A bölcsességfogak az emberi evolúció egyik rejtélye. Ezek a harmadik őrlőfogak a legtöbb ember életében későn jelennek meg, gyakran fájdalmasan, és sokak számára szükségessé teszik az eltávolításukat. A többi fogtól eltérően úgy tűnik, hogy a modern embernél kevés célt szolgálnak, így sokan elgondolkodnak azon, hogy miért is vannak egyáltalán.
Az ősöknek nagyobb állkapcsuk és nagyon erős fogaik voltak, amelyek képesek voltak megmunkálni a nyers, kemény ételeket, például a dióféléket, gyökereket és nyers húst. A további őrlőfogak nagyobb rágóerőt biztosítottak. Rokonainknak, a csimpánzoknak és a gorilláknak a mai napig vannak bölcsességfogaik, de ritkán tapasztalnak problémákat, mert állkapcsuk jobban alkalmazkodik a bölcsességfogakhoz. Az evolúció során azonban valami megváltozott az emberi koponyával — számolt be róla a SciShow.
A Homo erectus fajjal kezdődően az agyunk megnőtt, az állkapcsunk pedig összezsugorodott. Az állkapocs zsugorodása miatt kevesebb hely jutott a bölcsességfogaknak. Emiatt ezek a fogak gyakran furcsa szögben jönnek be, az ínyvonal alatt rekednek, vagy a közeli fogak közé szorulnak, ami túl gyakran eredményezi eltávolításukat.
Diéta és életmód
A bölcsességfogak problémássá válásának egyik fő oka a változó étrendünk. A korai emberi étrend durva, rostos ételekből állt, amelyek elég nagy rágási erőfeszítést igényeltek. A főzési és ételkészítési technológiák fokozatosan lágyították étrendünket, ami csökkentette a nagy, erőteljes állkapcsok szükségességét. Így generációk során az állkapcsunk kisebb lett.
Tanulmányok kimutatták, hogy az iparosodott társadalmakban élő egyéneknek több problémájuk van a bölcsességfogakkal, mint a vadászó-gyűjtögető társadalmakban élőknek. A vadászó-gyűjtögetők keményebb ételeket fogyasztanak, amelyek serkentik az állkapocs fejlődését, így helyet hagyva a harmadik őrlőfogaknak. Ez arra utal, hogy bár a genetika szerepet játszhat, a környezeti tényezők, például az étrend és a rágási szokások is befolyásolják a bölcsességfogak fejlődését.
Miért nem fejlődnek ki bölcsességfogak egyeseknél?
Érdekes módon nem mindenkinél fejlődnek ki bölcsességfogak: a népesség körülbelül 20%-ánál hiányzik legalább egy, és vannak, akiknél egyáltalán nem fejlődnek ki. Úgy tűnik, hogy az evolúció fokozatosan kivezeti őket. A korai Homo fajok fosszilis emlékeinek tanulmányozása valóban a harmadik őrlőfogak megjelenésének meglehetősen fokozatos csökkenését mutatja.
Genetikai vizsgálatok azt mutatták, hogy az öröklött tulajdonságok határozzák meg, hogy kifejlődnek-e a bölcsességfogak. Az ikerkutatások azonban a környezet részvétele mellett érvelnek ebben az anatómiai változásban, és gén-környezet kölcsönhatásokra utalnak.
Vajon az evolúció valaha is kivezeti a bölcsességfogakat? Talán. A bölcsességfogak iránti igény csökkent, és mivel egyre kevesebben fejlődnek ki, a természetes szelekció továbbra is a harmadik zápfog nélküli, kisebb állkapcsokat részesítheti előnyben. De mivel a bölcsességfogak nem befolyásolják lényegesen a túlélést vagy a szaporodást, ez még évezredekig tarthat.
Egyelőre a bölcsességfogak kihúzása továbbra is gyakori, de talán egy napon, a távoli jövőben, leszármazottainknak talán egyáltalán nem kell majd foglalkozniuk velük. Addig is érdekes emléket állítanak evolúciós múltunkról – egy olyan korból származó maradványt, amikor őseinknek a túléléshez szükségük volt plusz fogakra.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
Rejtélyes körmintát fedeztek fel a tengerfenéken
Mennyire biztonságos egy atombunker valójában?
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az intelligens élet kialakulása elkerülhetetlen? Új kutatás szerint nem is vagyunk olyan különlegesek
Döbbenetes látomása volt élet és halál közt lebegve a férfinak
Szenzáció: Felfedezték az első fáraói sírt Tutanhamon óta
Igaza van az orosz hírszerzésnek, és Ukrajna valóban európai terrortámadásokra készül?
Sokkal régebbi lehet a kínai nagy fal, mint azt eddig gondolták
Csütörtökön egy akkora aszteroida közelíti meg a Földet, mint Magyarország második legmagasabb lakóháza