10 ezer év múlva érkezne a következő jégkorszak, de lehet, hogy soha nem lesz több
A Föld éghajlati rendszere hosszú távon az úgynevezett Milanković-ciklusok szerint változik, amelyek a bolygó pályájának és tengelyének apró módosulásaiból adódnak. Ezek a ciklusok jelentős szerepet játszanak a jégkorszakok kialakulásában, amelyek nagyjából 100 ezer évente következnek be. Egy új kutatás szerint azonban az emberi tevékenység, különösen az üvegházhatású gázok kibocsátása, felboríthatja ezt a természetes ciklust.
A bolygó geológiai múltjának tanulmányozása alapján a kutatók úgy vélik, hogy a következő jégkorszak nagyjából 10 ezer év múlva következne be. Azonban a fosszilis tüzelőanyagok égetése következtében a légkör szén-dioxid-szintje olyan magasra emelkedett, hogy ez megakadályozhatja a következő glaciális periódus kialakulását. Ha az emberiség tovább növeli a szén-dioxid-kibocsátást, az akár teljesen el is törölheti ezt a természetes klímaciklust, és a bolygó hosszú távon is sokkal melegebb maradhat.

Illusztráció. Kiemelt kép: depositphotos.com
A Kaliforniai Egyetem kutatói nemrégiben új módszerekkel vizsgálták a Föld pályaváltozásait és azok kapcsolatát a jégkorszakokkal, írja az IFLScience. Elemzéseik megerősítették, hogy a jégkorszakokat elsősorban a Föld Nap körüli pályájának excentricitása, a tengelyferdeség és a precesszió befolyásolja. Ezek a tényezők határozták meg az elmúlt néhány millió év során, hogy mikor kezdődött el egy glaciális vagy interglaciális időszak.
A természetes ciklusokban a szén-dioxid szint a jégkorszakok során mindig alacsonyabb volt, míg a melegebb periódusokban emelkedett. Azonban a szén-dioxid szintjének most tapasztalható, ember okozta növekedése teljesen eltér a természetes változásoktól. Jelenleg a légköri szén-dioxid-koncentráció elérte a 420 ppm-es – a ppm, vagyis a parts per million megmutatja, hogy egymillió részecskéből mekkora a vizsgált anyag mennyisége – szintet, ami jóval meghaladja az elmúlt több százezer év természetes ingadozásait (kb. 30-40%-kal). Ez a drasztikus növekedés nemcsak a globális hőmérsékletet emeli meg, hanem hosszú távon is képes átalakítani a bolygó éghajlatát.
A kutatók szerint az előttünk álló évszázadok kritikusak lehetnek. Ha az emberiség jelentősen csökkenti a kibocsátásokat, elképzelhető, hogy a természetes klímaciklusok visszatérnek, és a Föld egy újabb jégkorszak felé haladhat. Ha viszont a jelenlegi kibocsátási szinteket tartjuk, a bolygó klímája egy teljesen új, ember által dominált állapotba kerülhet, amely hosszú távon megakadályozza a lehűlést. Ez a kutatás ismét rávilágít arra, hogy az emberi tevékenység nem csupán rövid távon, hanem geológiai léptékben is komoly hatással van a Föld klímájára. A világ országai befolyásolhatják, hogy a bolygó éghajlata visszatér-e a természetes ciklusaihoz, vagy végleg eltér attól, amelyet az elmúlt több millió év során megszokhatott a Föld.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mi történt a bolygóval, amelyik a Földbe csapódott a Naprendszer hajnalán?
Trump szerint Oroszország „hatalmas szívességet” tett Ukrajnának azzal, hogy nem foglalták el az egész országot
Tornádó csapott le Magyarországon
Az indiai felfedező, aki egy egész bronzkori civilizációt tárt fel
5 brutális középkori valóság, amit a Hunyadi sorozat csak érintett
Elképesztő helyekre juthatsz el egy balatoni nyaralás árából!