A tudósok értetlenül állnak a kérdés előtt: ki lehet az a mindeddig teljesen ismeretlen fáraó, akinek megtalálták a nyughelyét?
Újabb hihetetlen régészeti felfedezés tartja lázban a tudományos világot, ugyanis egy elfeledett uralkodó sírjára bukkantak Egyiptomban, amely több mint három évezrede lehet rejtve a homok alatt, írja a LADbible. Az ősi sír a híres Abüdosz város környékén található, amely korábban is a fáraók temetkezési helyeként volt ismert.
Zaklatott történelmi időszakban uralkodott
A rejtélyes nyughelyet a University of Pennsylvania amerikai-egyiptomi kutatócsapata fedezte fel, és a tudósok arra jutottak, hogy nagyjából 3600 éves lehet, ugyanis valószínűleg a Kr.e. 1640 és 1540 közötti időszakból származik. Az egyiptomi történetírás számára ez egy igencsak zűrzavaros időszakot jelent: Észak-Egyiptomban a hükszosz nép uralkodott, míg a déli területeket több különböző fáraó tartotta irányítása alatt.
Abüdosz ekkor már minden bizonnyal egyiptomi irányítás alatt állt, de azt, hogy melyik fáraó uralkodott itt, egyelőre senki sem tudja. A helyszínen található feliratok eredetileg valószínűleg tartalmazták az uralkodó nevét, azonban a sírt évszázadokkal ezelőtt kirabolták, aminek következtében olvashatatlanná váltak a hieroglifák.
Szenebkai fáraó kortársa lehetett?
Josef Wegner, a University of Pennsylvania egyiptológus professzora kifejtette: „A király nevét eredetileg a sír bejáratát díszítő festett téglákon rögzítették, de a feliratok megsérültek, így nem tudjuk megfelelően elolvasni őket.” A sírban talált díszítések és szövegek stílusa mindenesetre rendkívül hasonlít a Szenebkai fáraó sírjában találtakhoz, aki Kr.e. 1650 és 1600 között uralkodott.
Bár az uralkodó személye egyelőre titokban marad, az ásatás során több izgalmas felfedezést is tettek. A sír közvetlen közelében egy római kori fazekasműhely is előkerült, valamint több olyan sír is, amelyek valószínűleg családok temetkezési helyeként szolgáltak. A sírokban emberi maradványokat találtak, köztük gyerekek csontjait is.
Egyre jobban megértjük Egyiptom történelmét
Anna-Latifa Mourad-Cizek, a University of Chicago szakembere kifejtette, a felfedezés azért is rendkívül jelentős, mert a korszak fáraóinak történetéről keveset tudunk, és ezek az újabb leletek segíthetnek megismerni Egyiptom történelmének e fejezetét. „Minden egyes új lelet hozzájárul a történelem megértéséhez, és segít megismerni azt az időszakot, amelyről a forrásaink egyelőre csak nagyon keveset árulnak el” – mondta Mourad-Cizek.
A nagy kérdés viszont egyelőre rejtély marad: ki lehet az az eddig ismeretlen fáraó, akinek előkerült a sírja? Vajon ha megismernénk uralkodásának részleteit, akkor mennyiben kellene átírnunk a korszakról szóló tankönyveket, és persze mennyire kéne megváltoztatnunk Egyiptomról alkotott gondolkodásunkat?
Ez is érdekelhet:
Címlapképünk illusztráció, forrása: Wikimedia Commons/Osama Shukir Muhammed Amin FRCP(Glasg)
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ legősibb épülete 12 ezer éves
Hogyan mentették ki Timbuktu kéziratait a lángok elől
450 kilométert gyalogolt egy olasz férfi miután összeveszett a feleségével
Egy jéghegy levált az Antarktiszról, és egy eddig ismeretlen mélytengeri ökoszisztéma tárult fel
A világ legborzasztóbb élősködői
Az első villamos vasút — magyar siker világszinten