Drámai fordulat – a Föld mágneses északi pólusa új helyre költözött!
A mágneses északi pólus vándorlásának nyomon követése érdekében a Világ Mágneses Modell (World Magnetic Model, WMM) 2025-ös verziója ezen a héten jelent meg, amely bemutatja a Föld mágneses mezőinek legújabb hivatalos előrejelzett elhelyezkedését. Ez a modell 2029 végéig lesz érvényes, és ez idő alatt a mágneses északi pólus várhatóan tovább közelít Oroszország felé.
A mágneses északi pólus és a Valódi Észak közötti különbség
A Föld mágneses északi pólusa különbözik a földrajzi Északi-sarktól. Az utóbbi (az úgynevezett “Valódi Észak”) közvetlenül a földrajzi Északi-sarkra mutat, amely egy fix pont a Föld felszínén, 90° északi szélességnél, ahol a Föld forgástengelye találkozik a felszínnel írja az IFL Science. Ezzel szemben a mágneses északi pólus egy folyamatosan változó pont, amelyet a Föld külső magjában áramló folyékony fémek határoznak meg. Ezek az olvadt fémek vezetőképesek, és a bolygó forgása, valamint a hő általi konvekció miatt állandó mozgásban vannak. Az elektromágnesesség elvei szerint ez a mozgás elektromos áramokat hoz létre, amelyek egy mágneses mezőt generálnak két pólussal. Mivel a mágneses pólusok folyamatosan, bár nagyon lassan mozognak, a NOAA és a Brit Geológiai Szolgálat (BGS) rendszeresen frissíti modelljeit.
Miért fontos a mágneses modell frissítése?
December 17-én kiadták a legújabb frissítést, beleértve az új, nagy felbontású Világ Mágneses Modell (WMMHR2025) verziót. A WMMHR2025 jelentős javulást kínál a térbeli felbontás terén – körülbelül 300 kilométeres (186 mérföld) pontossággal az egyenlítőnél – a standard modell 3 300 kilométeres (2 050 mérföld) felbontásához képest. Ez a frissítés rendkívül fontos a Föld mágneses mezejére támaszkodó technológiák, például a GPS és más műholdalapú navigációs rendszerek számára világszerte. Az új verzió időszerű, mivel a mágneses északi pólus mozgása úgy tűnik, hogy felgyorsul.
Az 1830-as évek óta a Föld északi mágneses pólusa mintegy 2 250 kilométert (1 400 mérföld) vándorolt a Kanada felső régióitól Szibéria felé az északi féltekén. 1990 és 2005 között a pólus mozgásának sebessége 15 kilométerről (9,3 mérföld) évente 50-60 kilométerre (31-37 mérföld) nőtt.
„A WMM hivatalosan ma jelent meg, biztosítva, hogy a felhasználók a legfrissebb információkat használhassák a következő öt év pontos navigációjához” – mondta Dr. William Brown, a BGS globális geomágneses mezőmodellezője egy nyilatkozatban.
„A mágneses észak jelenlegi viselkedése olyasmi, amit még soha nem tapasztaltunk. A mágneses észak az 1500-as évek óta lassan mozgott Kanada környékén, de az elmúlt 20 évben Szibéria felé gyorsult, évről évre növekvő sebességgel, egészen körülbelül öt évvel ezelőttig, amikor hirtelen 50-ről 35 kilométer/évre lassult – ami a legnagyobb lassulás, amit valaha megfigyeltünk” – tette hozzá Dr. Brown.
Ezt is érdemes elolvasni:
- Teljesen máshogy keletkezhettek a Szaturnusz gyűrűi, mint gondoltuk
- Laposföldhívők az Antarktiszra utaztak, hogy bizonyítsák igazukat, de csúfos kudarcot vallottak
Kiemelt kép: Depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Elrontjuk a gyerekeinket? A túl sok ajándék veszélyes hatásai
Hogyan szállíthatjuk haza szabályosan a karácsonyfát? Íme a hatóság tanácsai!
Évtizedek óta nem tudják megfejteni a tudósok az idegen növény fosszília rejtélyét
Trump beleállt az EU-ba: több amerikai olajat és gázt vásároljunk, vagy extra vámokkal fog büntet
Mit kezd Trump elnök a kínai kiberkémkedés fokozódásával?
Négy francia állampolgár szabadon engedése Burkina Fasóban: Marokkó királya közvetített