Minden harmadik évben akkora porviharok keletkeznek a Marson, amelyek beterítik az egész bolygót
A Marson gyakoriak az erős porviharok, amelyek minden évben nyáron, a déli féltekén fordulnak elő. Ezek minden harmadik marsi évben, vagyis öt és fél földi évente olyan nagyra nőnek, hogy innen is láthatóak, és hónapokra beborítják az egész bolygót.
Ezek a viharok jelentős veszélyt jelentenek a küldetésekre, mivel olyan elektrosztatikus töltéseket generálnak, amelyek megzavarhatják az eszközöket, vagy porfelhalmozódást okozhatnak a napelemeken, ami megakadályozza, hogy elegendő energiát vegyenek fel a működéshez. Bár a tudósok már évtizedek óta tanulmányozzák ezeket a viharokat, a kiváltó mechanizmusok pontos leírása vita tárgyát képezi, számolt be a Universe Today.
Egy új tanulmányban a Colorado Egyetem bolygókutatói leírták, hogy a viszonylag meleg és napsütéses napok indíthatják útjára néhány évente a legnagyobb viharokat. Ezek jelenthetik az első lépést a vörös bolygón uralkodó szélsőséges időjárás előrejelzéséhez, ami létfontosságú a jövőbeli, legénységgel ellátott marsi küldetésekhez.
A rendszeresen előforduló porviharok gyakran a sarkvidékek körül kialakuló kisebb viharokként indulnak útjukra, majd az egyenlítő felé haladva gyorsan növekedhetnek, míg végül több millió négyzetkilométert is képesek beborítani. Bár ezek a bolygó vékony légköre miatt nem túl erősek, jelentős veszélyt hordozhatnak. Példaként ezek voltak felelősek az Opportunity rover 2018-as és az InSight leszállóegység tavalyi elvesztéséért.
Heshani Pieris vezető kutató szerint „a porviharok jelentős hatással vannak a marsjárókra és a leszállóegységekre a bolygón, nem is beszélve arról, hogy mi fog történni a jövőbeli, legénységgel ellátott marsi küldetések során. Ez a por nagyon könnyű, és mindenre rátapad.” Paul Hayne, az egyetem docense és társszerző elmondta, hogy még ha a szélnyomás nem is elég ahhoz, hogy felborítsa a berendezéseket, a porszemcsék nagy sebességet tudnak felvenni, és kárt tehetnek az asztronautákban és felszereléseikben. „Meg kell értenünk, mi okozza, hogy néhány kisebb vagy regionális vihar globális méretű viharrá nőjön. Még azt sem értjük teljesen, hogy hogyan indulnak el a porviharok a felszínen.”
Tanulmányukban Pieris és Paul Hayne két olyan időjárási mintára fókuszáltak, amelyek általában minden évben előfordulnak a vörös bolygón. Ehhez elemezték a NASA Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) fedélzetén lévő műszerek által 15 földi év alatt gyűjtött adatokat. Azokat a szokatlanul meleg időszakokat keresték, amikor több napfény szűrődött át a Mars vékony légkörén, hogy felmelegítse a bolygó felszínét. Felfedezték, hogy a bolygón lezajlott nagyobb viharok nagyjából 68%-át a felszíni hőmérséklet erőteljes emelkedése előzte meg, ami a por felverődéséhez vezetett.
Bár ezek az eredmények nem bizonyítják véglegesen, hogy a melegebb körülmények okozzák a porviharokat, azt jelzik, hogy ugyanazok a jelenségek, amelyek a Földön viharokat váltanak ki, a Marson is működhetnek. A forró nyarak során a száraz régiókban a felszín közeli meleg levegő felemelkedhet a légkörben, ami nagy, szürke felhők kialakulásához vezet, amelyek esőt jeleznek. Mondta Pieris:
„Amikor felmelegítjük a felszínt, a közvetlenül felette lévő légköri réteg felhajtóerőt termel, felemelkedhet, és magával ragadhatja a port. Ez a tanulmány nem old meg mindent, de reméljük, hogy ez egy lépés a helyes irányba.” Pieris és Hayne most újabb megfigyeléseket gyűjtenek a Marsról, hogy tovább vizsgálhassák ezeket a robbanásszerű időjárási mintákat. Végül remélik, hogy a tudósok a bolygóról származó élő adatok alapján képesek lesznek megjósolni a Marson uralkodó időjárási mintázatokat.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ukrajna elzárta az orosz gázcsapokat, január 1-től nem szállít Európába
EIT: Európa legnagyobb kutatóintézete képviseletet nyit Magyarországon
Egész éves kampányban mutatja be szolgálatát a református egyház
500 kilós fémgyűrű hullott le az égből Kenyában, nem tudják, honnan jött
Nopcsa Ferenc, egy magyar férfi inspirálta Spielberg világhírű filmjét
Mennyire jósolta meg 2025-öt a BBC 30 évvel ezelőttről?