Szakértők szerint nem lehet eléggé túlbecsülni a Hatsepszut egyiptomi fáraónő sírjában tett legújabb felfedezéseket. Mutatjuk!
A Hatsepszut fáraónő temetkezési helyéből származó új leletek – melyek között ősi fegyvereket és fakoporsókat is találunk, de még egy fiatal fiú holtteste is van ott –, teljesen új megvilágításba helyezhetik az egyiptomi történelmet, írja a Daily Star.
A legkülönbözőbb tárgyak is megtalálhatók
A sírban talált műtárgyak között Nagy Sándor képével díszített érmék, agyagból készült, múmiákat fedő temetési maszkokból készült gyermekjátékok, szárnyas skarabeuszok, gyöngyök és temetési amulettek is vannak.
De a régészek érdeklődését leginkább az keltette fel, hogy háborúban használat íjakat is találtak a sírkamrában. A szakemberek szerint ez minden bizonnyal arra utal, hogy az eltemetett személyek katonai háttérrel rendelkeztek voltak, és életük során feltehetően harcoltak a hükszoszok ellen Egyiptom felszabadításáért.
Több ezer éves felfedezésekről van szó
A hihetetlen felfedezéseket a Nílus keleti partján fekvő Luxor város közelében tették, ott, ahol az ókori egyiptomi Théba is található. Az itt található temetkezési helyek, sziklába vájt sírok és használati tárgyak némelyike akár 3000 éves is lehet.
A legkülönleges sírok közé tartozik Djehuti-Mes temetkezési helye, aki Tetiseri fáraóné, Szenahtenré Jahmesz fáraó felesége palotájának felügyelője lehetett. Bár a sírt nagyrészt kifosztották, de az ott található különböző vésetek alapján a kutatók arra következtetnek, hogy Kr. e. 1550 és 1525 között keletkezhetett.
Jobban megértjük Egyiptom múltját?
Dr. Zahi Hawass, a Foundation Antiques & Heritage nevű alapítvány vezetője a sajtónak elmondta, hogy a felfedezések segíthetnek rekonstruálni a történelmet, és megérteni azt, hogy az egyiptomiak pontosan hogyan használták síremlékeiket és templomaikat.
Hawass hozzátette, hogy kollégáival már 2022 szeptembere óta dolgoznak a helyszínen az egyiptomi régiségügyi hivatallal együttműködve. A csapat nagy sikert ért el akkor is, amikor az Assassif Ptolemaic Necropolis egy részét sikerült feltárni. A felfedezés jelentőségét növeli, hogy egy nagy temetőről van szó, igen komoly temetkezési helyekkel. A „nekropolisz” szó egyébként egy ókori görög szóból származik, ami a „halottak városát” jelenti.
Korábban egyiptomi és amerikai régészek nem kevesebb, mint tizenegy temetkezési helyet fedeztek fel egy Luxor melletti sírban. Az itt talált sírokban férfiak, nők és gyermekek csontvázai egyaránt megtalálhatóak, és feltehetően a 12., valamint a 13. dinasztia idején voltak használatban.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat