Az idegen ignoroszféra most számos űrbéli rejtélyt válaszolhat meg
A légkör rétegei közül az ignoroszféra a legkevésbé feltárt, pedig fontos kérdésekre adhatja meg a választ.
Japán tudósok létrehozták a Föld teljes légkörének első hosszú távú, egészen az űrig terjedő adathalmazát, amelyről a tanulmány Progress in Earth and Planetary Science című folyóiratban jelent meg. Remélik, hogy a projekt segítségével fényt deríthetnek néhány kevéssé vizsgált folyamatra, amelyek bolygónk gáznemű burkában zajlanak, beleértve a csodálatos északi fényt is.
Egy ismeretlen réteg
A Föld légkörének egyes részeit folyamatosan, hihetetlen részletességgel tanulmányozzák. Például világszerte több millió meteorológiai állomás, meteorológiai ballonok százai és számtalan repülőgép naponta méréseket végez a teljes troposzféráról, a légkör legalsó régiójáról.
A mezoszféra, a sztratoszféra feletti ritkás légréteg, amely majdnem az űr széléig ér, viszont szinte teljesen ismeretlen. A mezoszférában zajló folyamatokról olyan keveset tudunk, hogy a régiót néha „ignoroszférának” nevezik az „ignore”, azaz figyelmen kívül hagyni szó után, írja az Observer Voice. Ez az ismereteinkben meglévő űr az ignoroszféra elérhetetlenségéből adódik – túl magasan van a sztratoszféra léggömbök számára, de túl alacsonyan az alacsony Föld körüli pályán keringő műholdak műszereinek.
Pótolnák a hiányt
A Tokiói Egyetem kutatócsoportja számítógépes modellezéssel próbálta megoldani a problémát. A meteorológiai paraméterek ritka, az ignoroszférában rendelkezésre álló méréseit egy új, korábban kifejlesztett adatasszimilációs rendszerbe táplálták. Az adatasszimiláció olyan technika, amely a modellezést közvetlen megfigyelésekkel kombinálja, hogy megjósolja egy rendszer fejlődését. A rendszert ezután arra utasították, hogy rekonstruálja, mi történhet az ignoroszférában, hogy kitöltse az üres helyeket.
A japán kutatók a modell segítségével 19 évnyi adatot generáltak, amely a teljes légkör fejlődését felölelte egészen 110 kilométeres magasságig. Ezután a földi radarral végzett további mezoszférai szélmérésekkel ellenőrizték a modell egyes paramétereit.
Az adatkészlet a 2004 szeptembere és 2023 decembere közötti időszakot öleli fel, és lehetővé teszi a kutatók számára, hogy feltárják és modellezzék a nagyobb magasságokban zajló rejtélyes jelenségek egy részét, beleértve a sarki fényt és annak déli megfelelőjét, az aurora australist.
„A troposzférára és a sztratoszférára vonatkozóan rengeteg adatunk van, és a numerikus modellezés erre a régióra szinte tökéletes” – mondta a Space.com-nak Kaoru Sato, a Tokiói Egyetem légkörfizika professzora, a projekt vezető kutatója. „A fenti régióban a modellek nem teljesítenek olyan jól, mert nem rendelkeznek pontos adatokkal a kezdeti feltételekről.”
Miért fontos az ignoroszféra?
Az ignoroszféra az a légköri régió, ahol számos, az űridőjárással kapcsolatos hatás jelentkezik. Amikor a Napból érkező töltött részecskék kitörései elérik bolygónkat, összekeverednek a Föld felett magasan lévő vékony gázokkal, és izgatják a levegő molekuláit. Ahogy ez megtörténik, a molekulák a Földön sarki fényként megfigyelhető ragyogást bocsátanak ki. Vannak azonban más, kevésbé látható hatások is, amelyeket az űridőjárás gyakorol a légkörre.
„A nagyenergiájú naprészecskék megváltoztathatják az ózon kémiai összetételét és megzavarhatják az ózonréteget” – mondta Sato. „Azt is tudjuk, hogy a sarki fény jelensége úgynevezett gravitációs hullámokat hozhat létre, amelyek aztán lefelé terjednek a légkörben.”
A gravitációs hullámok olyan örvények, amelyek az egész légkörben megjelennek. Ezek energiát szállítanak az egész földgolyón, így befolyásolják az éghajlati mintákat. Eddig azonban az éghajlatmodellezőknek nem sikerült megérteniük a nagyobb magasságokban előforduló gravitációs hullámok hatásait.
„Adatállományunk nagyon nagy felbontású kezdeti feltételeket biztosít a légkör általános cirkulációs modelljéhez” – mondta Sato. „Így lehetővé teszi számunkra a gravitációs hullámok szimulálását a teljes légkörben, a felszíntől az űr széléig.”
Az adatok segítenek a kutatóknak abban is, hogy jobban modellezzék, hogyan hatnak az alsó légkörben zajló folyamatok az ionoszférára, ahol a gáznemű részecskéket a napszél folyamatosan ionizálja. Sato elmondta, hogy a légköri hullámok hatással vannak az ionoszféra dinamójára, egy olyan folyamatra, amely a Föld mágneses mezővonalai és az ionoszféra ionizált levegőjének mozgása közötti kölcsönhatás révén elektromos áramot generál a bolygó körül.
Vannak más rejtélyek is, amelyek megfejtésében a kutatók reményei szerint adatsoruk segít – például az interhemiszférikus csatolás néven ismert furcsa jelenség, amelyet először a 2000-es évek végén figyeltek meg. A félgömbközi csatolás egy feltételezett kapcsolat az antarktiszi mezoszféra és az északi-sarkvidéki sztratoszféra között, amelyben ritka magaslégköri felhők rendszeresen egyszerre jelennek meg és tűnnek el, általában januárban, mondta Sato.
„Ha meg akarjuk érteni a mechanizmusokat, amelyek e félgömbök közötti összekapcsolódás mögött állnak, adatokra van szükségünk” – mondta Sato. „A mi adathalmazunk nagyon értékes információkkal szolgálhat ennek a csatolásnak a kezeléséhez.”
Ez is érdekelhet:
- Egy fizikus szerint tudja, miért nem találkoztunk még idegenekkel – és a magyarázat félelmetes
- Furcsaságot észlelt a nemrég szolgálatba állt Einstein-szonda távcsöve
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az amerikai külügyminiszter szerint néhány nap alatt magára hagyják Ukrajnát, ha nem történik előrelépés a békéért
A világ legrégebbi piramisát lehet, hogy nem emberek építették
Egy új kutatás szerint elfelejthetjük a sötét anyagot, de még a sötét energiát is
Megerősíti kétoldali együttműködését Magyarország és Marokkó
Középkori zarándokok graffitiztek oda, ahol Jézus elfogyasztotta az utolsó vacsorát
Most már valóban megszülethet az USA és Ukrajna jözött az ásványkincsekről szóló megállapodás