Félelmetes, mennyi vizet használnak a mesterséges intelligencia működtetésére
Az internet népe felháborodva fogadta az információt, hogy a mesterséges intelligencia, például ChatGPT mennyi vizet használ egyetlen parancsra.
Elképesztő mennyiségű vizet igényel a mesterséges intelligencia
Kiderült ugyanis, hogy a mesterségesen intelligens chatbot a szó szoros értelmében meglehetősen szomjas. A ChatGPT-t működtető hatalmas számítógépeknek sokkal több vízre van szükségük a közönség tudásszomjának táplálásához, mint azt korábban gondolták. A legfrissebb számítások szerint valójában négyszer annyi vízre van szüksége, mint ahogy azt az első becslések mutatták.
Ennek oka, hogy az új mesterséges intelligenciát fejlesztő technológiai cégeknek vizet kell használniuk a hűtéshez. A Riverside-i Kaliforniai Egyetem szakértői által végzett tanulmány szerint az AI-nak körülbelül két liter vízre van szüksége ahhoz, hogy 10-50 lekérdezést felajánljon. Korábban a Vox már beszámolt arról, hogy a mesterséges intelligencia önmagában már most annyi energiát fogyaszt, mint egy kisebb ország, és ez még csak a technológia hajnala.
Vajon hatékonyabbá fog válni a közeljövőben?
A felfedezés ettől függetlenül nagy port kavart az internetezők körében, és sokan a közösségi médiában osztották meg gondolataikat az üggyel kapcsolatban, szúrta ki a Unilad Tech. Az X-en az egyik felhasználó azt írta, hogy egy mesterséges intelligenciával foglalkozó találkozón „arról beszéltek, hogy a ChatGPT hosszú távon mennyire káros lesz, ugyanis egy keresés annyi áramot fogyaszt, mintha 20 percig égve hagynánk a villanyt.”
Egy másik felhasználó erre azzal reagált, hogy „a számítógépek olyan nagy teljesítményűek, ami a rengeteg hő miatt sok vizet használ, hogy ne melegedjenek túl. Egy mesterséges intelligencia program három hétig tartó tréningje több mint 946 ezer liter vizet igényel, ami már most is szörnyen káros, hogy a hosszú távú használatot ne is említsük.”
Azonban nem mindenki volt ilyen kétségbeesett. Sokan azzal érveltek, hogy a régi számítógépek is egész szobákat foglaltak el, ennek ellenére mai szemmel nagyon limitált számításokra voltak képesek.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Olyan ember alkotta dolgot találtak a Föld legmélyebb pontján, amely jól mutatja a pusztításunk mértékét
A világ legrégebbi emberi lábnyomai 115 ezer évesek és nem is lenne szabad ott lenniük
Minden harmadik évben akkora porviharok keletkeznek a Marson, amelyek beterítik az egész bolygót
Több száz dinoszaurusz-lábnyomot találtak 166 millió évvel ezelőttről
Oroszország folyamatosan rossz híreket kap a Fekete-tengerről
A világ legrégebbi háromdimenziós térképét fedezték fel Párizs közelében