Miért fordulnak az ókori lépcsők az óramutató járásával megegyező irányba?
„Azért, hogy a jobbkezes védők könnyebben forgathassák a kardjukat…” NEM! Ha valaha meglátogattál egy középkori várat, olvastál róluk, néztél egy műsort a témában, vagy van egy barátod, aki szereti a furcsa apróságokat, biztosan hallottad már ezt: a várak lépcsői szinte mindig az óramutató járásával megegyező irányban kanyarognak felfelé. És tudod mit? Erre állítólag van egy igazán jó magyarázat.
De mi az?
Kezdjük a tényekkel: tényleg igaz, hogy a középkori várakban található csigalépcsők jellemzően az óramutató járásával megegyező irányban tekerednek felfelé. Olyannyira, hogy egy 2011-es felmérés szerint Anglia és Wales váraiban a lépcsők körülbelül 70 százaléka ilyen kialakítású. Ha hiszünk a túravezetőknek Európában és Észak-Amerikában, akkor ez nem véletlen.
„A történet szerint minden csigalépcső az óramutató járásával megegyező irányba fordul, hogy a jobbkezes védők, akik lefelé harcolnak, előnybe kerüljenek a támadókkal szemben, akik fegyverét akadályozza a lépcső középső oszlopa” – magyarázta James Wright építészeti régész és a Triskele Heritage tanácsadója 2020-ban. „Ez különösen népszerű magyarázat a túravezetők körében” – mondta. „Megjelenik várakat bemutató könyvekben, ismeretterjesztő szövegekben, televíziós dokumentumfilmekben, internetes cikkekben és online vitafórumokon egyaránt.”
Ez az információ annyira érdekes, hogy könnyen megmarad az emberek fejében. Próbáld ki: lendítsd a jobb karodat, mintha kardot forgatnál – tényleg nehezebb lenne, ha a lépcső közepén egy nagy kőoszlop állna. Ez a magyarázat tökéletesen illik ahhoz az elképzeléshez is, hogy a középkor a lovagok és várak állandó küzdelmeiről szólt írja az Ifl Science.
Van azonban egy bökkenő: „Nincs rá semmilyen bizonyíték, hogy ez igaz lenne” – írta Wright.
Honnan ered tehát ez a mítosz a lépcsőkről? És mi az igazság?
Valójában nincs semmi bizonyíték arra, hogy a „harc a lépcsőkön” elmélet valós lenne. Sőt, ha belegondolunk, ez nem is tűnik túl logikusnak.
„Az ostromok során a krónikások részletesen beszámoltak az eseményekről – a katasztrófák és halálesetek akkoriban is hasonlóan vonzották az olvasókat, mint a modern média főcímei” – magyarázta Wright. „Így elég sokat tudunk arról, hogyan értek véget az ostromok, és ezek sosem hasonlítottak a hollywoodi filmekben ábrázolt elkeseredett, véres lépcsőházi harcokra.”
A középkori hadviselés ritkán hasonlított egy kardpárbajhoz a lépcsőkön. Az ostromok legtöbbször éhínség (Rochester, 1215; Kenilworth, 1266), fenyegetések (Nottingham, 1194), megvesztegetés (Newark, 1218), hibák (Conwy, 1401) vagy ravasz cselszövés (Château Gaillard, 1204) révén értek véget.
Még ha harc is folyt volna a lépcsőkön, nehéz elképzelni, hogy a lépcsők iránya döntő tényező lett volna. Például egy hosszú kard – a középkori lovag ikonikus fegyvere – legalább 110 centiméter hosszú volt, míg egy tipikus csigalépcső szélessége mindössze 70 centiméter lehetett, mint például a Goodrich kastély tornyában. Egy ilyen szűk helyen nemigen lehetett volna lendíteni a kardot.
Wright szerint az alsó támadók előnyben is lehettek, mert a védők lábai sebezhetőek voltak, és a lefelé zajló harc miatt könnyen elveszíthették az egyensúlyukat.
De akkor miért ilyenek mégis ezek a lépcsők?
A „kardos elmélet” eredete a viktoriánus korból származik. Wright szerint Sir Theodore Andrea Cook, egy angol műkritikus, 1902-es esszéjében említette először ezt az ötletet. Cook azonban nem történész vagy építész volt, hanem művészetkedvelő, aki rajongott a kardvívásért. Az esszéjében ráadásul azt írta, hogy valószínűleg az ellenkező irányba forgó lépcsők gyakoribbak és kényelmesebbek. A valóság az, hogy valószínűleg gyakorlati szempontok álltak a háttérben. A lépcsők iránya kapcsolódhatott az áruszállításhoz, a helytakarékossághoz vagy akár a közlekedési rendszerekhez. Wright szerint a csigalépcsők inkább az építészeti pompa bemutatására szolgáltak, mintsem harcászati előnyökre.
Összefoglalva, a középkori lépcsők valószínűleg azért készültek az óramutató járásával megegyező irányban, mert ez volt a megszokott és praktikus – nem pedig azért, hogy segítsenek a védőknek a drámai középkori csatákban. Persze ez valószínűleg nem fogja megakadályozni az embereket abban, hogy továbbra is higgyenek a kardos mítoszban.
Ezt is érdemes elolvasni:
Az ókorban a legtöbb kábítószert a háborúban álló hadseregek fogyasztották
Nagy Sándor legalább 20 várost nevezett el magáról, de lehet akár 70-et is
Kiemelt kép: Depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az új rakétájuknak hála nincs is szükségük atomfegyverekre
Egyetlenegy híd sincs az Amazonas fölött, és ennek meglepően egyszerű oka van
500 év után fedeztek fel egy új részletet Michelangelo egyik festményén
‘Már télen megkezdődhetnek a béketárgyalások Oroszország és Ukrajna között’
Ha meglátod ezt a repülőgépet, valószínűleg csak perceid maradtak hátra
Megoldották a teniszpálya alól előbukkant visegrádi templom rejtélyét