Az Üzbegisztán és az EU közötti partnerség: Üzbegisztán: haladás, beruházás és jövőbeli kilátások
Az elmúlt években Üzbegisztán és az Európai Unió folyamatosan bővítette kereskedelmi, gazdasági, befektetési és pénzügyi-műszaki együttműködését. A legaktívabb kétoldalú kötelezettségvállalásokra különböző szinteken az elmúlt nyolc évben került sor, az Üzbég Köztársaság elnöke, Shavkat Mirziyoyev céltudatos politikájának köszönhetően.
A politikai párbeszéd megerősítése és a reformok támogatása a kétoldalú és a többoldalú együttműködés kulcsfontosságú pilléreivé váltak. Ma mindkét fél biztosítja egymásnak a legnagyobb kedvezményes státuszt, amely kiterjed a vámokra és díjakra, az importra kivetett közvetlen és közvetett adókra, valamint az áruk hazai piacokon történő értékesítését, vásárlását, szállítását, elosztását és felhasználását szabályozó szabályokra.
Üzbegisztán elmélyíti kapcsolatait mind az uniós intézményekkel, mind az EU kulcsfontosságú tagállamaival. Az elmúlt években jelentősen megnőtt a magas szintű kapcsolatfelvétel a főbb uniós országokkal. Mirziyoyev elnök hivatalos látogatást tett Franciaországban, Németországban, Magyarországon és Olaszországban. Átfogó együttműködési programokat fogadtak el, amelyek keretében nagyszabású közös projekteket valósítottak meg ezen országok vezető vállalataival.
E megállapodások keretében aktív munka folyik olyan területeken, mint az autógyártás, a mezőgazdaság, a vegyipar, az ásványi erőforrások feltárása és kitermelése, a zöld energia, a gyógyszeripar, a légi közlekedés, az építőanyagok és elektromos berendezések gyártása, az oktatás, az informatika és sok más.
Magas szintű kezdeményezések válnak valósággá.
2024 novemberében Taskent adott otthont az Európai Gazdasági Napoknak, amelyeket az Európai-Uszbekk Gazdasági Együttműködési Szövetség (EUROUZ) szervezett. Az eseményen Üzbegisztán és az EU kormányzati és üzleti közösségeinek több mint 300 képviselője találkozott, hogy megerősítsék a partnerségeket és új üzleti lehetőségeket teremtsenek. A megbeszélések középpontjában a kereskedelmi forgalom növelése, a határokon átnyúló közlekedési folyosók fejlesztése és a különböző ágazatokban közös projektek indítása állt.
2024. november 6-án, az Európai Gazdasági Napok keretében Üzbegisztán és az EU aláírta a kritikus nyersanyagok fenntartható ellátási láncaiban való stratégiai partnerségről szóló egyetértési megállapodás végrehajtására vonatkozó ütemtervet. A dokumentum felvázolja a termelési és ellátási láncok integrációját, a beruházások vonzását és a környezeti szempontból fenntartható nyersanyagforrások fejlesztését.
Üzbegisztán és az EU emellett közös munkát kezdett az internetkapcsolat javítását célzó közép-ázsiai projekteken. Az olyan kezdeményezések, mint a „Connecting Central Asia” (C4CA) és a „Satellite Connectivity for Remote Communities of Central Asia” a digitális infrastruktúra fejlesztését, a nagysebességű internet-hozzáférés biztosítását a távoli területeken, valamint a digitális szakadék csökkentését célozzák a régióban.
Az Üzbegisztán és az EU közötti partnerség: Kereskedelem
Az Üzbegisztán és az EU közötti kereskedelmi kapcsolatok a termelési kapacitások alapos elemzésén és a meglévő lehetőségek kiaknázására irányuló közös erőfeszítéseken alapulnak. 2021. április 10-én az Európai Unió az általános preferenciarendszer (GSP) részeként Üzbegisztánnak kedvezményezett státuszt biztosított a fenntartható fejlődésre és a jó kormányzásra vonatkozó különleges ösztönző rendszer (GSP+) keretében. Ezáltal megszűntek a vámok 6200 termékkategória esetében, ami új lehetőségeket nyitott az export fellendítésére és további befektetések vonzására az ország gazdaságába.
Ennek eredményeként az EU Üzbegisztán legjelentősebb kereskedelmi partnerévé vált. Míg 2016-ban a kétoldalú kereskedelem 2 milliárd dollár körül volt, 2017 óta folyamatos éves növekedést mutat: 2022-ben eléri a 4,4 milliárd dollárt, 2023-ban az 5,8 milliárd dollárt, 2024-ben pedig már a 6,4 milliárd dollárt.
Üzbegisztán fő uniós kereskedelmi partnerei közé tartozik Németország, Litvánia, Franciaország, Olaszország, Hollandia, Lengyelország, Lettország, a Cseh Köztársaság, Spanyolország, Magyarország és Ausztria.
Beruházási együttműködés
Az elmúlt években fokozódott az Üzbegisztán és az EU üzleti közösségei közötti kapcsolat, valamint az uniós vállalatok részvétele az országon belüli nagyszabású beruházási projektekben.
Ma már több mint 1000 európai tőkével rendelkező vállalkozás működik Üzbegisztánban, és több mint 30 milliárd euró értékű beruházási projektet valósítanak meg.
Ezek között olyan világhírű vállalatok vannak, mint az EDF, Total Energies, Voltalia, Airbus, Suez, Orano, Linde, Siemens Energy, Knauf, OTP Group, MOL Group és Lasselsberger Group. Ezek a vállalatok aktívan részt vesznek nagyszabású projektekben, új technológiákat, szakértelmet és innovációt hozva Üzbegisztán számos ipari ágazatába.
Az EU technikai támogatást nyújt Üzbegisztánnak a Kereskedelmi Világszervezethez való csatlakozásához is, tovább integrálva az országot a globális gazdaságba.
Az együttműködés üteme tovább gyorsul. Üzbegisztán és az EU 2024-ben stratégiai partnerségről szóló ütemtervet írt alá a kritikus nyersanyagok területén. A dokumentum felvázolja a termelési és ellátási láncok integrációját, a beruházások vonzását és a környezeti szempontból fenntartható nyersanyagforrások előmozdítását.
E partnerség jelentőségét magas szintű figyelem hangsúlyozza. Például a Taskentben tartott Európai Gazdasági Napokon Shavkat Mirziyoyev elnök úr beszédet intézett a résztvevőkhöz, és bizakodását fejezte ki, hogy a konferencia érdemben hozzájárul az Európával való kereskedelmi és befektetési kapcsolatok fejlesztéséhez.
Az eseményen több mint 300 kormányzati és üzleti képviselő vett részt Üzbegisztánból és az EU-ból egyaránt, azzal a céllal, hogy meghatározzák a partnerségek további erősítésének kulcsfontosságú területeit és új lehetőségeket teremtsenek a közvetlen üzleti együttműködésre.
A megerősített partnerségi és együttműködési megállapodás (EPCA) aláírásának kilátásai
2025 márciusában bejelentették, hogy Üzbegisztán és az EU az év első felében új, megerősített partnerségi és együttműködési megállapodás (EPCA) aláírását tervezi. Ez az új megállapodás várhatóan az 1999-es partnerségi és együttműködési megállapodás helyébe lép, tükrözve a két fél közös törekvését a kétoldalú kapcsolatok elmélyítésére és kiszélesítésére.
Amint a megállapodás jogerőre emelkedik, az Üzbegisztán és az EU közötti gazdasági kapcsolatok minőségileg új szintre lépnek. Ez a közös kereskedelmi és beruházási projektek számában és terjedelmében is tükröződni fog, tovább segítve Üzbegisztán fenntartható integrációját a nemzetközi közösségbe.
Kilátások és jövőbeli kilátások
Az Üzbegisztán és az Európai Unió közötti partnerség messze túlmutat a hagyományos gazdasági együttműködésen. Valódi platformként szolgál az innovatív növekedés, a fenntartható fejlődés és a regionális stabilitás számára. Tekintettel közös értékeikre, stratégiai érdekeikre és a politikai párbeszéd dinamikus jellegére, nyugodtan kijelenthető, hogy Üzbegisztán és az EU lépést tart a kor kihívásaival – és fokozatosan erős alapot épít a kölcsönös érdekeken alapuló hosszú távú együttműködéshez.
Kapcsolódó tartalom – Közép-Ázsia-Európai Unió: Egy stratégiai partnerség felé
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mátyás kori várkastélyt építenek újjá
Új Ryanair járat indul Budapestről egy csodás horvát tengerparti városba
Ezek Magyarország legbiztonságosabb települései: tavaly egyetlen bűntényt sem regisztráltak
Ausztria is lezár 21 magyarországi határátkelőt
Varázslatos koreai udvari hímzések Budapesten
Saját magában ejthette csapdába prédáját a darázsfaj, amely a dinoszauruszok korában élt