A forradalmian új kutatási technika eddig teljesen ismeretlen dolgokat árult el az univerzumról, a fekete lyukakról is egyre többet tudunk.
Az asztrofizikusok elkészítették az univerzum valaha volt legjobb térképét, és potenciális szupermasszív fekete lyuk hotspotokat találtak, írja a Daily Star.
Az új, csúcskategóriás technológiával a tudósok nemcsak a Tejútrendszer létrejöttének módját tudják az eddigieknél pontosabban bemutatni, hanem nagyszerű betekintést tesznek lehetővé a galaxisokba az egész univerzumban.
Forradalmian új technológia
A tudósok a Pulsar Timing Array névre keresztelt, forradalmian új kutatási technikát alkalmazták, amely neutroncsillagokat használ a gravitációs hullámok megfigyelésére. A Pulsar Timing Array a legkorszerűbb, nemzetközi együttműködésben megalkotott eszköz, amely segít jobban megérteni, hogyan jött létre az univerzum.
Dr. Matt Miles, az OzGrav kutatója és az új technológia segítségével készült tanulmányok vezető szerzője a térképről kifejtette: „Felfedi, hogyan fejlődtek a galaxisok és maga az univerzum az idők során.”
„Amit látunk, az egy sokkal dinamikusabb és aktívabb univerzumra utal, mint azt vártuk. Tudjuk, hogy a szupermasszív fekete lyukak összeolvadnak, de most kezdjük kérdezni: hol vannak, és hányan vannak odakint?” – tette hozzá Dr. Miles.
Felfoghatatlan a fekete lyukak mérete
Rowina Nathan, az OzGrav és a Monash University szakértője hozzátette, hogy ha ezt a térképet és a hotspotokat nézzük, akkor arra jutunk, hogy egy pár fekete lyuk több milliárdszor nagyobb, mint a Napunk.
Nathan aláhúzta: „Ha megnézzük a gravitációs hullámok elrendezését és mintázatait, akkor láthatjuk, hogy hogyan is néz ki az univerzumunk ma, és jeleket vehetünk észre egészen az Ősrobbanásig visszamenően.” Véleménye szerint tovább kell dolgozni annak érdekében, hogy pontosan megérthessék az új felfedezések, de mindenképp izgalmas előrelépésről van szó.
Egyre jobban megismerjük az univerzumot
„A jövőben arra törekszünk, hogy megértsük az észlelt gravitációs hullámok jelének eredetét. Az égbolton lévő gravitációs hullámok mintázatait keresve a mögöttes asztrofizikai folyamatok nyomaira vadászunk” – erről már Kathrin Grunthal beszélt, aki a Max Planck Institute for Radio Astronomy kutatója és szintén részt vett az egyik tanulmány megalkotásában.
A fekete lyukak egyesülésének pontos hatásai további elemzéseket igényelnek, az ugyanis már biztos, hogy amikor két fekete lyuk egyesül, akkor hatalmas mennyiségű energiát hoznak létre egyetlen nagyobb fekete lyukban, ami az eddigi feltevések alapján galaxisunk gravitációs hullámaiban is jelentős változásokat okozhat.
Ez is érdekelhet:
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az új rakétájuknak hála nincs is szükségük atomfegyverekre
Egyetlenegy híd sincs az Amazonas fölött, és ennek meglepően egyszerű oka van
500 év után fedeztek fel egy új részletet Michelangelo egyik festményén
‘Már télen megkezdődhetnek a béketárgyalások Oroszország és Ukrajna között’
Ha meglátod ezt a repülőgépet, valószínűleg csak perceid maradtak hátra
Megoldották a teniszpálya alól előbukkant visegrádi templom rejtélyét