Szakemberek szerint egyértelmű, hogy az elmúlt másfél évtizedben a Föld középpontjának alakja és sebessége is megváltozott.
Egyre egyértelműbbnek tűnik, hogy a Föld magja jelentős változásoknak indult, de a legfontosabb kérdésre továbbra sincs válasz, írja a Daily Star.
A kutatók feltételezése szerint ugyanis a magma mérete és sebessége is változhatott az elmúlt 15 év során. Az azonban nem világos, hogy mindezek a változások milyen hatással lesznek a bolygó felszínére.
Régóta vitáznak a kérdésről
A fejleményekre John Emilio Vidale amerikai geofizikus, a Dél-Kaliforniai Egyetem munkatársa hívta fel a figyelmet abban a szakmai vitában, amely régóta folyik a bolygó magjában zajló történésekről.
Mivel nem léteznek olyan műszerek, amelyek alkalmasak lennének a Föld belső rétegének megfelelő szondázására, a tudósok az Antarktisz mellett található Déli-Sandwich-szigeteken előforduló földrengéseket használják fel az elemzésekre. A rengéshullámok ugyanis úgy haladnak át a bolygón, mint a szonárhullámok a vízen, néhányuk pedig a belső magon is áthaladva eljut egészen a bolygó másik oldalához, ahol az alaszkai mérőműszerekkel meg lehet őket vizsgálni.
A rengéshullámok sok mindent elárulnak
Ezek az észak-amerikai műszerek rögzítik az úgynevezett hullámformákat, amelyek információkat tartalmaznak arról, hogy a rengéshullámok mivel találkoztak a Föld középpontján át tartó utazásuk során. 2023-ban a geofizikusok arról számoltak be, hogy a hullámforma változásai a belső mag mozgásának leállására, vagy a mozgás megfordulására utalnak.
John Emilio Vidale 1991 és 2024 között 200 földrengést elemzett, és az ezeket összegző tanulmányban a kutatócsoport arra a következtetésre jutott: „A legegyszerűbb magyarázat a belső mag alakjához való deformáció.” Vidale szerint a bolygó középpontjának megváltozása megmagyarázná a rengéshullámok elemzése során tapasztalt jelenségeket.
Ráadásul nem ez az első eset, amikor a kutatók arról számoltak be, hogy a belső mag felülete idővel megváltozott. 2006-ban Lianxing Wen geofizikus, a New York-i Stony Brook Egyetem munkatársa arról számolt be, hogy a Föld magjának egyes elemei évtizedenként több száz méterrel emelkedhetnek vagy süllyedhetnek, valószínűleg annak köszönhetően, hogy az anyag kilép a belső magból, miközben lehűl.
Együtt mozog a mag a Földdel, vagy sem?
Ez a jelentés azonban nem ért mindenben egyet Vidale meglátásaival. Lianxing Wen ugyanis arra jutott, hogy a belső mag nem forog másképp, mint maga a bolygó, Vidale viszont épp azt sugallja, hogy a Föld magjának forgása lelassult.
A nagy kérdés az, hogy mindez hogyan befolyásolja a életünket itt, a bolygó felszínén. Vidale erre a kérdésre azt mondja: „Nem tudjuk, hogy ez a felszínen hogyan fog bármit is befolyásolni. Nem tudjuk biztosan megmondani, amíg ki nem derítjük, hogy mi is történik.”
Ez is érdekelhet:
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Trump emberei szerint hónapokra vagyunk az ukrajnai békétől
Lehet, hogy újra kell gondolnunk, hogyan keletkezett az élet?
A legjobban várt videojátékok 2025-ben
Megvan, mikor nyithat ki újra a Miskolctapolca Barlangfürdő
Minél gyorsabban olvad az Antarktisz jege, annál több vulkánkitörésre kell számítanunk
Olyan halott csillagot észleltek kutatók, amelyről úgy gondolták, hogy nem is lenne szabad léteznie