A szakemberek számára mindeddig ismeretlen csúcsragadozó szó szerint rettegésben tarthatta a vadon teljes élővilágát.
Egy olyan állat koponyáját fedezték fel nemrégiben, amelynek rémisztő harapása az elefántok és a vízilovak őseit is játszi könnyedséggel vadászta le, írja a Daily Star.
Egy paleontológusokból álló tudóscsoportnak köszönhetően a Hyaenodonta nevű, nagymacskaszerű húsevő állatfajnak egy olyan tagját ismerhetjük most meg, amely nem kevesebb mint 30 millió évvel ezelőtt élt. Az újonnan felfedezett faj, a Bastetodon Syrtos példányai éles, hiénaszerű fogakkal, és elképesztően erős állkapoccsal rendelkeztek, derül ki a felfedezésről szóló tanulmányból.
Minden állat rettegett a csúcsragadozótól
A feltételezések szerint a félelmetes állat feltérképezte a teljes afrikai ökoszisztémát, és főemlősökre, korai vízilovakra és elefántokra, valamint hódokra vadászott a mai Egyiptomnak nagyjából a Kairótól délnyugatra elhelyezkedő, őskori erdőiben.
A felfedezésről Matt Borths számolt be, aki a tanulmány társszerzője és az Egyesült Államokban található Duke Lemur Center Museum of Natural History at Duke University szakértője. Az őslénykutató a koponya felfedezését Afrika egyik legfontosabb őskori felfedezésének nevezte.
Hatalmas előrelépést jelent a felfedezés
A szakember kifejtette: „Enélkül nagyon keveset tudnánk az afrikai ökoszisztémák eredetéről és az afrikai emlősök, például az elefántok, a főemlősök és a hyaenodonták evolúciójáról.” A Hyaenodonts Bastetodon maradványait egyébként akkor fedezték fel, amikor egy paleontológus csoport egy 30 millió éves kőzetrétegben ásott az afrikai emlősök evolúciójának bizonyítékai után kutatva.
Shorouq Al-Ashqar, a Mansoura Egyetem paleontológusa, aki szintén részt vett a csúcsragadozóról szóló tanulmány megírásában, bővebben is ismertette a történelmi felfedezés részleteit. Kifejtette: „Amikor a munkánk befejezéséhez készültünk, a csapatunk egyik tagja valami figyelemre méltó dolgot vett észre: nagyobb számú fog lógott ki a földből.”
Ritka, hogy teljes koponyát találnak
Al-Ashqar hozzátette, a kolléga izgatottan kiáltott fel, mire az egész csapat összegyűlt. „Ez egy rendkívüli felfedezés kezdetét jelentette: egy ősi csúcsragadozó majdnem teljes koponyájára bukkantunk, amely minden gerinces őslénykutató álma” – húzta alá.
A faj egyébként az ókori egyiptomi Básztet istennőről kapta a nevét macskaszerű koponyája miatt. Az ókori egyiptomi istenséget eleinte oroszlán-, majd macskaformában ábrázolták, általában női alakban jelent meg, és az örömöt, valamint a jó egészséget szimbolizálta.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A történelmi választás Erdélyben, amikor Teleki Pál legyőzte a későbbi román miniszterelnököt
Hibát találtak Newton törvényeinek fordításában majdnem 300 év után
Ezért imádják Magyarországot az osztrák turisták
Hogyan tisztálkodnak az űrhajósok a súlytalanság álapotában?
Az intelligens élet kialakulása elkerülhetetlen? Új kutatás szerint nem is vagyunk olyan különlegesek
Döbbenetes látomása volt élet és halál közt lebegve a férfinak