Ha Budapest különleges épületeiről van szó, a Frankel Leó út 64-66. szám alatt álló ház mindenképpen kiemelkedő helyet foglal el. Első pillantásra talán nem tűnik többnek egy hétköznapi budai bérháznál, de ez az épület nemcsak a fővárosban, hanem egész Európában egyedülálló – ugyanis meteorkőből épült!
A ház története 1906-ban kezdődik, amikor Kis Jenő, a Siemens-Halske vállalat mérnöke úgy döntött, hogy a cég budapesti székhelyét egy teljesen új technológiával építteti meg. Az általa használt anyag az úgynevezett aerolit volt, amely különleges hőszigetelő tulajdonságai miatt ideális választásnak bizonyult — írja a Dívány.
Ez az anyag nemcsak olcsóbb volt, mint a hagyományos tégla, de ellenállt a penésznek, a salétromnak, és szinte minden vegyi anyagnak. Kis Jenő 1908-ban publikált hirdetése szerint az aerolitból készült falak szellőztek, gyorsan száradtak, és kiválóan tartották a hőt – télen melegen, nyáron pedig hűvösen tartva a lakásokat.
Egy bátor lépés, amit kevesen támogattak
Az építési hatóság eleinte nem nézte jó szemmel az új technológia alkalmazását, és a projektet csak saját felelősségre engedélyezték. Akkoriban a főfalak és födémek kizárólag szilárd anyagból készülhettek, így az aerolit – a meteorit eredetű építőanyag – kockázatos választásnak tűnt.
A Frankel Leó úti ház azonban minden kétkedőt meggyőzött: nemcsak hogy épségben átvészelte a második világháborút és az 1956-os forradalmat, de azóta is áll, bizonyítva időtállóságát.
Miért nem terjedt el a meteorkő?
Annak ellenére, hogy a technológia előnyei nyilvánvalóak voltak, az aerolit nem lett széles körben elterjedt építőanyag. Bár néhány kisebb épület készült még ezzel az eljárással, a Frankel Leó úti ház maradt az egyetlen nagyobb szabású példa.
Egy darabka történelem az utcánkban
A Frankel Leó úti meteorköves ház egy olyan építészeti csoda, amely emlékeztet minket arra, hogy a múlt innovációi mindig is a jövő lehetőségeit keresték. Ez az „űrből jött” épület ma is hirdeti, hogy a bátorság és a kreativitás időtálló eredményeket szülhet. Ha legközelebb erre jársz, érdemes megállni egy pillanatra, és elmerengeni ezen az egyedülálló alkotáson.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
‘Trump nagyon könnyen elérheti, hogy Putyin kivonuljon Ukrajnából’
Ismeretlen nyelvű szöveget tartalmazó bazalt táblát találtak régészek
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A cinkotai rém: Kiss Béla hátborzongató története
A Garamantok rejtélyes piramis sírjai
Lehet, hogy megtalálták Szent Miklós, azaz Télapó sírját
Arkhimédész elveszett műveit segített felfedezni egy részecskegyorsító
Megfejtették a narancssárga macskák titkát: Egy gén, amely 60 éve tartotta izgalomban a genetikusokat
A világ egyik legnagyobb titkolt nukleáris balesete, avagy a Kistim-tragédia