az Amazonas fölött, és ennek meglepően egyszerű oka van
500 év után fedeztek fel egy új részletet Michelangelo egyik festményén
‘Már télen megkezdődhetnek a béketárgyalások Oroszország és Ukrajna között’
Ha meglátod ezt a repülőgépet, valószínűleg csak perceid maradtak hátra
Megoldották a teniszpálya alól előbukkant visegrádi templom rejtélyét