Ha valaha belelapoztál már régi családi fényképalbumokba, vagy néztél régi tévéműsorokat, talán feltetted magadnak a kérdést: miért néznek ki ezek a fiatalok úgy, mint az idősüöő emberek, akik a jelzáloguk és nyugdíjuk miatt aggódnának, miközben a kétévente esedékes prosztatavizsgálatukra tartanak?
Noha a válasz részben válogatási torzítás (nem mindenki öregszik egyformán, meglepő, ugye?), van némi igazság a jelenség mögött. A Vsauce egyik videója szerint a múltban bizonyos külsőségek és életmódbeli különbségek is hozzájárultak ahhoz, hogy az emberek idősebbnek tűntek, mint amilyenek valójában voltak — írja az IFLS.
Az öregedés változó ritmusa
Ahogy Michael Stevens, a Vsauce házigazdája elmagyarázza, az életkörülmények, az egészségügyi ellátás fejlődése és az életmódválasztások – különösen a világ szerencsésebb részein – mind hozzájárultak az öregedés ütemének változásához. Még azokon a területeken belül is, ahol ezek az előnyök elérhetők, az eltérések jelentősek lehetnek jövedelem és társadalmi osztály szerint.
Egy 2018-as tanulmány például megvizsgálta, hogyan változott a biológiai öregedés (olyan markerek alapján, mint a vérnyomás és a tüdőfunkció) az idő múlásával, 1988 és 2010 között. A kutatók jelentős különbségeket találtak, még ilyen rövid időszakon belül is. Az amerikai lakosság biológiai életkora ugyanis fiatalabb lett, mint a korábbi generációké.
„Az elmúlt 20 évben az Egyesült Államok népességének biológiai életkora mind férfiaknál, mind nőknél csökkent az életkori skálán” – írták a kutatók. „Azonban a változás mértéke nem volt egyenletes a nemek vagy korcsoportok között.”
A tanulmány szerint a fiatal férfiaknál nagyobb javulás mutatkozott, mint a nőknél, ami részben magyarázza, miért csökkent gyorsabban a férfiak korai halálozási aránya. Emellett az idősebb felnőttek is nagyobb javulást mutattak, mint a fiatalabbak.
Életmód és egészségügyi tényezők
A kutatók kiemelték az olyan életmódbeli tényezőket, mint a dohányzás. A férfiak kevesebbet dohányoztak, míg a nők dohányzási aránya növekedett, így a nemek közötti különbség szűkült. Emellett a gyógyszerhasználat is hozzájárult az általános egészségi állapot javulásához.
„Az időbeli csökkenések jelentős részét nem lehetett megmagyarázni” – tették hozzá a kutatók. „Egyéb magyarázatok lehetnek a jobb korai életkörülmények, a születés előtti állapotok javulása és a fertőző betegségek csökkenése.”
A divat és az idősebbnek tűnő emberek illúziója
Noha ezek a tényezők részben megmagyarázhatják, miért tűnnek az emberek régi fényképeken idősebbnek, nem ez az egész történet. Michael Stevens rámutat, hogy ez legfeljebb néhány év különbséget indokolna (például hogy egy 60 éves 56-nak, egy 40 éves 37,5-nek tűnik).
Az egyik legnagyobb tényező az, hogy hajlamosak vagyunk a régi divatot az idősebb korosztályhoz kötni. Amikor például apukád ragaszkodik ahhoz az 1972-es ingéhez, az automatikusan az „öregség” érzetét kelti. Ha meglátunk egy fiatalt egy régi fényképen ugyanilyen ruhában, hajlamosak vagyunk őket is idősebbnek gondolni.
Torzítás és kivételes példák
Emellett az úgynevezett kiválasztási torzítás is szerepet játszik. Gondoljunk csak Sonny karakterére a Grease című filmből, aki egy középiskolás diákot alakított, miközben valójában 31 éves volt. Az ilyen példák csak tovább erősítik az illúziót, hogy a múltban az emberek fiatalon is idősebbnek tűntek.
Az emberek „idősebbnek” tűnhettek a múltban részben a rosszabb életkörülmények, a kevésbé fejlett egészségügy és az életmódjuk miatt. Ugyanakkor a régi divat és a vizuális torzítások is jelentős szerepet játszanak abban, hogy ma idősebbnek látjuk őket. Bár ezek a tényezők nem változtatják meg a valós életkort, érdekes képet adnak arról, hogyan érzékeljük az idő múlását a fotókon és a történelmi felvételeken keresztül.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
A végbéldugókat eredetileg a fejfájás, pattanások és őrület kezelésére fejlesztették ki
Mik az világegyetem legfényesebb objektumai?
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A nagymamám egész életében dohányzott, és 95 évet élt, de valójában ő a kivétel
A világ legrégebbi piramisa 25 000 éve épülhetett Indonéziában
A Gellért-hegy története: Kelta fellegvártól a csillagvizsgálóig
A csigatelegráf: Csigákkal telefonálni?
A Balaton titka: A legendás tengeralattjáró rejtélye
Mi történne, ha leásnánk a Föld középpontja felé?