Franciaország külügyminiszter támogatja Marokkó szuverenitását Nyugat-Szahara felett
Jean-Noël Barrot, Franciaország Európáért és Külügyekért felelős minisztere megerősítette Franciaország – a kormány legmagasabb szintjein kinyilvánított – álláspontját, amely támogatja Marokkó szuverenitását Nyugat-Szahara felett.
Francia külügyminiszter kijelentése a Nyugat-Szahara hovatartozásával kapcsolatban
„Néhány hónappal ezelőtt világossá tettük álláspontunkat: Nyugat-Szahara jelene és jövője a marokkói szuverenitás keretei közé tartozik, közvetlen következményeként a marokkói autonómiatervnek” – jelentette ki Barrot szerdán, a Nemzetgyűlés Külügyi Bizottsága előtti meghallgatáson, írja a HesPress. „Ma nem létezik más reális vagy hiteles megoldás” – hangsúlyozta, kiemelve, hogy ez „az Egyesült Nemzetek keretein belül születő, tartós és kölcsönösen elfogadható politikai megoldás része. Támogatjuk az ENSZ erőfeszítéseit ezen párbeszéd előmozdításában.” Ebben az összefüggésben Barrot jelezte, hogy „néhány napon belül lehetőségem lesz erről tárgyalni marokkói kollégámmal, Nasser Bouritával Párizsban.”
Macron is világos álláspontot képviselt
Emmanuel Macron francia elnök korábban, 2024 júliusában, VI. Mohamed marokkói királynak küldött üzenetében már kifejezte ugyanezt az álláspontot, megerősítve, hogy „Franciaország úgy véli, Nyugat-Szahara jelene és jövője a marokkói szuverenitás keretein belül áll fenn.” Macron megerősítette „Franciaország rendíthetetlen álláspontját ebben a kérdésben, amely a Királyság számára nemzetbiztonsági ügy,” és kijelentette, hogy országa „nemzeti és nemzetközi szinten is ezzel összhangban kíván cselekedni.” Macron ugyanezt az álláspontot ismertette a marokkói Parlament előtt október 29-én, állami látogatása keretében, amelyet történelmi beszédként emlegetnek:
„És itt, Önök előtt is megismétlem: Franciaország számára ennek a területnek a jelene és jövője a marokkói szuverenitás keretein belül áll fenn. A marokkói szuverenitás alá tartozó autonómia az a keret, amelyben ezt a kérdést rendezni kell” – szögezte le a francia államfő.
ENSZ határozatok
A szaharai konfliktus megoldása érdekében – amely majdnem öt évtizede húzódik a spanyol gyarmati időszak vége óta – Marokkó átfogó autonómiát javasol Nyugat-Szaharában, marokkói fennhatóság alatt, összhangban az ENSZ-határozatokkal. Az észak-afrikai ország célja, hogy széles körű autonómiát biztosítson a szaharai hatóságoknak, és a területet fejlessze, miközben a kül- és védelmi politika maradna a marokkói állam kezében. A marokkói autonómiatervet széles nemzetközi támogatás élvez, többek között olyan országok részéről, mint az Amerikai Egyesült Államok, Franciaország, az Egyesült Arab Emírségek, Izrael, Németország és Spanyolország, amelyek ezt a javaslatot tartják a legkomolyabbnak, leghihetőbbnek és legreálisabbnak a konfliktus rendezésére. Az ENSZ évtizedek óta dolgozik ezen a kérdésen, a felek közti párbeszédet szorgalmazva.
Válaszul erre a kezdeményezésre, a Polisario Front népszavazást szorgalmaz az önrendelkezésről, ám ez nem örvend széles körű támogatásnak nemzetközi szinten. Egy olyan népszavazásról van szó, amelyet – ahogy számos elemző is rámutat – nehéz lenne megszervezni, például már csak egy választói névjegyzék összeállítása miatt is.
Ahogy már korábban írtuk, Marco Rubio, az amerikai külügyminiszter méltatta a marokkói király béke- és biztonságépítő szerepét
Szintén érdekes lehet:
Afrika a szemünk láttára válik ketté, teret adva egy új óceánnak
Source: Marokkói Állami Hírügynökség
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Föld leghosszabb hegyvonulata a tenger fenekén húzódik
Miért lélegezik szinte minden élőlény oxigént?
Mennyire van szükségünk az agyunkból a túléléshez?
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!