Egy csodálatos, pezsgő ökoszisztéma került napvilágra, miután egy Chicago méretű jéghegy levált az Antarktiszról, feltárva a tengerfeneket, amely tele van eddig ismeretlen élőlényekkel. Az újonnan felfedezett világban óriáspókok, polipok, jéghalak és furcsa mélytengeri lények élnek.
A jéghegy, amely az A-84 nevet kapta, 2025 januárjában vált le az Antarktisz George VI selfjegéről, ezzel szabaddá téve egy olyan tengerfenéki területet, amelyet korábban soha nem látott emberi szem. Amint a hatalmas jégtömb leszakadt, a Schmidt Ocean Institute kutatóhajójának, az R/V Falkor (too)-nak tudósai azonnal átszervezték expedíciójukat, hogy kihasználják ezt az egyedülálló lehetőséget — írja az IFLS.
Kutatás a mélységben
Dr. Patricia Esquete, az expedíció társvezetője és a portugál Aveiro Egyetem biológiai tanszékének kutatója elmondta, hogy azonnal nekiláttak a tengerfenék feltárásának. Az ROV SuBastian nevű távirányítású kutatórobot segítségével nyolc napon keresztül vizsgálták a mélységeket, egészen 1300 méteres mélységig. Ott hatalmas korallokat és szivacsokat találtak, amelyek állatok sokaságának adnak otthont.
Egy eddig elérhetetlen világ
Az Antarktisz peremét hatalmas úszó selfjegek borítják, amelyek, mint hatalmas függő platformok lógnak a tenger fölött. Bár korábban is végeztek kutatásokat az antarktiszi tengerfenéken, az ilyen selfjegek alatti világot ritkán tudják tanulmányozni, mivel rendkívül nehezen hozzáférhető. Most azonban a természet véletlenje megnyitotta ezt a rejtett világot.
Hihetetlen fajgazdagság és túlélés
A kutatókat lenyűgözte a látott élővilág sokszínűsége és életerőssége. A legtöbb mélytengeri élőlény számára az élet a felszíni szerves anyagokból származó táplálékcseppekből áll. Itt azonban ezek az élőlények évszázadok óta el voltak zárva a felszíni tápanyagoktól, mégis virágzó közösséget alkottak. Dr. Esquete elmondása szerint az állatok mérete alapján ezek az ökoszisztémák már évtizedek, akár évszázadok óta létezhetnek ebben a sötét, zárt világban.
Titokzatos energiaforrás
A tudósok feltételezik, hogy ezek az élőlények a selfjég alatt áramló tengeráramlatokból származó tápanyagokból nyerhetik energiájukat, de hogy pontosan hogyan működik ez a rendszer, egyelőre rejtély. További kutatások szükségesek a folyamat teljes megértéséhez.
A tudomány váratlan ajándéka
Dr. Jyotika Virmani, a Schmidt Ocean Institute ügyvezető igazgatója szerint az expedíció eredetileg is a jég és a tenger találkozásánál lévő ökoszisztéma feltérképezésére indult, de hogy pont ott és akkor váljon le egy ilyen jéghegy, kivételes lehetőséget jelentett. Az ilyen szerencsés véletlenek a tengerkutatás izgalmas pillanatai, amelyek során a tudósok elsőként lehetnek tanúi bolygónk érintetlen csodáinak.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
Bibliai kertet találtak Jézus feltételezett sírhelyénél
Előkerült felvétel: így robbantották fel a Nemzeti Színházat
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A legendás Orient Expresszen utazhatsz Budapestről Párizsba
A „rabul” ejtő Salamon-torony
Újra megnyitotta kapuit Magyarország egyik ikonikus szállodája
Még idén megnyílik a Biodóm, ráadásul állandó jelleggel
Putyin az egyik legjobb emberét küldi Washingtonba tárgyalni
A CERN egy még nagyobb részecskegyorsítót tervez a Nagy Hadronütköztető mellé