Mennyire jósolta meg 2025-öt a BBC 30 évvel ezelőttről?
A BBC korábbi tudományos műsora 30 éve számos felfedezést jósolt: mennyire jöttek be a tippjeik?
A Tomorrow’s World egy brit műsor volt, amely a modern tudomány és technológia fejlődésével foglalkozott, és 1965-2003 között futott a BBC-n. Az 1995-ös 30. évforduló alkalmából a műsor számos jóslatot tett a következő 30 évre vonatkozóan, már ekkor számos olyan világmegváltó újdonságot jósolt be, amelyek aztán tényleg megtörténtek.
Amiket valamennyire pontosan bejósoltak
Önvezető autók
A Tomorrow’s World úgy vélte, hogy 2025-re a világ útjai tele lesznek önvezető autókkal, és azt jósolta, hogy a londoni autópálya 10 sávos lesz, mivel a kormány nem emeli az autók birtoklására kivetett adókat.
Azt is hitték, hogy az emberek nem mondanának le az autójukról a tömegközlekedés javára, és a technológia fejlődésével automatizált autópályák jönnének létre a forgalom és a torlódások csökkentése érdekében. Az autók „z útvonalat” választanának, és érzékelők segítségével azonos távolságot tartanának egymástól.
Bár az önvezető autók léteznek, nem elterjedtek, de a köznapi autókban is egyre több automiatikus funkció jelenik meg. Londonban nincs 10 sávos szupersztráda, de léteznek „intelligens autópályák”, ahol szenzorok figyelik a forgalom áramlását, tehát nincs túl messze.
Bankolás beültetett mikrochippel
Azt jósolták, hogy az emberek a karjukba ültetett mikrochippel fognak bankolni, és a jövőt bemutató jelenetben egy nő egy olyan bankba megy, ahol nincs „ember”, és a chipjével 100 „euró márkát” vesz fel a bankból.
Ez elég közel volt, mivel a banki tevékenység egyre automatizáltabbá válik, egyes bankok ma már kizárólag online működnek, a biometria pedig a számlák egyik legfontosabb biztonsági jellemzője. A mikrochip beolvasásának ötlete azonban messze elmaradt a valóságtól.
Kibertéri zavargások és a digitális terrorizmus
1995-ben az internethasználat egyre elterjedtebbé vált a lakosság körében, bár félő volt, hogy számos kibertámadást és más biztonsági problémát hoz magával. Azt is mondták, hogy az ezredfordulóra végül „üzleti bárók” fogják átvenni az internet feletti ellenőrzést, és „szupernetnek” fogják átnevezni, korlátozva a hozzáférést, írja a BBC.
Sőt, Stephen Hawking a műsorban kijelentette, hogy „az internet egy kicsit olyan, mint az óceán, amikor az élet kialakult”, megjósolva, hogy eljöhet az a pont, amikor nem tudjuk „kikapcsolni az internetet”, és akkor elveszítenénk az irányítást.
Szerencsére az internet nagyrészt szabadon használható maradt, és az „üzleti bárók” nem monopolizálták az internet használatát. Bár a hackelés és a kiberbiztonság valóban problémává vált, a digitális szakadék is egyre szélesedik azok között, akik hozzáférnek az online térhez, és akik nem.
Amiket kevésbé találtak el
Technikai fejlődés az orvostudomány világában
A Tomorrow’s World azt jósolta, hogy 2004-re olyan törvényt fogadnak el, amelynek értelmében a brit kórházak nyilvánosságra hozzák a sebészek sikerességi mutatóit, így a legjobban teljesítő orvosok népszerűvé és még jobban fizetetté válnak.
Még jobban elrugaszkodva ez azt jelentené, hogy nem utaznának a betegekhez, hanem az emberek saját maguk holografikus formájaként jelennének meg a műtőben, ahol az orvosok máshol „speciális kesztyűkkel” „operálnák” őket. Ezek a kesztyűk egy robotot irányítanának, amely tökéletesen lemásolná az orvos mozdulatait.
Szerencsére ez az elmélet csak kis részben vált valóra. Holografikus betegeket nem operálnak, de bizonyos műtéteknél és egyéb orvosi beavatkozásoknál, például szülésnél már robotok segítenek. Az egészségügy valószínűleg továbbra is profitálni fog a technológiából.
Aszteroidabányászat és űrszemét
A műsor úgy vélte, hogy az aszteroidabányászat 2025-ben milliárdokat érő vezető iparág lesz, a cégek űrhajókat küldenek az aszteroidákra, hogy ott értékes fémeket bányásszanak. Azt is hozzátették, hogy a kereskedelmi célú űrutazás is létezni fog, aminek következtében szemét kerülne az űrbe.
A jövőben teljesen elképzelhetőnek tűnik, hogy a kereskedelmi célú űrutazás valósággá váljon, bár ez még nem történt meg, és az űrbányászat még nem indult el. A NASA-nak azonban sikerült egy szondát egy aszteroidán landolnia, ami előrelépésnek számít. Az űrszemét problémát jelent, de erre még nincs biztos megoldás.
VR nyaralás és beugró hangszórók
A műsor egyik részében egy videó próbálja megjósolni a jövőt: egy férfi a jövőben egy virtuális valóság (VR) headsetet viselő férfit mutatott be feleségével és fiatal lányával London egy futurisztikus felvételen, miközben egy „okos hangszóróból” egy lebegő női fej jelent meg, hogy tájékoztassa a férfit arról, hogy már egy éve nem volt nyaralása valami „Indo Disney” nevű helyen. A nő aztán bizarr módon azt javasolja, hogy a férfi egy újabb nyaralást szervezzen, mégpedig egy 40 perces „Bangalore-i siklóval”.
A VR egyre népszerűbb világszerte, de az ilyen gyors utazást vagy a holografikus okoshangszórókat még nem sajátítottuk el.
Ez is érdekelhet:
- Meglepően pontos jóslatai voltak 2025-re vonatkozóan a 100 éve élt feltalálónak
- A világtörténelem 13 legfurcsább rekordja
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az új DNS-csontvizsgálat a római kortól kezdve átírhatja a történelmet
Szenzációs magyar ufó-akták: titkos észlelések a múltból
Erős videokártyára van szükség? Így válasszuk ki a megfelelőt
Bemutatjuk a titkos amerikai nukleáris szuperfegyver lebilincselő történetét
A Vajdahunyad várának rejtett szimbólumai és építészeti érdekességei
A Telekom belép a használt okostelefonok piacára