Hivatalosan továbbra is „rendkívül kicsi” becsapódási esélyről van szó, a NASA valamiért mégis feltűnően komolyan veszi az ügyet.
A NASA már úgynevezett „vészhelyzeti előkészületeket” végez az aszteroida miatt, amely a következő hét évben akár el is találhatja a Földet, írja a LADbible.
A 2024 YR4 nevű aszteroidát a NASA 2024 decemberi felfedezése óta szorosan figyelemmel kíséri. Az égitest – amely nagyjából akkora, mint a Big Ben – a hivatalos számítások szerint 2,3 százalékos eséllyel csapódik a Földbe a következő hét éven belül.
A James Webb Űrteleszkóp segíthet
A légkörünk felé tartó aszteroida tulajdonságainak megismerésében nagy segítségünkre van a James Webb Űrteleszkóp (JWST), amelynek segítségével van esély megjósolni, hogy mekkora károkat is okozhat egy esetleges becsapódás. Ugyanakkor meg kell jegyezni, hogy az égitest néhány hónapon belül eltűnik a földi látómezőről, és csak 2028-ban válik majd újra láthatóvá.
Bár az ütközés Földet érintő hatásai legfeljebb helyi léptékűek lennének, a kockázat mégis elég aggodalomra ad okot ahhoz, hogy figyelmeztessék a globális bolygóvédelmi közösséget. Az égitest becsült hatását jelenleg a hírhedt Tunguska aszteroidához hasonlítják, amely 1908-ban 200 ezer hektár szibériai erdőt tedd a földdel egyenlővé.
Nem ismerjük még a pontos méretét
Érdemes azonban megjegyezni, hogy a méretére vonatkozó becslések tévesek lehetnek, mivel a szakértőknek erősebb távcsőre van szükségük. A csillagászok ugyanis világszerte nagy teljesítményű teleszkópokat használtak az aszteroida pályájának mérésére, de aminek ismerete a legfontosabb lenne, az a mérete.
Ezt pedig a hagyományos módszerekkel legpontosabban a Napból érkező fény visszaverődése alapján lehet megsaccolni: minél fényesebb az aszteroida, annál nagyobb a mérete. Jelenleg azonban a megfelelő fény hiánya miatt a tudósok csak korlátozottan képesek az égitest tanulmányozására.
Az Európai Űrügynökség (ESA) kifejtette: “A 2024 YR4 vagy 40 méter átmérőjű és nagyon fényvisszaverő, vagy 90 méter átmérőjű és mérsékelten fényvisszaverő.” Ez egy hatalmas különbség, azonban a JWST-nek nincs szüksége hagyományos fényre, hanem az objektum által kibocsátott infravörös fényt (hőt) vizsgálja, így pontosabb becslést adhat az aszteroida méretéről.
Az ESA és a NASA is felkészül
A teleszkóp segítségével az ESA, a NASA és más szervezetek képesek lesznek fellépni az esetleges veszélyek ellen. Az első megfigyelésekre a JWST-vel idén március elején kerül sor, mert az aszteroida akkor válik a távcsővel a legjobban megfigyelhetővé.
Ezt májusban további megfigyelések követik, a kutatók pedig ezeket a megfigyeléseket szeretnék felhasználni annak tanulmányozására, hogy változik-e az aszteroida hőmérséklete, illetve egyéb tulajdonságai, azaz mekkora problémát is jelent valójában.
Ez is érdekelhet:
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A történelmi választás Erdélyben, amikor Teleki Pál legyőzte a későbbi román miniszterelnököt
Hibát találtak Newton törvényeinek fordításában majdnem 300 év után
Ezért imádják Magyarországot az osztrák turisták
Hogyan tisztálkodnak az űrhajósok a súlytalanság álapotában?
Az intelligens élet kialakulása elkerülhetetlen? Új kutatás szerint nem is vagyunk olyan különlegesek
Döbbenetes látomása volt élet és halál közt lebegve a férfinak