Egészen félelmetes, mekkora az univerzum eddig észlelt legnagyobb struktúrája
A csillagászok nemrégiben felfedezték az univerzum eddig ismert legnagyobb struktúráját, amelyet Quipu névre kereszteltek. Ez a gigantikus képződmény mintegy 1,3 milliárd fényévet ölel fel, és tömege eléri a 200 kvadrillió naptömeget, ami körülbelül 130 000-szerese a Tejútrendszerének. Nevét az inkák által használt írásrendszerről kapta, mivel szerkezete hosszúkás fonalkákból áll, amelyek kisebb mellékágakkal kapcsolódnak össze, hasonlóan a quipuhoz.
Az univerzum legnagyobb ismert struktúrája
A LiveScience beszámolója szerint további négy hatalmas szuperstruktúrát is azonosítottak. Ezek a Serpens-Corona Borealis képződmény, a Hercules-szuperhalmaz, a Sculptor-Pegasus struktúra, valamint a Shapley-szuperhalmaz. Ez az öt óriási szerkezet együttesen tartalmazza az összes ismert galaxishalmaz 45%-át, a világegyetem galaxisainak 30%-át, annak anyagának 25%-át, miközben az ismert univerzum teljes térfogatának 13%-át foglalják el ezek a hatalmas képződmények.

A Shapley-szuperhalmaz. Az egyik abból az öt gigantikus struktúrából, amelyeket egy új tanulmány azonosított a helyi univerzumban. Korábban a világűr legnagyobb szuperstruktúrájának tartották, azonban mostanra legalább négy másik – köztük a Quipu – is megelőzte. Forrás: ESA & Planck Collaboration / Rosat / Digitised Sky Survey
A kutatók a Cosmic Large-Scale Structure in X-rays (CLASSIX) Cluster Survey adatait használták fel, amely röntgensugárzást kibocsátó galaxishalmazokat térképez fel. Ezek a halmazok több ezer galaxist tartalmaznak, és a forró, halmazközi gáz miatt bocsátanak ki röntgensugárzást, írja a Tech Explorist.
Ezek a gigantikus struktúrák nemcsak méretük miatt figyelemre méltóak, hanem azért is, mert aktívan befolyásolják a világegyetem szerkezetét és fejlődését. Hatalmas gravitációs mezejük torzítja a távoli galaxisok fényét, és hatással van a kozmikus mikrohullámú háttérsugárzásra (CMB), azaz az ősrobbanás maradványsugárzására. A Rakéta szerint ez a gravitációs lencsehatás torzítja a távoli galaxisok fényét, és befolyásolja az univerzum tágulási sebességének mérését is, amelyet a Hubble-állandó segítségével számítanak ki.
Bár a Quipu és a hozzá hasonló szerkezetek felfoghatatlanul hatalmasak, az univerzum folyamatos tágulásával ezek a formációk idővel kisebb, gravitációsan kötött részekre eshetnek szét, mostani állapotukban viszont fontos játszanak a világegyetem monumentális képződményeinek alakításában és a kozmológiai kutatásokban.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az amerikai külügyminiszter szerint néhány nap alatt magára hagyják Ukrajnát, ha nem történik előrelépés a békéért
A világ legrégebbi piramisát lehet, hogy nem emberek építették
Egy új kutatás szerint elfelejthetjük a sötét anyagot, de még a sötét energiát is
Megerősíti kétoldali együttműködését Magyarország és Marokkó
Középkori zarándokok graffitiztek oda, ahol Jézus elfogyasztotta az utolsó vacsorát
Most már valóban megszülethet az USA és Ukrajna jözött az ásványkincsekről szóló megállapodás