A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
A tudósok egyre nagyobb figyelemmel kísérnek egy hatalmas amerikai vulkánt, mivel attól tartanak, hogy hamarosan kitörhet.
Az Egyesült Államokban nagyjából 169 potenciálisan aktív vulkán található az Egyesült Államok szövetségi kormányának földtani intézete (USGS) szerint, amelyek túlnyomó többsége a nyugati part mentén található. A régiót éppen ezért nevezik a csendes-óceáni tűzgyűrűnek. Ezeken kívül természetesen ott a hírhedt Yellowstone szupervulkán is, amely jelenleg szunnyad, azonban egy esetleges kitörés esetén képes lenne arra, hogy az emberiség több generációjára is jelentős hatást gyakoroljon.
A Yellowstone Nemztei Park tűzhányója szerencsére jelenleg nem mutatja a kitörés jeleit, így a tudósoknak eggyel kevesebb potenciális természeti katasztrófa miatt kell aggódniuk. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne lenne rengeteg más vulkán is az Egyesült Államok területén, amely bármikor kitörhet, írja a LadBible. Az egyik ilyen aktívabb vulkán a Mount Spurr, amely az alaszkai Aleuti-ívben található. A 3374 méter magas vulkán mindössze 130 km-re nyugatra van Anchorage-tól, az állam legnagyobb városától, és a szakértők szerint jelenleg is „közeledik” a kitöréshez.
A pompeii tragédia vagy Krakatau szörnyű sorsra jutott áldozataitól ellentétben a napjainkban vulkánok árnyékában élő modern települések lakói a szeizmikus aktivitást mérő vulkanológusoknak köszönhetően gyakran előre tudják, hogy a közeli hegy hamarosan hamut fog okádni. Az USGS szerint a legfontosabb előjelek a „földrengések gyakoriságának és intenzitásának” növekedése, a talaj „felpúposodása” és a vulkánokból kibocsátott gázok mérése.
Az Alaska Volcano Observatory (AVO) szerint a Mount Spurr szeizmikus aktivitása 2024 áprilisában kezdett megélénkülni, a heti 30 földrengésről átlagosan heti 125-re emelkedett. Még februárban a tudósok körülbelül 50 százalékos esélyt adtak arra, hogy a tűzhányó a következő hónapokban kitörhet. A dolgok jelenleg felgyorsultak, a Daily Mail beszámolója szerint egy 3,7-es erősségű földrengés rázta meg a közeli Petersville-t. A rengés ráadásul mindössze néhány órával egy kisebb, 2,5-ös erősségű rengés után következett be.
A sztratovulkán utoljára 1992-ben tört ki, és a közeli Anchorage-ot a szélirány miatt hamufelhővel borította be. A CBC News hozzáteszi, hogy a hamufelhők nagyobb problémát jelentenek majd, mint maga a lávaáramlás, még úgy is, hogy a Mount Spurr az előrejelzések szerint „robbanásszerűen fog kitörni az oldalából”. Ha a kitörés napközben történik, a hamu akár több órán keresztül is eltakarhatja a napot. Matt Haney, az Alaska Volcano Observatory (AVO) munkatársa a Daily Mailnek elmondta, hogy egy „robbanásszerű” kitörés esetén a hamufelhők akár 15,2 kilométeres magasságba is eljuthatnak.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Miért lélegezik szinte minden élőlény oxigént?
Mennyire van szükségünk az agyunkból a túléléshez?
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban