Aranyból készült nyelveket találtak ókori egyiptomi múmiákban
Az egyiptomi Minya kormányzóságban található Al-Bahnasa, vagy más néven Oxyrhynchus területén különleges múmiákat, színes feliratokkal és rituális jelenetekkel díszített sírokat, és egyedi temetkezési tárgyakat fedeztek fel.
A Barcelonai Egyetem által vezetett régészeti küldetés során különleges maradványokat találtak, amelyek lehetővé teszik az ókori egyiptomi temetkezési szokások, a vallásos élet és a kolostori tevékenység megértését, számolt be az Arkeonews.
Rengeteg értékes leletet találtak az egyiptomi kutatás során
A legfigyelemreméltóbb felfedezések között szerepelnek az első emberi maradványok és istennők rituális jelenetei, amelyek eddig nem voltak ismertek ebben a régióban. Ezek a műtárgyak, valamint a bonyolult temetkezési szokások rengeteg információt nyújtanak a ptolemaioszi vallási hiedelmekbe. Dr. Mohamed Iszmail Háled, a Legfelsőbb Régészeti Tanács főtitkára szerint a felfedezés jelentős előrelépés a régió történetének megismeréséhez.
A legfigyelemreméltóbb leletek között 52 Ptolemaiosz-kori múmia található. Közülük 13-nak arany nyelvet találtak a szájában, amely a túlvilágra való felkészülést szimbolizálja. Az egyik múmia két arany nyelvet tartalmazott, míg egy másik körmeit aranylemezzel díszítették. A helyszínen emellett más értékes tárgyakat is találtak, például Harpokratész (vagyis a gyermek Hórusz) agyagszobrát, Thot, Ízisz és Hórusz egyiptomi isteneket ábrázoló amuletteket és egy szívskarabeuszt az eredeti helyzetében.
A feltárások során egy Ptolemaiosz-kori sír szerkezetét is felfedezték, amely körülbelül 300 múmiát tartalmazott. Ez a sír három temetkezési kamrával és boltozott mennyezettel rendelkezik, falait pedig temetkezési rituálékat és isteni alakokat ábrázoló szövegek és sokszínű jelenetek díszítik.
Nemcsak a múmiák szolgáltattak beszédtémát
A felfedezett amulettek közül néhány több isten szimbólumát ötvözte, ami szokatlannak számít a régióban. Ezen kívül négy mészkőszarkofágot is találtak. Dr. Esther Pons Mellado elmondta, hogy az egyik felfedezett sírban egy téglalap alakú kút vezetett egy fő helyiségbe három temetkezési kamrával. A helyiségekben több tucat múmiát találtak gondosan elhelyezve, ami közösségi temetkezési gyakorlatokra utal. Egy másik temetkezési akna hasonlóan díszített kamrákhoz vezetett, amelyek közül az egyik egy Wen Nefer néven ismert személyhez tartozott.
A sír mennyezetét Nut istennő díszíti, aki csillagokkal és szent hajókkal körülvéve látható, amelyek Heper, Ré és Atum isteneket viszik. A múmia arcán lévő vékony aranyréteget úgy akarták beállítani, mintha maga Anubisz balzsamozta volna be. Az Isis és Nephthys istennők figurái hasonló arany bevonattal rendelkeznek. A korábbi feltárások már felfedeztek egy bizánci bazilikát, Ozirisznek szentelt templomot és 26. dinasztia, vagyis a későkor időszakából származó sírokat.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Olyan újszülött galaxist találtak, amely nagyon hasonlít a Tejútrendszerre
Eddig teljesen ismeretlen növényfaj maradványait fedezték fel
Egy vad tanulmány szerint az emberiség 900 ezer évvel ezelőtt majdnem örökre eltűnt
Olasz város van Magyarország közepén?
9 ezer éve kísérti az emberiséget a szifilisz, most pedig végre kiderülhetett, honnan származik
Különleges leletet találtak az agyaghadsereg katonái között, Kína első császárának sírjánál