Kötelező program a lengyeleket kedvelőknek: hamarosan jön a Lengyel Filmtavasz
Április 23. és 29. között a Művész és Uránia mozi ad otthont a Lengyel Filmtavasznak.
Az esemény kilencfilmes válogatásában különleges darabok sorakoznak: sokszoros díjnyertes drámák, nagy vihart kavaró történelmi eposz, őrült vígjáték, családi- és animációs mozi, valamint Lengyelország első zombifilmje – a rendkívül széles kínálatban így biztosan mindenki talál érdekes alkotást. A 31. Lengyel Filmtavaszt az Európai Unió Tanácsa 2025-ös lengyel elnökségének külföldi kulturális programja keretében rendezi meg a budapesti Lengyel Intézet, az Adam Mickiewicz Intézet társszervezésében, a Lengyel Filmintézet támogatásával.
A Filmtavasz nyitófilmje a Kulej – Az érem két oldala, amely egyszerre látványos sportfilm, intim betekintés egy házasság érzelmi hullámvasútjába, és egy izgalmas történelmi korszak megidézése. Az alkotás a két egymást követő Olimpián is aranyérmet nyert bokszoló életét eleveníti fel. A szupersztár Jerzy Kulej magánéletét legalább akkora figyelem kísérte, mint a politikailag is viharos ’60-as években ringben elért eredményeit. A nemzeti Oscarnak számító Lengyel Filmdíjon kilenc kategóriában – köztük a legjobb film, rendezés, forgatókönyv, férfi- és női főszereplő – jelölték.
Az idei válogatás talán legőrültebb darabja Lengyelország első zombifilmje. Az Apokawixa jól példázza, hogy a Kulej – Az érem két oldalát is jegyző Xawery Żuławski rendező miért számít a kortárs lengyel film egyik legsokoldalúbb tehetségének. Vérbő, őrült vígjátékának főszereplői érettségi előtt álló kamaszok, akik megelégelve a koronavírus-járvány miatti kijárási korlátozásokat úgy döntenek, fergeteges bulit csapnak a tengerparton. Az egyre különösebb megbetegedések miatt azonban hamarosan elszabadul a pokol.
Hatalmas siker Lengyelországban az Ürömszülők, és a Filmtavaszon végre a magyar közönség is láthatja. A jegyespár az utolsó pillanatban lefújja az esküvőt. Családjaik származás, társadalmi státusz és ízlés tekintetében különbözőbb aligha lehetne, és abban sem értenek egyet, hogy meg legyen-e tartva a lakodalom, ha már úgyis kifizették. Ebben a féktelen komédiában a valódi ünnepség helyett kényszeredetté váló buli egyre vadabb fordulatokat vesz.
Diplo, a kis dínó nagy kalandokba keveredik, amikor szülei keresésére indul. Társa lesz egy varázsló és két furcsa tudós, akikkel fantasztikus lényeket és csodálatos helyeket fedeznek fel. A lengyel képregény legendás alakja, Tadeusz Baranowski munkái ihlették a világ legrangosabb animációs filmfesztiválján, Annecy-ben is vetített, egész családnak szóló számítógépes animációs filmet.
A korábbi Lengyel Filmtavaszokról is ismert Az utolsó család és a Nem hagytak nyomokat rendezőjének új filmje, a Minghun egyszerre szól reményről, szeretetről, elengedésről, az élet értelmének kereséséről és különböző kultúrák találkozásáról. Lánya elvesztése után Jurek hongkongi származású apósával, Bennel elhatározza, hogy megtartja a halál utáni házasságkötés kínai rituáléját. Miközben elhunyt szerettük számára keresik a túlvilági társat, érzelmekkel teli lelki utazáson mennek keresztül.
Az évtizedek óta rendkívül népszerű gyerekkönyv, a Lampo – Vonatkaland négy lábon kortárs környezetbe helyezett, csupa szív filmfeldolgozásában a kislány Zuzia legjobb barátjává válik a rendszeresen vonaton utazó, játékos juhászkutya, Lampo. Utóbbi szerepében egy magyarországi kutya látható.
Az Alig páran thrilleri feszültséggel mutatja be a hajthatatlan kisember egyenlőtlen küzdelmét a hatalommal. Főhőse Jarek, a vidéki gazda nem riad vissza a hatóságokkal való összetűzéstől, ha igazságtalanságot lát. Politikai összeesküvés áldozatává válik, és előkerül legközelebbi barátjának holtteste. Grzegorz Dębowski rendezőt a Lengyel Filmdíjon az év felfedezettjeként ismerték el.
Simona Kossak, a vadon őrzője fiatalon fellázadva a családi hagyományok ellen Európa utolsó őserdejében, a Białowieżai-erdőben kezdett dolgozni tudósként 1972-ben. Állhatatos jellemével és elszántságával mindvégig kitartott saját elvei és értékrendszere mellett, megvédve az erdőt és annak lakóit. Adrian Panek rendező lenyűgöző környezetbe kalauzolva mutatja be e páratlan életutat, a címszerepet a lengyel mozi új csillaga, a Fehér bátorságban is szereplő Sandra Drzymalska alakítja.
A 31. Lengyel Filmtavasz zárófilmje a Fehér bátorság. A nagyszabású történelmi romantikus dráma főszereplője egy testvérpár: Jędrek és Maciek először szerelmi féltékenységtől távolodik el egymástól, majd a második világháborúban az ellentétes oldalra sodródnak. Lengyelország második világháborúban betöltött szerepének kendőzetlen ábrázolása miatt a Fehér bátorság nagy vitákat kavart, majd a Lengyel Filmakadémiától két díjban részesült.
2025 első félévében Lengyelország tölti be az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét. Ebből az alkalomból „Culture Sparks Unity” mottóval Európa-szerte a lengyel művészeti élet sokszínűségét és kreativitását hangsúlyozó, gazdag kulturális programot mutatnak be. Különös figyelmet fordítanak a fiatal alkotókra, akik az európai kultúra jövőjének letéteményesei, valamint a szolidaritásra, amely a modern világ kihívásaival szembeni közös felelősségünk. A 31. Lengyel Filmtavasz programjának válogatása is ezt a szemléletet tükrözi.
Az esemény meghívott vendégeiről és jegyvásárlási lehetőségekről a közeljövőben küldünk tájékoztatást.
Az esemény Facebook oldala: itt
A budapesti Lengyel Intézet Facebook oldala: itt
A budapesti Lengyel Intézet honlapja: itt
Lengyel témában még érekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Így fog kinézni a világvége a szakértők szerint
Vad elmélet: bedrogozott katonák döntötték meg a Római Birodalmat
Mutáns kullancsot találtak Magyarországon: agyhártyagyulladást vagy halált is okozhat
Hogy úszta meg Oroszország Donald Trump vámjait?
Valóban létezett a legendás Bábel tornya? Most bizonyítékot találhattak rá!
Magyar tudósok segítségével fejtették meg a madarak repülésének titkát