A Föld óceánjai valójában nem voltak mindig kékek egy új tanulmány szerint
A Föld óceánjai talán nem mindig a ma ismert élénk kék színben pompáztak. A japán Nagoya Egyetem kutatói szerint volt egy időszak, amikor ezek a vizek nem tartalmaztak kék árnyalatokat.
Bár a Föld körülbelül 4,5 milliárd évvel ezelőtt alakult ki, az első életformák megjelenéséhez még további 800 millió évre volt szükség. Ebben az élettelen korszakban hatalmas óceánok borították a bolygót, melyeket hidrotermikus kürtőrendszerek szőttek át, jelentős mennyiségű vas(II)-iont juttatva a vizekbe.
A cianobaktériumok, amelyeket ma kékmoszatokként ismerünk, körülbelül 4 milliárd évvel ezelőtt jelentek meg, és az egyik legkorábbi élőlények voltak, amelyek oxigéntermelő fotoszintézist végeztek. Míg a mai növények ehhez a folyamathoz klorofillt használnak, az ősi cianobaktériumok a fikobilinek segítségével nyerték a napenergiát, írja a Popular Science.
A cianobaktériumok elszaporodása végül a nagy oxidációs eseményhez vezetett körülbelül 2,4 milliárd évvel ezelőtt, egy kulcsfontosságú időszakhoz, amikor az oxigén elkezdett felhalmozódni a Föld légkörében, jelentősen befolyásolva az élet evolúcióját. Azonban az, hogy ezek a lények miért a fikobilinekre támaszkodtak, sok éven át rejtély maradt a tudósok számára.

Az Atlanti-óceán Portugáliából. Fotó: Ymblanter/Wikimedia
Macuo Taro vezetésével egy kutatócsoport a közelmúltban vizsgálta ezt a kérdést. Számítógépes szimulációk segítségével Macuo csoportja megbecsülte, hogyan szóródtak a fényspektrumok az óceánokban az archaikus korban, amely 4-2,5 milliárd évvel ezelőtt volt. Azt találták, hogy a cianobaktériumok által termelt növekvő mennyiségű oxigén kölcsönhatásba lépett az óceánokban jelen lévő vassal, vas(II)-ből vas(III)-má alakítva azt.
A vas(II)-ionnal ellentétben, amely oldható, a vas(III)-ion rozsdaszerű formában kicsapódik. Ezek a vasban gazdag óceánok másképp hatottak a fényre, a vas(III)-ion elsősorban a kék és vörös hullámhosszakat nyelte el, miközben a zöld fényt átengedte a vízen. Macuo eredményei szerint ez az óceánokat zöldesebb árnyalatúvá tette volna az emberi szem számára, ha akkoriban jelen lettünk volna. Következésképpen a cianobaktériumok továbbfejlesztették a fikobilineket, hogy optimalizálják a fényelnyelést ebben a zöld környezetben.
Macuo megjegyezte, hogy a genetikai analízis kimutatta, hogy a cianobaktériumok speciális fikobilinnel, egy fikoeritrinnek nevezett anyaggal rendelkeztek, amely hatékonyan elnyelte a zöld fényt. Úgy gondolják, hogy ez az alkalmazkodás tette lehetővé számukra, hogy virágozzanak a vasban gazdag, zöld óceánokban.
Macuo kezdetben fenntartásokkal kezelte a zöld óceán elméletét. Amikor 2021-ben először kezdett el gondolkodni ezen az elképzelésen, „sokkal inkább szkeptikus volt”. Azonban évekig tartó kutatás után megfigyelte, hogy a geológiai és biológiai bizonyítékok hogyan igazodtak fokozatosan, szkepticizmusát bizonyossággá alakítva.
Kutatásának egyik fordulópontja egy 2023-as terepmunka volt, a Kjúsú délnyugati részén található Szunan-szigetcsoport közelében, ahol az óceán vízének jellegzetes színe van. Macuo elmondta, hogy a hajóról látták, hogy a vizeknek egyedi zöldes csillogása van a vashidroxidok miatt, pontosan úgy, ahogy az ősi Földet elképzelte.
A tanulmány eredményei azonban nemcsak a Földön lesznek hasznosíthatók. Míg a kék színű bolygók a víz jelenlétét sugallhatják a galaxis más részein, Macuo azt javasolja a csillagászoknak, hogy a kereséseik során vegyenek figyelembe egy szélesebb színspektrumot. „A távérzékelési adatok azt mutatják, hogy a vashidroxidban gazdag vizek, mint például a Szunan-szigetcsoport közelében lévők, lényegesen fényesebbnek tűnnek, mint a tipikus kék óceánok. Ezek alapján a zöld óceánok nagyobb távolságokból is kimutathatók, ami megkönnyíti az azonosításukat.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Donald Trump hétfőn telefonon tárgyal Putyinnal az ukrajnai háború befejezéséről
Elveszett szárazföldön találták meg az eddigi legrégebbi, emberelőd által készített díszítést
Egyre csak bonyolódik a James Webb által felfedezett galaxisok rejtélye
Olyan, tiszta energiaforrást találtak a föld alatt, amely 170 ezer évig is elég lehet
Megoldhatták a gízai nagy szfinx rejtélyét?
Ausztria meghosszabbítja a határellenőrzést a magyar határnál