Ön inkább valaki más székletét helyezné be a szervezetébe, vagy olyan folyadékot inna, ami korábban hulladék volt? Nem hangzik túl vonzóan, de az FMT-k valódi orvosi kezelés, amely életeket ment. Bármennyire is visszataszítónak tűnnek, ezeket az eljárásokat a bélrendszeri rendellenességektől kezdve a neurológiai betegségekig mindenre nagy sikerrel végezték már. A széklettranszplantáció alkalmazásai egyre bővülnek, és számos orvosi területen folyamatosan kerülnek elő meglepő előnyök.
Az FMT egy egészséges donor székletanyagának a páciens gyomor-bélrendszerébe történő átvitelére vonatkozik – általában a bélflóra pótlása érdekében. A bélmikrobiomnak ugyanis rendkívül fontos szerepe van az emésztésben és az immunrendszer működésében – még a mentális egészségben is. Természetesen a szervezet nem számíthat jobb egészségügyi eredményre, ha ez a mikrobiom megzavarodik, többek között antibiotikum-túladagolás vagy krónikus betegségek miatt. Az FMT során ezt a mikrobiomot a donor által biztosított egészséges baktériumokkal állítják vissza a normális állapotba — számolt be róla a SciShow.
A bélrendszerrel kapcsolatos rendellenességek kezelése
A székletátültetések leggyakrabban az emésztőrendszert érintő állapotokkal kapcsolatosak. Az egyik legjobban dokumentált alkalmazás a Clostridioides difficile (C. diff) fertőzések kezelésében történik, amelyek súlyos hasmenést okoznak és életveszélyesek lehetnek. A hagyományos kezelések közé tartoznak az antibiotikumok, de egyes esetekben az antibiotikumok nem képesek helyreállítani az egészséges bélmikrobiomot, így a C. diff fennmaradhat. A tanulmányok valóban azt mutatják, hogy az FMT hatékony a visszatérő C. diff fertőzés kezelésében, ami a leglenyűgözőbb, hogy a diff fertőzés kezelésének sikerességi aránya meghaladja a 90%-ot, és ez az egyik leghatékonyabb elérhető beavatkozássá teszi.
Az FMT a gyulladásos bélbetegségek, például a fekélyes vastagbélgyulladás és a Crohn-betegség esetében is ígéretes. A korai vizsgálatok azt mutatják, hogy a beteg bélbaktériumainak egy egészségesebb és sokkal változatosabb, donorból származó bélbaktériummal való helyettesítése valóban csökkenti a gyulladást és lehetővé teszi a tünetek javulását. Ez azonban még nem standard ellátás, bár a hasznossága továbbra is aktív vizsgálatok alatt áll.
A székletátültetés és a máj egészsége
A bélrendszer egészségén kívül a székletátültetéseket a májbetegségekre, különösen az alkohol okozta károsodásra gyakorolt hatásukkal kapcsolatban is vizsgálták. A beleket a májjal összekötő érrendszert az immunrendszerrel együtt bél-máj tengelynek nevezzük. Mivel a túlzott alkohol ezt a tengelyt megbontja, a káros baktériumok túlságosan elszaporodnak és gyulladásokat okoznak.
Egy 2018-as tanulmány kimutatta, hogy a székletátültetés hogyan csökkenti a gyulladás mértékét és csökkenti az endotoxin káros szintjét a vérben az alkoholos májbetegséggel foglalkozó betegek körében. Ez bizonyos mértékig segített enyhíteni az alkoholfogyasztás iránti késztetést a recipiensek körében ilyen esetekben, megfigyelt fényesebb útként az FMT kilátásaihoz az alkoholfogyasztási zavarok kezelésében is.
Széklettranszplantáció allergia és immunbetegségek esetén
Az allergia az immunrendszer túlműködő válasza az általában ártalmatlan anyagokkal, például a virágporral vagy más élelmiszerekkel szemben. Még érdekesebb, hogy a bélbaktériumok is lényeges szerepet játszanak az immunválasz szabályozásában. A rendkívül változatos bélmikrobiommal rendelkező embereknek kevesebb allergiás reakciójuk van, sőt a tudósok olyan baktériumokat is azonosítottak, amelyek megakadályozhatják az allergiás reakciók kialakulását.
Az egyik székletátültetéssel és allergiával foglalkozó tanulmány a nem allergiás emberekből származó mikrobióta allergiás egerekbe történő bejuttatásával foglalkozott. Az e transzplantációban részesült egereknél enyhült az allergiás reakció a nem allergiás donoroktól; ez arra utal, hogy a bélmikrobióta ilyen jellegű módosítása az emberek allergiás betegségeinek lehetséges kezelési módja lehet. Jelenleg klinikai vizsgálatok folynak annak felmérésére, hogy az FMT a jövő egyik ételallergiával és immunrendszerrel kapcsolatos terápiájává válik-e.
A széklettranszplantáció neurológiai hatásai
A bél és az agy összekapcsolódik – a bél-agy tengely, hogy úgy mondjam -, ez arra utal, hogy a beleinkben lévő baktériumok hatással lehetnek a neurológiai állapotokra. Ilyen például a szklerózis multiplex, egy neurodegeneratív betegség, amelyben az immunrendszer megtámadja az agy és a gerincvelő idegsejtjeit.
Különböző kutatók megállapították, hogy a betegségben szenvedők bélbaktériumai bizonyosan eltérnek az egészséges emberektől, és a gyulladással összefüggésbe hozható baktériumok túlszaporodnak. Bár ez a fajta kezelés még nagyon gyerekcipőben jár az SM tekintetében, néhány esettanulmány arra utal, hogy az FMT segíthet a betegség bizonyos aspektusainak kezelésében, beleértve a mobilitás növelését és esetleg a neurológiai romlás mérséklését.
Lehetséges, hogy székletátültetéssel kezelhető a Parkinson-kór?
Egy másik neurodegeneratív betegség, amely a bélrendszer egészségéhez kapcsolódik, a Parkinson-kór. Eddig a legtöbb Parkinson-kórban szenvedőnél megfigyelték, hogy nagyon elhanyagolható volt azoknak a bélbaktériumoknak – köztük a Prevotelláknak – a jelenléte, amelyek segítenek a dopamin szabályozásában, amely a Parkinson-kór által elsősorban érintett neurotranszmitter.
Egy kis klinikai tanulmány azt találta, hogy bizonyos Parkinson-kóros betegeknél a székletátültetés hatására nagymértékű tünetjavulás következett be. Ez az eredmény messze nem gyógymód, de azt sugallta, hogy a bélbaktériumok nagyobb szerepet játszhatnak a neurológiai betegségekben, mint korábban gondolták.
Lehetséges részvétel az autizmus kezelésében
Az ASD egy olyan állapot, amelyről szintén figyelembe veszik, hogy összefüggésbe hozható a bélbaktériumokkal. Általában az autizmussal élők bélmikrobiomja eltér a neurotipikus egyénekétől; ez az egyensúlyhiány befolyásolhatja a neurotranszmitter-aktivitást, beleértve a szerotonint és a GABA-t, amelyek szerepet játszanak a hangulat és az érzékszervi feldolgozás szabályozásában.
Egy 2021-es kis tanulmány arról számolt be, hogy a székletátültetés enyhítette az ASD tüneteit a betegek egy alcsoportjánál, beleértve a nyelvhasználat és a hangulat javulását, valamint az egészséges emésztés elősegítését. Bár a hatások ideiglenesek, de jelzik a bélmikrobióta ASD-vel kapcsolatos kihívásokban való részvételét, és új irányokat nyitnak a kutatás és a lehetséges jövőbeli kezelések előtt.
A székletátültetések jövője
Bár a székletanyag gyógyszerként történő bevitelének ötlete kissé unortodoxnak hangozhat, a mögötte álló kutatások nagyon ígéretesek. Az FMT már most is életmentő kezelés súlyos bélfertőzések esetén, és az alkalmazási területek listája egyre bővül. Aktív tanulmányok vizsgálják a májbetegségekre, allergiákra, neurológiai rendellenességekre és még sok másra gyakorolt hatását, így nyilvánvaló, hogy bélbaktériumaink nem csak az emésztést befolyásolják.
A szabályozási akadályok és az „ick-faktor” is lassítani fogja a széles körű elfogadást, de minél többet fedez fel a tudomány a mikrobióta-átültetésben rejlő hihetetlen lehetőségekről, annál inkább meg fog változni az a felfogás, hogy a székletátültetés csak a végső megoldás, és ez a főáramú gyógyászat része lesz. Talán egy napon az ételallergiától a Parkinson-kórig a székletátültetéssel történő kezelés a betegségek egész skáláján nem lesz idegenebb, mint egy naponta szedett probiotikus kiegészítő.
Ki gondolta volna, hogy egy olyan egyszerű – és gusztustalan – dolog, mint a kakilás, az emberi egészség ilyen sok javulásának kulcsát rejti magában?
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
Rejtélyes körmintát fedeztek fel a tengerfenéken
Mennyire biztonságos egy atombunker valójában?
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Sokkal régebbi lehet a kínai nagy fal, mint azt eddig gondolták
Csütörtökön egy akkora aszteroida közelíti meg a Földet, mint Magyarország második legmagasabb lakóháza
Trump szerint az ukránok tehetnek arról, hogy Oroszország megtámadta őket
Ausztrália különös földgyűrűit nem a természet alkotta
Ez a 8 ősi írás még megfejtetlen, és valószínűleg az is marad
Több testrészre sincs már szükségünk, de akkor mégis miért rendelkezünk még velük?