Ausztrália különös földgyűrűit nem a természet alkotta
Az ausztráliai Melbourne külvárosában, Sunburyben található rejtélyes földgyűrűk évtizedek óta foglalkoztatják a kutatókat. Most egy új tanulmány végre fényt derített ezeknek az ősi építményeknek az eredetére és jelentőségére.
A Wurundjeri Woi-wurrung őslakos nép vidékén található földgyűrűk nem természetes képződmények, hanem az emberi tevékenység lenyűgöző bizonyítékai. Az Australian Archaeology folyóiratban megjelent kutatás szerint ezeket a hatalmas köralakú földépítményeket 590-1400 évvel ezelőtt hozták létre.
A földgyűrűk jelentősége
A földgyűrűk Kelet-Ausztráliában szent helyeknek számítanak, ahol beavatási szertartásokat és ceremóniákat tartottak a különböző őslakos embercsoportok. A Live Science beszámolója szerint sajnos azonban az európai gyarmatosítás és a földfejlesztés következtében sok ilyen gyűrű megsemmisült. A becslések szerint egykor több száz létezett Új-Dél-Walesben és Queenslandben, de mára csak körülbelül 100 maradt fenn.
A Sunbury G-kör feltárása
2022-ben a Wurundjeri Woi-wurrung nép vezetésével új régészeti ásatást végeztek az egyik gyűrűnél, amelyet Sunbury G-körnek (Sunbury Ring G-nek) neveznek. Ez volt az első alkalom, hogy egy ilyen földgyűrűt modern módszerekkel vizsgáltak Ausztráliában. Korábban, még 1979-ben David Frankel régész végzett ásatásokat a földgyűrűknél. A kutatók most 166 kőeszközt elemeztek, amelyeket az 1979-es ásatás során találtak. Az eszközöket összeillesztették, tanulmányozták a rajtuk lévő maradványokat és kopásnyomokat, valamint meghatározták a korukat.
Új felfedezések
Az eredmények azt mutatják, hogy a Woi-wurrung nyelvet beszélő emberek nemcsak megépítették a gyűrűt, hanem aktívan használták is azt. Tisztán tartották a területet, tábortüzeket gyújtottak, és kőeszközöket készítettek. Néhány eszköz kopásnyomai és maradványai arra utalnak, hogy tollakból díszeket készítettek, és rituális célból emberi bőrt sebeztek meg velük.
A kutatás jelentősége
Ez a tanulmány az első, amely ötvözi a kulturális és régészeti ismereteket az ausztráliai földgyűrűkről. Rávilágít arra, mennyire fontos ezeknek az ősi helyeknek a további kutatása és megőrzése, különösen a földfejlesztés és az éghajlatváltozás jelentette fenyegetések fényében. A Wurundjeri Woi-wurrung nép számára ez a táj hatalmas kulturális jelentőséggel bír. Tükrözi a hosszú múltra visszatekintő megszállás, gyarmatosítás, ellenállás, alkalmazkodás, önrendelkezés és rugalmasság történetét.
A kutatás eredményei nemcsak tudományos szempontból fontosak, hanem az őslakos közösségek kulturális identitásának és örökségének megőrzése szempontjából is kulcsfontosságúak. Az ilyen jellegű tanulmányok segítenek abban, hogy jobban megértsük és értékeljük az ősi kultúrákat, valamint azok kapcsolatát a földdel és a hagyományokkal.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A litván védelmi miniszter szerint Európának ‘állig fel kell fegyverkeznie’, ha az USA kihátrál Ukrajna mögül
9 hónapos csecsemőn végezték el a történelem legborzalmasabb kísérletét
80 éve veszett oda a Dunakorzó
A Földbe becsapódó aszteroidák a gyémántnál is keményebb anyagot hozhatnak létre
Trump újabb hazugságával az Európai Uniónak is nekiment
A történelmi választás Erdélyben, amikor Teleki Pál legyőzte a későbbi román miniszterelnököt