A NASA szondája holdraszállás szintű missziót vitt véghez
A Parker Solar Probe szonda több történelmi rekordot is megdöntött az ünnepek alatt, és olyan helyekért járt, ahol előtte senki.
A NASA Parker Solar Probe túlélte a történelmi kísérletet, hogy közelebb repüljön a Naphoz, mint valaha is voltunk – ez a lenyűgöző technológiai bravúr a tudósok szerint az 1969-es történelmi Apollo Holdra szálláshoz hasonlítható. A rekordot jelentő szonda december 26-án éjszaka jelzőhangot küldött vissza a Földre, ami a szonda normális működésének egyik legfontosabb jele, jelentette be a NASA.
December 24-én az autó méretű űrszonda 6,1 millió kilométerre megközelítette a Nap felszínét, ami közel tízszer közelebb van, mint a Merkúr keringése a csillag körül. A szonda valószínűleg hihetetlen 690 000 km/órás sebességgel haladt – ez a sebesség elég gyors ahhoz, hogy kevesebb mint egy perc alatt Tokióból Washingtonba érjen -, és ezzel megdöntötte saját rekordját, mint a történelem leggyorsabb ember alkotta objektuma.
„A Parker Solar Probe mostanra elérte azt, amire a küldetést terveztük” – mondta Nicola Fox, a NASA tudományos missziói igazgatóságának helyettes adminisztrátora a NASA washingtoni központjában egy december 24-én X-en közzétett NASA-videóban.
Lassan érkeznek az adatok
A küldetésirányítás nem tudott kommunikálni a szondával a Nappal való találkozás legközelebbi szakaszában, ezért a marylandi Laurelben található Johns Hopkins Alkalmazott Fizikai Laboratórium tudósai izgatottan várták a jeladó jelzését, amely megerősíti az űrszonda túlélését.
A részletes telemetriai adatok viszont a NASA bejelentése szerint 2025. január 1-jéig nem térnek vissza. Az elrepülés során gyűjtött képeket január elején sugározzák haza, majd a hónap későbbi szakaszában, amikor a szonda távolabb kerül a Naptól, tudományos adatok következnek – mondta Nour Rawafi, a küldetés projektvezetője az Amerikai Geofizikai Unió (AGU) éves találkozóján a hónap elején.
„Alig várjuk, hogy megkapjuk az első állapotjelentést az űrszondától, és a következő hetekben megkezdjük a tudományos adatok beérkezését” – mondta Arik Posner, a Parker Solar Probe programtudósa egy közleményben.
„Egyetlen ember alkotta objektum sem haladt még el ilyen közel egy csillaghoz, így a Parker valóban feltérképezetlen területről fog adatokat szolgáltatni” – tette hozzá Nick Pinkine, a marylandi Applied Physics Laboratory Parker Solar Probe missziójának operatív vezetője.
A szonda eddigi sikerei
A Parker 2018-ban indult útnak, hogy segítsen megfejteni a Napunkkal kapcsolatos legnagyobb rejtélyeket, például azt, hogy miért melegszik fel a legkülső réteg, a korona, ahogy távolodik a Nap felszínétől, és milyen folyamatok gyorsítják fel a töltött részecskéket fényközeli sebességre. Amellett, hogy forradalmasította a Napról alkotott ismereteinket, a szonda ritka közeli felvételeket készített elhaladó üstökösökről, és tanulmányozta a Vénusz felszínét is.
Karácsony este a szonda átrepült a még mindig a Naphoz tapadó plazmafúvókákon, ahol megfigyelte a napkitöréseket, amelyek a Nap felszínén fellépő felfokozott turbulenciák miatt egyidejűleg keletkeztek. A látványos kitörések lélegzetelállító sarki fényeket képesek kiváltani a Földön, de a kommunikációs rendszereket és más technológiákat is megzavarják.
„A Nap más dolgokat csinál, mint amikor először indultunk” – mondta Nicholeen Viall, aki a Parker Solar Probe fedélzetén lévő WISPR műszer társkutatója, az AGU ülésén újságíróknak. „Ez nagyon király, mert más típusú napszelet és napviharokat hoz létre.”
A Parker hőpajzsát úgy tervezték, hogy akár 1371 Celsius-fokos hőmérsékletet is kibírjon, részben egy speciálisan tervezett fehér bevonatnak köszönhetően, amely visszaveri a nap hőjének nagy részét, és segít az űrhajó műszereit hidegen – vagy legalábbis kevésbé forrón – tartani.
A tudósok azonban arra számítottak, hogy a mostani elrepülés során a Parker alacsonyabb, körülbelül 982 Celsius-fok hőmérsékletet fog tapasztalni – mondta Elizabeth Congdon, a szonda hővédelmi rendszerének vezető mérnöke az AGU újságíróinak.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Miért kell még mindig repülési üzemmódban tartanunk a telefonunkat a repülő fedélzetén?
KÉPEK: Befejeződött a Vöröskereszt-székház felújítása
Honnan tudjuk, hogy melyik vulkán szunnyad, és melyik jelent ránk veszélyt?
Mutatjuk: döbbenetes jóslatok érkeztek 2025-re
Világhírűvé váltak a magyar barlanglakások a Dűne: Prófécia sorozatnak köszönhetően
Anjou Mária nápolyi hercegnőt kétszer is elrabolták magyar jegyesétől