Putyin önméltatásra használta a holokauszt emléknapját
Auschwitz felszabadításának 80. évfordulóján az orosz elnök is megemlékezett a holokauszt áldozatairól, de nem éppen ízléses módon.
1944. január 27-én Leningrád szabadult fel a náci blokád alól, míg egy évvel később a Vörös Hadsereg pont ezen a napon szabadította fel az auschwitzi koncentrációs tábort. Így az dukált, hogy maga Putyin is megemlékezzen a tragédiákról.
Népirtásból propaganda
Oroszország mindig emlékezni fog arra, hogy a Vörös Hadsereg szabadította fel Auschwitzot, és győzte le a totális gonoszt – írta Vlagyimir Putyin elnök az auschwitz-birkenaui koncentrációs tábor foglyai felszabadításának 80. évfordulója és a holokauszt nemzetközi emléknapjáról való megemlékezés résztvevőinek küldött köszöntőjében, írja az MTI.
„A holokauszt nemzetközi emléknapja gyászos dátum, amelynek hatalmas az erkölcsi, humanista jelentősége. 1945 januárjában a Vörös Hadsereg felszabadította az Oswiecim koncentrációs tábort, felfedve az emberiség előtt az igazságot a nácik és csatlósaik bűneiről, akik zsidók, oroszok, romák és más népek millióit irtották ki. És mindig emlékezni fogunk arra, hogy éppen a szovjet katona volt az, aki ezt a szörnyű, totális gonoszságot leverte, és olyan győzelmet aratott, amelynek nagysága örökre megmarad a világtörténelemben” – állt az orosz elnöki táviratban.
Putyin hangsúlyozta, hogy az orosz állampolgárok a győztesek nemzedékének közvetlen örökösei és utódai, akik mindent meg fognak tenni az emberek etnikai, nyelvi, szellemi identitáshoz való jogának védelmében, az antiszemitizmus, a ruszofóbia és más rasszista ideológiák terjedésének megakadályozása érdekében.
Azt már elfelejtette hozzátenni, hogy Oroszország is 100 000 közép-ázsiai bevándorlót helyezett át Ukrajnába a The Kyiv Independent értesülései szerint. A Radio Azattyq arról számolt be, hogy a fogvatartási központok, ahova általában elzárják a közép-ázsiai bevándorlókat, beteltek, a probléma áthidalására pedig szimplán bebörtönözték a többieket.
Kizárták az oroszokat a holokauszt-megemlékezésekről
Leonyid Szluckij, az orosz parlament alsóháza külügyi bizottságának elnöke a RIA Novosztyi hírügynökségnek nyilatkozva szentségtörésnek és a második világháborús történelem meghamisítására irányuló oroszellenes kampány részének nevezte, hogy Oroszországot nem hívták meg az auschwitzi haláltábor felszabadításának 80. évfordulója alkalmából megtartott eseményekre.
A képviselő úgy vélekedett, hogy a „kettős mérce” alkalmazása, a történelem értelmezésében vallott „nyílt hazugságok” és az ukrajnai neonácik támogatása a hivatalos Varsó „hitvallásává” vált.
„De mi nem hagyjuk, hogy a Vörös Hadsereg katonáinak hőstette feledésbe merüljön. És ismét el fogjuk pusztítani a fasiszta hidrát, amelyet a Bandera-követők és nyugati támogatóik neveltek fel Ukrajnában” – fogalmazott Szluckij.
Miért nem hívták őket?
Szentpétervár szélén egy több mint 40 méter magas, drámai emlékmű áll, amit Vlagyimir Putyin orosz elnök tavaly január 27-én avatott fel. Azonban nem a holokausztról, hanem a „szovjet nép népirtásáról” beszélt. Úgy érvelt, hogy a nácik célja „országunk gazdag természeti erőforrásainak és területeinek elsajátítása, valamint polgárainak többségének kiirtása” volt.
Érezhetően eltolódott a hangsúly a holokausztról arra, hogy a szovjet nép egésze, beleértve az orosz népet is, hogyan szenvedett a második világháborúban. Több mint 27 millió szovjet állampolgárt öltek meg az itt Nagy Honvédő Háborúként ismert háborúban.
„Senki sem vitatja, hogy a második világháborúban több millió áldozat volt” – mondta a BBC-nek Simone Halperin, Izrael moszkvai nagykövete. „De egy iparosított terv, hogy megöljenek, megsemmisítsenek, eltöröljenek a föld színéről egy fajt: ez a zsidó nép ellen irányult. Azt hiszem, döntő fontosságú, hogy emlékezzünk arra, hogy a holokausztot a zsidó nép népirtására tervezték.”
„Ez nem azért van, mert nem akarnak beszélni a holokausztról vagy a zsidókról” – javasolja Konsztantyin Pakhaljuk történész és kutató. „Arról van szó, hogy az oroszokat áldozatként mutassák be, hogy érezzük, hogy áldozatok vagyunk: a nyugati hatalmak áldozatai, a történelem áldozatai. Ez ennek a narratívának a lényege.”
A 20. század legnagyobb áldozatai
A holokauszt során hatmillió zsidó vesztette életét, írja a Holocaust Encyclopedia. A második világháború a Szovjetunió területén közelítőleg 27 millió áldozatot számlált, de a nácik összesen akár 30-35 millió halálért felelősek lehettek az Illinois Holocaust Museum szerint.
Ugyanakkor nem feledhetjük el, hogy a „szovjet felszabadítást”, amiről Putyin beszél, több évtizednyi elnyomás követte a Szovjetunióban a náci rezsimhez hasonló diktatúrával, éhezéssel és gulágokkal, ahova a „rendszer ellenségeit” küldték. A Victims of Communism Memorial Foundation a kommunizmus áldozatainak számát 100 millió fölé becsüli.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megerősíti kétoldali együttműködését Magyarország és Marokkó
Középkori zarándokok graffitiztek oda, ahol Jézus elfogyasztotta az utolsó vacsorát
Most már valóban megszülethet az USA és Ukrajna jözött az ásványkincsekről szóló megállapodás
Titokzatos, mini jégkorszak dönthette meg szakértők szerint a Római Birodalmat
Megtalálták Mátyás király földi maradványait?
Életre utaló jeleket találhattak egy, a közelünkben lévő bolygón?