Albániában, egy 100 méter mély szakadék alján találták meg a világ eddig ismert legnagyobb föld alatti termálvizes tavát.
Felfedezték a világ legnagyobb föld alatti termálvizes tavát egy dél-albániai barlangban – erősítették meg a tudósok egy friss expedíció eredményeként — írja a Live Science.
Egy négy évvel ezelőtti felfedezés megerősítése
Cseh kutatók már 2021-ben rábukkantak a tóra, de akkor még nem álltak rendelkezésükre a pontos méréshez szükséges eszközök – derült ki a Neuron Alapítvány közleményéből. Az alapítvány a cseh tudományos kutatásokat támogatja. Most azonban a kutatócsoport 2024-ben visszatért a helyszínre korszerű 3D szkennerekkel, és megerősítették: ez a víztest a legnagyobb ilyen jellegű tó, amelyet a tudomány eddig ismert.
A tó méretei és neve
A tó a „Neuron” nevet kapta az alapítványról, amely a legutóbbi expedíciót finanszírozta. A tó hossza 138 méter, szélessége szintén 42 méter. Ez hatalmas méretű víztestet jelent, amely 8 335 köbméternyi vizet tartalmaz — ez körülbelül három és fél olimpiai úszómedencének felel meg.
Hogyan bukkantak rá?
Marek Audy barlangkutató, aki mindkét expedíciót vezette, elmondta, hogy a csapat az Albánia és Görögország határvidékén kutatott, ahol a politikai feszültségek miatt eddig kevés kutatás folyt. A Leskovik környéki hegységben egy hatalmas gőzoszlopot vettek észre, amely egy 100 méter mély szakadékból emelkedett fel. Amikor leereszkedtek a mélybe, hatalmas barlangrendszerre és termálforrásokra bukkantak, köztük erre a hatalmas tóra.
Lélegzetelállító élmény és első térképezés
„Az első felfedezés során még csak egyszerű felszereléseink voltak, de már akkor tudtuk, hogy valami rendkívülit találtunk” – mesélte Richard Bouda, az expedíció fotósa az Euronews-nak. Az első alkalommal egy alaprajzot készítettek a barlangról, de az igazi részletes feltérképezést csak a mostani, lidar szkennerrel végzett expedícióval tudták megvalósítani.
Geotermikus csoda a föld alatt
A tó termálvizes, vagyis a Föld kérgén belüli geotermikus folyamatok melegítik fel. Ez különösen érdekessé teszi a helyet, hiszen a föld alatti hő és vízrendszerek működése számos titkot rejt még a tudósok számára.
További kutatások várhatóak
Audy a National Geographic CZ-nek elmondta, hogy a kutatók szeretnének visszatérni a Neuron-tóhoz, hogy részletesebben tanulmányozzák. „Ez a felfedezés óriási hatással lehet a föld alatti ökoszisztémák és geológiai folyamatok megértésére” – mondta. A csapat célja, hogy más részeit is feltérképezzék a barlangrendszernek, és jobban megértsék a környék biológiáját és geológiáját.
Hasonló felfedezések korábban
Hasonló, bár kisebb föld alatti termáltavat már korábban is találtak Magyarországon – számolt be róla a Reuters 2008-ban. A budapesti török fürdők alatt felfedezett barlang akkoriban „a világ legnagyobb aktív, vízzel telt termálvizes barlangja és terme” volt, ahogyan az egyik felfedező, Kalinovits Sándor nyilatkozta.
A mostani albániai felfedezés azonban minden eddigit felülmúl, és új távlatokat nyithat a föld alatti életformák és geotermikus rendszerek kutatásában.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
Bibliai kertet találtak Jézus feltételezett sírhelyénél
Előkerült felvétel: így robbantották fel a Nemzeti Színházat
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Magyarország legismertebb autósport csapata a Forma-1-et vette célba
Veszélyben Magyarország uniós vétója: Németország titkos terve, amely gyengítheti hazánk befolyását az EU-ban
Megdöbbentő elmélet: egy hatalmas fekete lyukban van az egész univerzumunk?
12 nap múlva kezdődik az Oszakai Világkiállítás 2025: ilyen lesz a magyar pavilon – képek, videó
Volt egy magyar az Amerikát először megjárt felfedezők között?
Clemenceau magyar menyének hűtlensége okozta Trianont?