Nagyon ritka kozmikus esemény közeleg, semmilyen felszerelésre nem lesz szükség, hogy láthassuk a bolygótalálkozást!
Milliók láthatnak majd négy bolygót egy vonalba rendeződni egy ritka kozmikus esemény során, még ebben a hónapban, írja a LADbible.
Ráadásul nincs szükség távcsőre, vagy egyéb felszerelést, mindössze annyit kell tennünk, kimegyünk a szabad ég alá, és felnézünk. Jó, persze egy hidegebb januári éjszakán még az is nagy kihívás lehet, hogy kimenjünk a szabadba.
Az ötödik bolygót csak kevesen láthatják
Az idei január nagy részére igaz egyébként, hogy ha elég tiszta az éjszakai égbolt, akkor Naprendszerünk nyolc bolygója közül négy is látható. Sőt, akár öt is, ha a Nemzetközi Űrállomáson rekedt két űrhajós közé tartozunk, hiszen ez esetben még a Földre is rápillanthatunk.
Sajnos a Merkúr a Nap túloldalán van, így a csillagunkhoz legközelebb eső planéta nem lesz látható. Másik négy azonban igen: a Vénusz, a Szaturnusz, a Jupiter és a Mars nyugatról keletre helyezkednek el, és láthatóak lesznek a érdeklődők számára, ebben a sorrendben és változó méretben. A Vénusz és a Jupiter lesznek a legfényesebb bolygók az égbolton, az előbbit pedig könnyű is megtalálni: csak nézzünk nyugat felé naplemente után, és szabályosan ragyogni fog ránk.
A Szaturnuszt is megtalálhatjuk
A Szaturnusz egy kicsit nehezebben észrevehető bolygó, mivel ez van a legtávolabb a négy közül. De ha elég tiszta az égbolt, akkor akár még fényszennyezett területeken is kivehető. Ha nem akar előkerülni, akkor érdemes először megkeresni a Vénuszt, és onnan a Hold vagy a Jupiter felé vinni a tekintetünket. Előbb-utóbb észrevesszük a Naprendszer legközelebbi gyűrűs bolygóját.
A legjobb pillanat január 17-én és 18-án várható, mert ekkor a Földről nézve lényegében „találkozik” a Vénusszal, mielőtt továbbindulna Nyugatra. Egyébként a Jupitert is viszonylag könnyű megtalálni, mivel naplemente után is fényes és látható az égi kupolán. Ráadásul Naprendszerünk (Nap után következő) legnagyobb égitestjéről van szó, az avatott szemnek így azonnal feltűnik.
Végül pedig a Mars az az égitest a négy közül, amelyik a legkeletebbre található. Legfényesebb állapotát január 16-án éri el, így ekkor lesz majd igazán jól megfigyelhető a Vörös Bolygó.
Jobb, ha kevésbé fényszennyezett helyre megyünk
A bolygók felismerése azért is egyszerű, mert nagyjából ugyanazon a vonalon helyezkednek el, mint a Nap és a Hold. De a kisebb fényszennyezés nyilván segít, hogy igazán élvezhessük a látványt.
Érdekesség, hogy a bolygók a csillagokkal ellentétben nem „pislognak”, azaz nem változik a fényük. Ennek oka, hogy olyanok, mint a kis korongok, és így az általuk kibocsátott fényt nem hajlítja meg a légkör úgy, mint sok csillag fényét.
Ez is érdekelhet:
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Román diák bántalmazta a 103 éves negyvennyolcas honvédet
VIDEÓ: ilyen egy 6,9-es erősségű, borzalmas földrengés a tenger mélyéről nézve
A dinoszauruszok 65 millió év után visszatérhetnek a Földre
Ma is élhet az ősi emberi faj egy távoli, eldugott szigeten
Drasztikusan csökkent az állami férőhelyek száma ezeken az egyetemeken
Miért néznek a fiatalok annyi megtörtént bűnesetet?