Erős videokártyára van szükség? Így válasszuk ki a megfelelőt
Szponzorált tartalom
A számítógépekben, laptopokban a vidokártya felel a grafikai megjelenítésért. Bár a legtöbb konfigurációban található beépített, azaz integrált videokártya, ezek teljesítménye nem mindig elég, főleg ha nagy felbontású videokat néznénk, játszanánk vagy grafikai munkákat végeznénk. Ilyenkor érdemes külső, azaz dedikált videokártyát vásárolni. Az egyes modellek között óriási különbségek lehetnek mind az árat, mind a tudást tekintve, ezért nem könnyű kiválasztani a megfelelőt. Ebben szeretnénk segíteni az alábbi cikkben.
A legfontosabb kérdés: mire használnánk a számítógépet?
Első lépésként érdemes átgondolni, hogy mire használnánk a laptopot vagy PC-t. Érdemes hosszú távon gondolkodni, hiszen ezeket az eszközöket akár sok évig is használhatjuk, ha a hardver teljesítménye engedi. Lássuk tehát a leggyakoribb felhasználási területeket, és hogy milyen videokártyák szükségesek hozzájuk!
- Irodai felhasználáshoz, kis felbontású videók megtekintéséhez elég az integrált videokártya. Ha nem rendelkezünk ilyennel (például új konfiguráció építésénél) és külső videokártyára van szükség, akkor egy belépő szintű modell is elegendő lehet 1-2 GB memóriával.
- HD és full HD videók megtekintéséhez, és alacsony gépigényű játékokhoz 8GB memóriával rendelkező videokártya szükséges, 64-256 bit sávszélességgel. Ezen játszhatunk újabb játékokat is, de alacsony vagy közepes grafikai beállítással.
- Ha kifejezetten játékhoz választanánk videokártyát, akkor érdemes nagyobb memóriával rendelkező modellt választani, akár 48 GB memóriáig. A legújabb játékokhoz nagyszerű választást jelentenek például az NVidia GTX chipsetek, amelyek már tudják a konzolokból ismert Ray Tracing technológiát is. De ideálisak a másik nagy gyártó, az AMD Radeon RX vagy RDNA chipsettel ellátott videokártyái is. Ezek a kártyák egyébként már képesek videovágásra vagy 3D grafikai tervezésre is.
- A csúcskategóriát azoknak ajánljuk, akik professzionális grafikai munkát végeznek. Erre lettek kifejlesztve például az NVidia Pro, vagy AMD Firepro chispetek.
Vegyük figyelembe azt is, hogy milyenek a számítógép egyéb adottságai
Hiába választunk erős videokártyát, ha nem fér el a gépbe, vagy nem tudjuk kihasználni az adottságait. Első körben fontos kérdés tehát a videokártya fizikai mérete, hiszen egy nagy teljesítményű darab nagy méretű hűtéssel is rendelkezik. Azt is meg kell nézni, hogy hány bővítőhelyet foglal el az alaplapon a kártya, van-e elegendő hely.
A következő szempont az alaplapi csatlakozás: a videokártya adatbuszának ugyanis meg kell egyezni az alaplapéval. A legmodernebb videokártyák PCI Express x16 csatlakozással működnek, ha az alaplap ezt nem tudja, akkor bár a videokártya a legtöbb esetben használható, de nem fogjuk tudni kihasználni a tudását.
A processzor és a monitor is számít
Ma már az összes új monitor rendelkezik HDMI vagy Display Port csatlakozóval, a régebbi modellek azonban gyakran csak a hagyományos VGA csatlakozóval vannak felszerelve. Utóbbi esetén sajnos a képminőség lényegesen gyengébb.
Ezen kívül szintén lényeges, hogy erős videokártyához erős processzor is szükséges, ezért erről is mindenképpen tájékozódni kell.
Öszefoglalva a fentieket, videokártya vásárlásnál mindig gondoljuk át, pontosan mire használnánk az eszközt, és elegendő-e a jelenlegi hardver a bővítéshez. Így biztosan jól fogunk választani és élvezhetjük a munkát vagy játékot.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mi történik, ha egy űrhajós a Holdon hal meg?
Honfoglalás-kori, fegyverekkel eltemetett nő maradványait találták meg egy magyar temetőben
Ezek lesznek 2025 legjobban várt elektromos autói
Egyre csak lassul az orosz hadigépezet, miben bízhat még Putyin?
Tele van ezekkel az emlékművekkel Magyarország, mégis alig veszik észre őket
Az utolsó negyvennyolcas honvéd megélte a második világháborút?