Félmilliárd év kellhetett, mire lakhatóvá váltak az óceánok
Az élet eredetének megértése régóta foglalkoztatja a tudósokat. Egy új tanulmány szerint az óceánok savasságának csökkenése kulcsfontosságú szerepet játszott az élet kialakulásában. A Yale Egyetem és szingapúri kutatók által készített átfogó modell új betekintést nyújt bolygónk lakhatóvá válásának folyamatába.
Az óceánok kémiájának evolúciója
A Föld korai óceánjai valószínűleg túl savasak voltak az élet számára. A modern óceánok enyhén lúgosak, körülbelül 8,1-es pH-értékkel. A kutatók szerint az ősi óceánok pH-értéke kezdetben körülbelül 5 lehetett, ami erősen savas környezetet jelent. A tanulmány szerint az óceánoknak mintegy 500 millió évre volt szükségük ahhoz, hogy elérjék a semleges pH-értéket, amely már alkalmas volt az élet támogatására, írják a szerzők közleményükben. Ez a folyamat körülbelül 4 milliárd évvel ezelőtt fejeződött be.

Egy új tanulmány szerint 500 millió évbe telt, mire élhetővé váltak a Föld óceánjai. Illusztráció. Kiemelt kép: depositphotos.com
A kutatók által kifejlesztett modell figyelembe veszi a Föld rendszerének szinte minden komponensét, így a légkört, az óceánokat, a földkérget, és a földköpenyt is, hiszen ezek változása mind hatással van a vizek pH-értékének változására. Jun Korenaga, a Yale Egyetem professzora szerint ez a munka “elméleti tour de force”, amely áthidalja a felszíni folyamatok és a Föld mélyén zajló folyamatok között régóta fennálló szakadékot.
A modell számos tényezőt vesz figyelembe az óceánok pH-értékének változásában, például a légkör szén-dioxid koncentrációját, a kontinensek és az óceáni kéreg kémiai reakcióit, a vulkáni tevékenységeket, valamint a lemeztektonikát. A kutatók szerint az óceánok kezdetben nagyon forróak és magnéziumban gazdagok voltak, ami felgyorsította a kőzetek mállását, és lúgos termékeket eredményezett vagy megkötötte a savas szén-dioxidot.
Lehet, hogy emiatt máshol is kialakult már az élet?
Ez a kutatás nemcsak a Föld korai folyamatairól ad információt, hanem segíthet megérteni ezeknek a folyamatoknak a modern éghajlatra gyakorolt hatását is. Emellett jó híreket jelent a Földön kívüli élet keresése szempontjából is, hiszen ezek szerint az élet kialakulásának feltételei viszonylag gyorsan létrejöhetnek más bolygókon is. Az eredmények ugyanakkor felvetnek egy paradoxont is, mivel a molekuláris órák szerint az első életformák 4,2 milliárd évvel ezelőtt jelentek meg, ami korábbi, mint amit ez a modell sugall (4 milliárd év). Ez felveti annak lehetőségét, hogy az élet hidrotermális kürtők közelében vagy szigeti tavakban alakulhatott ki.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mi történt a bolygóval, amelyik a Földbe csapódott a Naprendszer hajnalán?
Trump szerint Oroszország „hatalmas szívességet” tett Ukrajnának azzal, hogy nem foglalták el az egész országot
Tornádó csapott le Magyarországon
Az indiai felfedező, aki egy egész bronzkori civilizációt tárt fel
5 brutális középkori valóság, amit a Hunyadi sorozat csak érintett
Elképesztő helyekre juthatsz el egy balatoni nyaralás árából!