Ez a férfi egy alig ismert betegség miatt több mint 10 éven keresztül volt saját testének rabja
Martin Pistorius egy átlagos 12 éves volt, de élete drámai fordulatot vett, amikor két súlyos betegség, cryptococcusos és tuberkulózisos agyhártyagyulladás egyszerre támadta meg a szervezetét. Bár az orvosok sikeresen kezelték a fertőzéseket, állapota fokozatosan romlott, és végül a rendkívül ritka bezártságszindróma (locked-in syndrome, LiS) lett úrrá testén.
A betegség, amely olyan, mint egy éberkóma
Ez az idegrendszeri rendellenesség teljes testi bénulással jár, miközben az érintett teljesen tudatánál van, de képtelen kommunikálni. Martint több mint egy évtizeden keresztül gyötörte a borzalmas betegség, ráadásul ebből négy évet vegetatív állapotban töltött, amikor még nem volt tudatánál, számolt be a Unilad. „A teljes és totális tehetetlenség érzése a legrosszabb, amit valaha átéltem. Olyan, mintha nem is léteznél. Az életed minden apró részletét mások döntik el, hogy mit eszel, mit iszol, mit viselsz, hová kerülsz, és ezzel semmit nem tudsz kezdeni.”
16 éves korában azonban Martin lassan kezdte visszanyerni tudatosságát. „Az egyik első dolog, amire emlékszem, hogy az emberek a borostámról beszéltek, és arról, hogy vajon leborotválják-e. Ez összezavart és megrémített, mert bár nem voltak emlékeim, biztos voltam benne, hogy gyerek vagyok, nem pedig egy majdnem felnőtt férfi.”
Ám ekkor még senki sem sejtette, hogy Martin már ismét érzékeli a világot maga körül. Családja és gondozói úgy hitték, hogy még mindig kómában van, egészen addig, amíg 2001-ben nem találkozott Virna van der Walt terapeutával. Ő vette észre, hogy a fiú szemében egy különleges „szikra” van, és feltételezte, hogy tudatos. Ezután intenzív vizsgálatok következtek, amelyek bebizonyították, hogy a betegsége ellenére Martin valóban képes érzékelni a környezetét. Szülei egy kommunikációs szoftverrel felszerelt számítógépet vásároltak neki, amely lehetővé tette számára, hogy újra kapcsolatba lépjen a külvilággal.
Több mint 10 évvel később nyerte vissza saját testét
Martin az elmúlt két évtizedben elképesztő utat járt be. Nemcsak fizikailag, hanem mentálisan is újraépítette életét. Instagram-bejegyzésében összefoglalta, hogy milyen eredményeket ért el. 2010 óta első diplomát szerzett számítástechnikából, megtanult vezetni, kiadta saját könyvét Ghost Boy címmel, TED-előadást tartott, kerekesszékes versenyeken indult, doktori címet szerzett, beutazta a világot, és édesapa lett.
A története igencsak inspiráló, és arra is rávilágít, hogy mennyire kevéssé értjük még mindig az agy és az idegrendszer működését, illetve, hogy a remény és az emberi kitartás milyen hatalmas erővel bír. Az orvostudomány fejlődése és a technológiai újítások, mint például a szemmozgás-alapú kommunikáció, lehetővé tették, hogy az ebben a betegségben szenvedők számára újra megnyíljon a világ. Martin példája bizonyítja, hogy még a legsötétebb helyzetekből is lehet kiút.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Trump emberei szerint hónapokra vagyunk az ukrajnai békétől
Lehet, hogy újra kell gondolnunk, hogyan keletkezett az élet?
A legjobban várt videojátékok 2025-ben
Megvan, mikor nyithat ki újra a Miskolctapolca Barlangfürdő
Minél gyorsabban olvad az Antarktisz jege, annál több vulkánkitörésre kell számítanunk
Olyan halott csillagot észleltek kutatók, amelyről úgy gondolták, hogy nem is lenne szabad léteznie