Nem éppen egy olyan időgéppel, mint a Vissza a jövőbe című filmben, de tudósok bizonyították, hogy végre lehet hajtani az időutazást.
Tudósok megerősítették: lehetséges utazni az időben, sőt, már többen meg is tették, írja a LADbible.
Itt a valódi világszenzáció: az időutazás, amit oly sok éven át csak hollywoodi filmekben láthattunk, és kalandregényekben olvashattunk, mostanra tudományos tény! De azért ne számítsunk arra, hogy egy DeLoreanban utazva látogathatjuk meg a múltat vagy a jövőt, mint azt Marty és Doki tette a Vissza jövőbe című zseniális trilógiában. A valóság sokkal bizarrabb és elképesztőbb, mint bármi, amit eddig elképzeltünk.
Az időutazás valóban lehetséges?
A válasz egyszerű: igen, de nem úgy, ahogy eddig képzelted! Ha arra vártál, hogy holnap egy csillogó időutazó gépbe pattanva a dínók korába vagy a jövőbe látogathatsz, sajnáljuk, csalódni fogsz. A valóság kevesebb csillogással és sokkal több elméleti fizikával jár.
A NASA szerint valójában most is mindannyian időutazók vagyunk, hiszen egy másodpercet utazunk minden másodpercben. De mi történne, ha képesek lennénk gyorsabban haladni egy másodpercnél? Nos, akkor valóban időutazóvá válnánk! Elképesztő, ugye?
Hogyan utazhatunk valójában az időben?
Az első komoly tudományos érvek Albert Einstein híres speciális relativitáselméletéből származnak, amit 1905-ben alkotott meg. Az elmélet lényege, hogy az idő gyorsasága nem állandó, hanem attól függ, hogy milyen gyorsan mozgunk épp. Minél gyorsabban haladunk, annál lassabban telik az idő számunkra.
Ez az elképzelés hamarosan empirikusan is igazolásra került. 1971-ben Joseph Hafele és Richard Keating elvégeztek egy kísérletet, amelynek során négy tökéletes pontosságú atomórát helyeztek el két különböző repülőgépen, amelyek eltérő irányban haladtak. Az órákat összehasonlították egy földi órával, és az eredmények egyértelműek voltak: azok az órák, amelyek a Föld forgásával megegyező irányban haladtak, 273 nanomásodpercet nyertek, míg azok, amelyek a Föld forgásával ellentétes irányban repültek, 59 nanomásodpercet veszítettek. Vagyis valójában időutazást hajtottak végre.
Az űrben is utazhatunk az időben
De ez még nem minden! Az asztronauták is időutazók lehetnek. Például az amerikai űrhajós, Scott Kelly és ikertestvére, Mark számára az idő kicsit máshogyan telt el. Scott, aki hosszú időt töltött a Nemzetközi Űrállomáson, egy kicsit fiatalabb lett, mint Mark, mivel az űrben való gyors mozgás következtében az idő számára lassabban telt.
Bár mindez tudományos tény, de az is kiderül belőle, hogy a valóságban az időutazás nem éppen olyan lenyűgöző, mint a filmekben. Nincs se DeLorean, se titokzatos varázskövek, de az, amit a tudósok felfedeztek, ugyanolyan elképesztő. Az idő relatív – és ha elég gyorsan mozogsz, saját magad is „időutazóvá” válhatsz.
Ez is érdekelhet:
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Még idén megnyílik a Biodóm, ráadásul állandó jelleggel
Putyin az egyik legjobb emberét küldi Washingtonba tárgyalni
A CERN egy még nagyobb részecskegyorsítót tervez a Nagy Hadronütköztető mellé
Taskent mint a parlamenti diplomácia központja: az IPU jubileumi közgyűlése
Mi történt volna velünk, ha a dinoszauruszok sosem halnak ki?
Zeneszerzők figyelmébe: Szabó Lőrinc 125 versmegzenésítési pályázatot hirdettek