Az eredeti Mikulás valójában egy életmentő igazságosztó volt
A Mikulás alakját Szent Miklós bizánci püspökről mintázták, aki számtalan legenda és csodás történet főszereplője. De el tudnánk képzelni őt egy szuperhős szerepében, aki az utolsó pillanatban ment meg ártatlan életeket?
Egy, a legendás jótevőről szóló történet éppen erről szól, és felkeltette Brian Thornton, a winchesteri egyetem oktatójának figyelmét is. Szerinte a legtöbben ismerik a Mikulás történetét, de kevesen hallottak erről a konkrét sztoriról. „Ez emberibbé tette számomra Szent Miklóst, és sokkal érdekesebb figurának mutatja őt be, mint ahogyan általában leírják.”
Milyen tetteket hajtott végre az eredeti Mikulás?
A kutatások szerint Szent Miklós 1700 évvel ezelőtt élt Müra városában, a Római Birodalom uralma idején, kezdi beszámolóját az RNZ. Akkoriban a keresztények nem gyakorolhatták szabadon hitüket, így Miklóst tíz év börtönre ítélték, ahol valószínűleg megkínozták és kényszermunkára küldték a bányákba. Thornton szerint „szörnyű megpróbáltatások érték, de rendkívül kedves, alázatos és tisztességes ember maradt. Bár kiszabadulhatott volna a rabságból, ha elfogadja a római isteneket, inkább elviselte a börtönt, mint hogy feladja elveit.”
Szabadulása után Mürába visszatérve értesült arról, hogy egy üzletember megvesztegetett egy helyi kormányzót, hogy három ártatlan embert kivégezzenek. Miklós azonnal a térre sietett, ahol az ítéletet készültek végrehajtani. A tömegen átfurakodva a hóhér elé vetette magát, épp mielőtt a kard lesújtott volna, majd elvette tőle a fegyvert, és kiszabadította a három áldozatot. Ezután felkereste a kormányzót is, keményen megfedte tetteiért, aki megbánta, és megígérte, hogy soha többé nem cselekszik így.
Thornton szerint ez a történet hitelesebbnek tűnik, mint a többi róla szóló legenda, mert nem egyértelműen egy keresztény tanulságot szolgál. „A római kínzások kegyetlenek voltak, és csak egy olyan ember, aki maga is elszenvedte ezeket, reagálhatott ilyen ösztönösen. Sok más történet erősen kiszínezett, hogy illeszkedjen egy vallási narratívához, de ez a megmentés más.”
Thornton elmondása szerint gyerekkorában sokkal szívesebben hallott volna egy ilyen hősről, mint a megszokott, vidám Mikulásról. „Szent Miklós egy valódi akcióhős volt, aki nem törődött a saját biztonságával, csak tette, amit helyesnek gondolt.”
Keveredett a valóság és a fikció
Szent Miklós életéről több mint 200 évig csak szájhagyomány útján terjedtek történetek, írásos feljegyzések nem maradtak fenn. Idővel ezek a mesék azonban vallási értékekkel teltek meg. Thornton elmagyarázza, hogy a téli ünnepek idején sok különböző alak és szokás létezett Európa-szerte, mint például Odin, aki ajándékokat hozott.
„Szent Miklós az idő múlásával ezeknek az alakoknak az összegzése lett, egyetlen közös figurává alakult.
Egyes történetek szerint tízévesen csatlakozott az egyházhoz, és huszonévesen püspök lett. Szülői vagyonát – amelyet fiatalon, egy járvány után örökölt – nagylelkűen a rászorulóknak osztotta szét. Thornton szerint Szent Miklós nem törődött azzal, hogy ki volt „jó” vagy „rossz” gyermek, inkább szerette az életet, és nem feltétlenül az ajándékozás jellemezte.
Amikor a holland bevándorlók Amerikába vitték a Mikulás legendáját, az évek során új elemekkel gazdagodott. Thornton szerint a Mikulás modern alakja a magazinok, filmek és reklámok hatására formálódott át, és végül a Coca-Cola ikonikussá tette piros ruhás, szánon érkező figuráját.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
9 ezer éve kísérti az emberiséget a szifilisz, most pedig végre kiderülhetett, honnan származik
Különleges leletet találtak az agyaghadsereg katonái között, Kína első császárának sírjánál
Apró fekete lyuk nyelt el egy csillagot, a csillagászok pedig az egészet végignézték
Karácsony hozta el a nagyszombati csata kuruc vereségét
Mutatunk 10 klassz kirándulóhelyet Magyarországon, ahova a kutyádat is érdemes levinni
Ismered a magyar gótika emlékeit? A keszthelyi Magyarok Nagyasszonya-templom és a vár