Tudósok azonosítottak egy új vércsoportot – A tiéd is ez lehet?
Az emberi vércsoportok rendszere rendkívül összetett, és az elmúlt évszázadban számos új vércsoportot fedeztek fel. A legismertebbek az ABO rendszer és az Rh faktor, de ezeken kívül több tucat más vércsoport is létezik, amelyek különböző antigének jelenlétén vagy hiányán alapulnak. Ezek az antigének a vörösvérsejtek felszínén található fehérjék vagy cukormolekulák, amelyek meghatározzák a vércsoportot és befolyásolják a vérátömlesztések kompatibilitását.
Az AnWj antigén és a MAL vércsoport felfedezése
1972-ben egy terhes nő vérmintájának vizsgálata során az orvosok felfedezték, hogy a vörösvérsejtjeiről hiányzik egy akkor még ismeretlen felszíni molekula, amely minden más ismert vérmintában jelen volt. Ezt az antigént később AnWj-nek nevezték el, és az elmúlt ötven évben kutatók próbálták megfejteni ennek a különös hiánynak az okát. 2024-ben brit és izraeli kutatók végül azonosították az AnWj antigén hiányának genetikai hátterét, és leírták az új, MAL vércsoport rendszert írj a Sciencealert.
A MAL vércsoport genetikai háttere
A kutatók megállapították, hogy az AnWj antigén egy mielin és limfocita fehérjén (MAL) található. Azoknál az embereknél, akiknél mindkét MAL gén mutációt hordoz, az AnWj antigén hiányzik a vörösvérsejtek felszínéről, ami az AnWj-negatív vércsoportot eredményezi. Érdekes módon a vizsgálatok során találtak olyan betegeket is, akiknél az AnWj antigén hiánya nem genetikai mutáció következménye volt, hanem vérképzőszervi rendellenességek miatt az antigén termelése elnyomódott.
Az új vércsoport klinikai jelentősége
Az új vércsoport rendszer felfedezése lehetővé teszi a pontosabb vércsoport-meghatározást és a biztonságosabb vérátömlesztéseket, különösen azoknál a betegeknél, akiknél az AnWj antigén hiánya miatt komplikációk léphetnek fel. A genetikai tesztek segítségével megállapítható, hogy egy beteg AnWj-negatív vércsoportja öröklött-e, vagy valamilyen más egészségügyi probléma következménye. Ez a tudás hozzájárulhat a transzfúziós reakciók megelőzéséhez és a betegek jobb ellátásához.
A vércsoportok sokfélesége és a jövőbeni kutatások
Az emberi vércsoportok sokfélesége továbbra is intenzív kutatások tárgyát képezi. Az új vércsoportok felfedezése nemcsak a transzfúziós orvoslásban jelentős, hanem hozzájárul az emberi genetika és evolúció mélyebb megértéséhez is. A MAL vércsoport rendszer leírása újabb lépést jelent ezen a területen, és rámutat arra, hogy még mindig sok felfedeznivaló van az emberi biológia ezen aspektusában.
Ezt is érdemes elolvasni:
A végbéldugókat eredetileg a fejfájás, pattanások és őrület kezelésére fejlesztették ki
A szervátültetésen átesett betegek a donor személyiségéből is részesülnek
Kiemelt kép: Depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Valami nem stimmel a marokkói bányából kiemelt ősi tengeri szörnnyel, a moszaszaurusz leletével
A Római Birodalom növekedése egy pusztító vulkánkitörés után
A nagymamám egész életében dohányzott, és 95 évet élt, de valójában ő a kivétel
Miért néztek ki az emberek idősebbnek régen?
A világ legrégebbi piramisa 25 000 éve épülhetett Indonéziában
A Gellért-hegy története: Kelta fellegvártól a csillagvizsgálóig