Az Urál-hegység egy csendes szakaszán a figyelmeztető táblák hátborzongató üzenetet közvetítenek: „Hajtson maximális sebességgel a következő 20-30 km-en, és ne álljon meg!” Ezek a táblák egy radioaktív pusztaság valóságát tükrözik, amelyet az emberiség hozott létre.
A hidegháború említésére sokaknak a nukleáris fegyverek és a titkolózás jut eszébe. A titkolózás témája különösen érvényes, ha a Kistim-katasztrófára gondolunk – egy olyan nukleáris eseményre, amelyet 1957-ben a Szovjetunióban tartottak titokban, és csak az 1990-es években került nyilvánosságra — számolt be róla az Into the Shadows.
A Majak-létesítmény története
1948-ban a Szovjetunió kormánya létrehozta a Majak nevű nukleáris létesítményt, amely plutónium előállítására és radioaktív hulladék újrahasznosítására szolgált. A létesítmény az Orosz Szovjet Szövetségi Szocialista Köztársaság Cseljabinszki területén épült, Kistim város közelében. A telephely magába foglalt egy 8,2 méter mély betonmedencét, amelyben 20 rozsdamentes acéltartály tárolta a radioaktív hulladékot.
Az első években a dolgozók gondatlanul a Tecsa folyóba öntötték a nukleáris hulladékot, amely 20 környező település vízellátásának forrása volt. Miután rájöttek, hogy ez súlyosan károsítja a vízminőséget, áttértek a hulladék betonmedencében történő tárolására.
A robbanás
1957. szeptember 29-én, 16:20-kor a 14-es számú tartály hűtőrendszere meghibásodott, és kémiai robbanás történt. A detonáció körülbelül 70-80 tonna radioaktív hulladékot szórt szét a talajba és a közeli tavakba. A robbanás ereje olyan nagy volt, hogy egy 1 méter vastag betontetőt is letépett a tartályról.
A következő 10 órában 800 tonna radioaktív anyag terjedt szét egy 300 négyzetmérföldes területen, amely alig marad el a hirosimai katasztrófa szennyezési mértékétől.
A titkolózás kezdete
A szovjet hatóságok azonnal megkezdték az esemény eltussolását. A helyi újságok az északi fényekkel magyarázták az ég furcsa sárga-narancs árnyalatát. Az evakuálások hetekkel később kezdődtek, és több évtizeden át tartottak, miközben a hatóságok rendszeresen visszaküldték az embereket az állítólag biztonságossá tett területekre.
1968-ban a szennyezett területet természetvédelmi területté nyilvánították, hogy minimalizálják az emberi expozíciót és tanulmányozzák a sugárzás hosszú távú hatásait.
A következmények
A Kistim-katasztrófa pusztító hatással volt a régió lakosságára és környezetére. Több generáció szenvedett különféle sugárzás okozta betegségekben, születési rendellenességekben és meddőségben.
A katasztrófát követően 1991-ben nyílt titokként ismerték el az esetet, miután egy helyi lakos, Goszman Kabarov, éveken át küzdött az igazságért. Goszman saját sugárzásmérővel dokumentálta a sugárzás szintjét és a közösség egészségi problémáit.
Az igazságért folytatott harc
Goszman és felesége, Milja egy civil szervezetet alapított, amely a katasztrófa áldozatainak jogaiért harcolt. Hosszú évek küzdelmei után 2006-ban a kormány kompenzációt ajánlott fel a lakosoknak, de a programot sokan kritizálták, mert a lakók többségét a szennyezett területen hagyták.
Tanulságok
A Kistim-katasztrófa története figyelmeztetésként szolgál arra, hogy milyen következményekkel járhat a felelőtlen nukleáris hulladékkezelés és a titkolózás. Ez a tragédia a mai napig hatással van az érintett közösségekre, és rámutat arra, hogy az igazságért folytatott küzdelem gyakran generációkon átívelő kitartást igényel.
Az ilyen események emlékeztetnek arra, hogy a környezetvédelem és az átláthatóság kulcsfontosságú az emberiség jövője szempontjából.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
‘Trump nagyon könnyen elérheti, hogy Putyin kivonuljon Ukrajnából’
Ismeretlen nyelvű szöveget tartalmazó bazalt táblát találtak régészek
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Sokkal korábban elpusztulhat az univerzum, mint hittük
Döbbenetes: egy kígyó élve falta fel ezt az embert – VIDEÓ
Kísértetek a mélyben: A Budavári Labirintus sötét titkai
A világ leghosszabb folyójának titka, amely még ma is zavarba ejti a tudósokat
Kik voltak a történelem leghosszabb ideig regnáló pápái?
Majdnem leolvadt az orosz tengeralattjáró magja, mert elfelejtették befizetni a villanyszámlát